Ana Sayfa Haberler Karadeniz’in Güvenliği için Üçlü Girişim

Karadeniz’in Güvenliği için Üçlü Girişim

Rusya – Ukrayna savaşının ardından Karadeniz’e sürüklenen mayınların oluşturduğu risk ve tehditleri ortadan kaldırmak için Türkiye, Romanya ve Bulgaristan arasında “Karadeniz Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu Mutabakatı (MCM Black Sea) imzalandı. 11 Ocak’ta İstanbul’da düzenlenen programda, Türkiye’nin öncülüğünde hazırlanan mutabakata, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Romanya Savunma Bakanı Angel Tilvar ve Bulgaristan Savunma Bakan Yardımcısı Atanas Zapryanov imza attı. Mutabakatla bölgesel güvenliğe ve Karadeniz’deki istikrara katkı sağlanması amaçlanıyor.

Yılda İki Kez Toplanacaklar

Millî Savunma Bakanlığının (MSB) haftalık bilgilendirme toplantısında yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Organizasyon yapısı içerisinde üç ülkenin Deniz Kuvvetleri Komutanlarından oluşan bir komite yılda iki defa toplanacaktır. Bu komite görev grubunun faaliyetleri ve uygun şartlar oluştuğunda, savaşın bitmesini müteakip katılacak ülkelerin belirlenmesi ve kabul edilmesi konularında oy birliği ile karar alacaktır. Kıyıdaş olmayan müttefiklerimizin bu organizasyona katkı beklentileri değerlidir ancak oluşturulan bu inisiyatif sadece üç kıyıdaş müttefik ülke gemilerine açık olacaktır. Karadeniz’e kıyıdaş diğer ülkelerin mutabık kalınan ve belli alanlardaki katkıları, zaman içinde ve şartlar oluştuğunda yine üç ülkenin oybirliği ile gerçekleşebilir.”

5’inci ASBOT Teslim Edilecek

Öte yandan Askeri Fabrika ve Tersane İşletme AŞ (ASFAT) ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Denizcilik Genel Müdürlüğü arasında imzalanan “8 adet Liman Kontrol Botu Projesi” kapsamında, yerli ve millî asayiş ve emniyet botu ASBOT’un 5’incisinin 12 Ocak’ta teslim edileceği bilgisi verildi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.