Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR KAREL, Deniz Platformlarına Özgün Haberleşme Çözümleri Sunuyor

KAREL, Deniz Platformlarına Özgün Haberleşme Çözümleri Sunuyor

Her türlü deniz platformu için sunduğu özgün ürünlerle marka bilinirliğini pekiştiren Karel; iç konuşma, haberleşme, anahtarlama, alarm ve anons çözümleri ile platform üreticilerinin tercih edilen firması konumunda.

Telekomünikasyon cihazları üreticisi olarak 1986 yılında kurulan Karel, yaklaşık 5 bin çalışanı ile Türkiye’nin haberleşme elektroniği sektöründe yabancı ortağı olmayan en büyük şirketi konumunda. Santral tasarımı ve üretimi ile başladığı ticari hayatında, bugün bu alanda dünyanın en büyük 15 üreticisinden biri olmayı başaran Karel, Türkiye’nin dünya ölçeğinde bilinen bir markası oldu.

Karel, sivil sektördeki tecrübesini, askeri sistem çözümlerine de aktarmayı başarmış bir kuruluş. Karel Savunma Sanayi İş Geliştirme Grup Müdürü Tolga Kanımtürk, savunma alanındaki kurum yetkinliğini, “Savunma ürünlerine yönelik temel yetkinlik ve kabiliyetimizi, sivil sektördeki dinamizm ve tecrübemizin de bir neticesi olarak, tasarım yaparken, maliyet etkin üretilebilir çözümler sunabilmek olarak özetleyebiliriz.” şeklinde değerlendiriyor.

Tolga KANIMTÜRK Karel Savunma Sanayi İş Geliştirme Grup Müdürü

Karel’in savunma maksatlı deniz platformlarına yönelik çözümlerine bakıldığında; iç konuşma, haberleşme ve anahtarlama sistemleri ile alarm anons sistemleri öne çıkıyor. Bu faaliyet alanı ile ilgili olarak Kanımtürk, “Karel, tüm deniz platformları için askeri standartlarda iç konuşma, santral, alarm ve anons sistemleri sağlıyor. Geldiğimiz aşamada, 2010 yılından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığının inşa edilen birçok gemisinde Karel ürünleri var. Ürünlerin, donanma genelinde benzer olmasının gerek donanma gerekse firma açısından lojistik anlamda da olumlu etkileri var.” ifadelerini kullanıyor.

İç Konuşma Sistemleri

İç konuşma çözümleri ile olarak Kanımtürk şunları söylüyor: “İç konuşma sistemlerimiz, birçok ürünümüzde olduğu gibi, kullanıcı ile birlikte teknik isterleri belirlenen özel tasarım çözümler. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait SAT botlarının iç haberleşme ihtiyacı için yerli bir çözüm olarak  geliştirdiğimiz MAS200, şimdilerde dost ülkelerin platformlarında da kullanılıyor.”

INTMAR- 100 İç Konuşma Sistemleri

INTMAR Serisi İç Konuşma Sistemleri

INTMAR serisi ürünler, göreceli küçük platformlar için geliştirilmiş iç konuşma sistem çözümleri olarak öne çıkıyor.

INTMAR-100; iç konuşmanın yanı sıra telsiz gönderme/alma yapabilen, sağ ve sol kulaklığa ayrı iç konuşma ve telsiz gönderme özelliğine sahip. Telsiz için kullanıcı yetkilendirilebilen sistemde, iç konuşmada eller serbest (handsfree) kullanım imkanı da bulunuyor.

INTMAR-200 ise Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından da kullanılan, AC/DC besleme ile kesintisiz haberleşme sağlayan, kullanıcı sayısı olarak daha yüksek kapasiteye sahip, konferans görüşme imkanı sunan, gelişmiş IP tabanlı bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

INTMAR- 200 İç Konuşma ve Telefon Sistemleri

MAS200 Sistemi, İç ve Dış Konuşma İçin Geniş İmkanlar Sunuyor

MAS200, iç konuşmaların ve telsizle görüşmelerin gerçek zamanlı aktarımını sağlayan bir haberleşme istasyonu. Çok sayıda kullanıcı istasyonu ve telsiz bağlama kapasitesi ile gemi komutanının hem bir üst komuta merkezi hem kendi gemi mürettebatı hem de operasyon maksadıyla kıyıya ya da bir başka gemiye çıkan SAT timleri ile iletişim kurabilmesini sağlamak için özgün olarak tasarlanmış bir sistem.

Web arayüzü sayesinde IP arayüzünden kontrol edilebilir özellikte olan sistem, kriptolu veya kriptosuz HF/VHF/UHF telsizler ile ses haberleşmesi sağlıyor. Kullanıcı İstasyonlarına (Kİ) bağlanan başlık takımlarında, sol taraftan diğer Kİ’lerin konuşması; sağ taraftan ise telsiz sürekli dinlenebilir olarak kullanılabiliyor.

Muhabere Sisteminin Kalbi: Anahtarlama/Santral Sistemleri

Kanımtürk, haberleşme anahtarlama sistem çözümleri ile ilgili olarak şu açıklamada bulunuyor: “Haberleşme Anahtarlama Sistemleri; platform ihtiyacına göre çoklanabilir ünitelerden oluşan yedekli olarak çalışan sistemlerdir. Görevi gereği birçok perifer donanımla entegre çalışan santrallerimiz, esnek tasarımı ile Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mevcut altyapılarına kolayca uyumlandırılabiliyor. ”

Karel’in deniz platformlarına yönelik santral çözümlerinde öne çıkan özelliklerden bazıları şöyle:

  • Hibrit Yapı: Analog ve IP Santral, IP Ağ Geçidi, telsiz bağlantısı başta olmak üzere birçok farklı ürün fonksiyonlarını tek bir cihazda bir araya getirme.
  • Ses, video ve veri trafiği kontrolünü tek bir kaynaktan yönetme ve kontrol.
MAS200 İç Konuşma Sistemi Kullanım Senaryosu

Mobil iletişim çözümleri, ağ uygulamaları ve bilgisayar-telefon entegrasyonu.

Analog, dijital, IP abone ve harici hat ara birimlerini tek bir sistemde bir araya getirerek, tüm bu ara birimleri entegre bir şekilde kullanma.

  • IP Teknolojisi: IP iletişim uygulamaları ve erişim üniteleri ile iletişim imkânı.
  • Yönlendirme Ağ Topolojisi: Çoklu santral uygulamaları gerçekleştirmek için tüm ağ bağlantılarında tek bir santral olarak çalışabilme imkanı.
  • Uzaktan Erişim: Yönetim, programlama veya bakım amaçları ile IP tabanlı ağ üzerinden uzaktan erişim.
  • Yedekleme: Ana işlemci, anahtarlama matrisi gibi yapıların eş yedeklemesi. Her modülün kendi işlemcisinin bulunması. Yedeklemenin devreye girmesinde kesintisiz muhabere.
AD101 Alarm ve Anons Sistemi

Alarm ve Anons Sistemleri

Karel’in özgün tasarımlar sunduğu alarm ve anons sistemleri çözümleri için hakkında açıklama yapan Kanımtürk; “MİLGEM ve TCG ANADOLU da dahil olmak üzere, ülkemiz donanmasının son dönemde güç çarpanı olarak öne çıkan birçok platformunda, Karel Alarm Anons Sistemleri kullanılıyor. 5 hoparlörden 1.000 hoparlöre, bir alarm/anons istasyonu ve anons bölgesinden onlarcasını içerecek yapıda alarm ve anons sistemi çözümleri sunuyoruz. IDEF’te de sergilenen çözümlerimizde, IP tabanlı hoparlörler kullanılıyoruz.” diyor.

AD101 Alarm ve Anons Sistemi

Askeri Gemi Alarm ve Seslendirme Sistemi olarak geliştirilen AD101 sistemi, gelişmiş özellikleri ve entegre yapısıyla askeri gemilerde alarm ve anons ihtiyacını karşılıyor. Alarm ve adres sistemi ile gemi içerisinde bölge bazında alarmlar verilebiliyor; seçilen bölgelere duyuru ve radyo-CD üzerinden müzik yayını yapılabiliyor.

AD101 sistemi, birden fazla ürünün entegre edilmesiyle oluşturulan modüler bir yapıya sahip. 19 inç rack kabinetlere göre geliştirilen sistem hem AC/DC hem DC/DC hem de farklı güç ihtiyaçlarıyla uyumlu olacak şekilde ölçeklendirilebilen bir güç kaynağına sahip. Amfi Merkez Birimi üzerinden kontrol edilip yönetilen sistem, kolay montaj ve bakım imkanı sağlayacak şekilde tasarlandı. Modüler yapısı sayesinde, sistemin arızalı üniteleri, bütünlük zarar görmeden kolayca değiştirilebiliyor.

AD101 sistemi; Muhabere Anahtarlama Sistemi (MAS) ve askeri gemi santralleri ile entegre olarak çalışıyor. Sistem ayrıca hem MAS200 üzerinden yetkilendirilmiş kullanıcı istasyonlarına hem de telefon santrali üzerinden başlık takımı ile alarm ve anons yapmak için harici bir arayüze sahip.

Tüm sistemin güç kaynağı, tek bir noktadan sağlanıyor. Özel filtreleme ise güç kaynağındaki gürültüyü önlüyor. Yönetim yazılımı ile tüm sistem kolayca yapılandırılabiliyor ve hata durumları kolayca izlenebiliyor.

DS200A IP Tabanlı Hibrit Gemi Santralı
DS200G IP Tabanlı Telefon Anahtarlama Sistem
AD102 Alarm ve Anons Sistemi
AD103 Alarm ve Anons Sistem
SIPTEL Telefon
Gemi Eğitim Sistemi

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.