Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR KARAKAMLAR Havacılık, KMSENSE Sensör Ailesi ile Teknoloji Çıtasını Yükseltiyor

KARAKAMLAR Havacılık, KMSENSE Sensör Ailesi ile Teknoloji Çıtasını Yükseltiyor

KARAKAMLAR Havacılık ve Savunma Sanayi AŞ (KARAKAMLAR); havacılık, savunma ve uzay sektörlerine yönelik atalet momenti ve kütle merkezi ölçüm sistemleri üreten dünyanın sayılı firmaları arasında yer alıyor.

Kurulduğu 2014 yılından bu yana faaliyetlerini sürekli geliştiren KARAKAMLAR, 2021 yılı itibari ile yeni spin-off’u olan KMSENSE markası adı altında, ürün ailesine;

  • Sayısal Manyetik Pusula (DMC)
  • Ataletsel Seyrüsefer Sistemi (INS)
  • Yönelim-İstikamet Referanslama Sistemi (AHRS)

gibi ürünleri de ekleyerek yüksek teknolojili ürünler geliştirmeye devam ediyor. Savunma ve havacılık sektörüne yenilikçi ve teknolojik çözümler sunma hedefiyle yola çıkan KARAKAMLAR, başta Amerika, Avrupa ve Asya pazarındakiler olmak üzere dünyanın önde gelen kurum ve kuruluşlarına ürün ve hizmetler sağlamış olmanın gururunu yaşıyor.

KMSENSE Ürün Ailesi Ortaya Çıkıyor

Firmanın atalet momenti ölçüm sistemi için ürettiği sensörlerin bir benzerinin, ASELSAN tarafından yayınlanan Millîleştirme Listesi’nde yayınlanması, KMSENSE ürünlerine giden yolun başlangıcı oldu. KARAKAMLAR, mevcut sensörlerini, ihtiyaç listesinde belirtilen ürüne uygun hale getirmek için yaklaşık 2 yıl süren bir çalışma başlattı. Bu çalışmaların sonucunda da ilk ürün olan K-PUS sayısal manyetik pusula ürünü başarıyla ortaya çıkarıldı. Devamında da yurt içi ve yurt dışı müşterilerden gelen talepler doğrultusunda, sırasıyla K-AHRS ve K-INS ve K-PUS Nano ürünleri tamamlandı. KARAKAMLAR, KMSENSE markası altında, yüksek teknoloji içeren sensör ailesini genişletmeye devam ediyor.

Yürüyüş testi öncesi hücum yeleği ya da bel kemerine bağlanan K-INS sensörü.

K-PUS Sayısal Manyetik Pusula

K-PUS Sayısal Manyetik Pusula sensörleri, yüksek açı hassasiyeti ile manyetik kuzey ve yatış-yükseliş açılarının tespitinde kullanılıyor. Gelişmiş 12 nokta manyetik kompanzasyon algoritmaları, özelleştirilebilen Low Pass-High Pass, EKF gibi yazılımsal filtreler yardımıyla, müşteriler tarafından yapılan saha testlerinde, 2 milyem (0,11 derece) değerlerine varan istikamet açısı hassasiyetine ulaşıldı. K-PUS sensörlerinin kullanım alanları arasında; termal kameralar, lazer mesafe ölçerler, çeşitli mühimmat türleri, silah kaideleri, otonom hava-deniz-kara araçları, elektrikli arabalar, robotik uygulamalar gibi pek çok farklı alan yer alıyor. Bu ürün modelinin bir diğer önemli özelliği ise mevcut sayısal manyetik pusula ürünlerinin yerine, birebir uyumlu olacak şekilde kullanım imkânı sunması.

K-PUS sensörü teknik özellikleri:

İstikamet Hassasiyeti0,25o RMS
Yatış/Yükseliş Hassasiyeti0,1o RMS
Ölçüler33x31x13,5 mm
Ağırlık26 g

K-AHRS Yönelim Sensörleri

K-AHRS sensörleri de K-PUS sensörleri gibi istikamet, yatış ve yükseliş açılarının tespitinde kullanılıyor. Temel ayırt edici özelliği ise jiroskop sensörü entegrasyonu sayesinde değişken manyetik alan bulunan ortamlarda da kolaylıkla kullanılabilmesidir. Bu sensörler, özellikle yüksek açısal hız ihtiyacı bulunan sistemlerde yüksek doğrulukta sonuç verir.

220 m’lik örnek bir yürüyüş testi sonrasında, toplam K-INS sensöründen gelen konum hatası 1 m’nin altındadır.

K-INS Ataletsel Navigasyon Sensörleri

K-INS serisi sensörler, hız verisini yönelim verisi ile birleştirerek GPS’siz (karıştırma, yanıltma, vs.) ya da kapalı ortamlarda (şehir içi, bina içi, mağara, vs.) ataletsel seyrüsefer yapma imkânı veriyor. Askerler, insansız hava araçları ve kara taşıtları üzerinde denenen K-INS serisi sensörlerin konum doğruluğu verisi, katalogda %5 olarak verilmesine rağmen saha testlerinde %1’den daha iyi değerlere ulaşıldı.

K-INS sensörleri, dron üzerinde ataletsel seyrüsefer testinde.

K-PUS Nano Çok Amaçlı IMU

KMSENSE ailesinin en yeni üyesi olan K-PUS Nano, teknik açıdan K-PUS sensörleri ile eşdeğer hassasiyet seviyelerine ulaşabilmesine ek olarak, 15 mmx15 mm’lik sensör boyutu ve yalnızca 16 mA’lik güç tüketimiyle fark yaratıyor. Bu özellikleri sayesinde de yönelim sensörü olarak kullanılacağı başta uzay uygulamaları olmak üzere kullanılacağı pek çok platform için çığır açıcı bir etkide bulunması bekleniyor. K-PUS Nano sensörleri, halihazırda vakum ve sıcaklık testlerinden de başarıyla geçti.

K-PUS Nano, boyutları itibarıyla 1 liradan daha küçük.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.