Ana Sayfa IDEF 2021 – Deniz Sistemleri Özel Sayısı KAREL, Geniş Ürün Gamı ile Denizlere Açılıyor

KAREL, Geniş Ürün Gamı ile Denizlere Açılıyor

KAREL, küçükten büyüğe tüm deniz platformlarına yönelik geliştirdiği özgün iç konuşma, haberleşme, anahtarlama, alarm ve anons çözümleri ile IDEF’te göz dolduruyor.

35 yıllık geçmişi ile köklü bir sanayi firması olan KAREL; sivil alandaki bilgi ve birikimini, savunma sanayisi çözümlerine yansıtmayı başarmış bir kuruluş. KAREL; yaklaşık 3.500 çalışanı ile Türkiye’nin haberleşme elektroniği sektöründe, yabancı ortağı olmayan en büyük şirketi konumunda. Santral tasarımı ve üretimi ile başladığı ticari hayatında KAREL, bugün dünyanın en büyük 15 üreticisinden biri.

Ar-Ge’den üretime kadar tüm süreçlere hâkim olan KAREL, telekomünikasyonun yanı sıra; savunma sanayisi çözümleri, kurumsal projeler ve sistem entegrasyonu ile elektronik cihaz ve kart seviyesi üretim alanlarında faaliyet gösteriyor.

KAREL, sivil sektördeki tecrübesinin de bir neticesi olarak, askeri sistemlerdeki temel yetkinlik ve kabiliyetini; “Tasarım yaparken maliyet etkin üretilebilir çözümler sunabilmek…” olarak tanımlıyor. KAREL Savunma Sanayi Çözümleri Direktörü Senih Başol, KAREL’in savunma alanındaki ürün profilini, “KAREL’in; bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki odağını koruyarak, geniş bir ürün yelpazesi ile kullanıcı ihtiyaçlarını karşıladığını görüyoruz.” ifadesi ile anlatıyor.

KAREL Savunma Sanayi Çözümleri Direktörü Senih Başol

KAREL’in deniz platformlarına yönelik çözümlerine bakıldığında; İç Konuşma, Haberleşme ve Anahtarlama Sistemleri ile Alarm Anons Sistemleri öne çıkıyor. Başol, bu faaliyet alanı ile ilgili şunları söylüyor: “KAREL; deniz platformlarına yönelik çözümlerinde de uzmanlık alanından uzaklaşmadan, bildiği işi en iyi yaparak, küçükten büyüğe tüm deniz platformları için uygun çözümler sunmaya odaklandı, iyi de yaptı. Geldiğimiz aşamada 2010 yılından itibaren Deniz Kuvvetleri Komutanlığının (Dz.K.K.lığı) yeni inşa edilen birçok gemisine askeri standartlarda iç konuşma, santral, alarm ve anons sistemlerini KAREL sağlamıştır.”

Başol, ürünlerin, donanma genelinde benzer olmasının, gerek Dz.K.K.lığı gerekse firma açısından lojistik anlamda olumlu etkileri olduğuna da işaret ediyor: “Denizde doğa koşulları ve ulaşım zorlukları dikkate alındığında ürünlerin sadakati ve kalite standartlarının yüksek olması çok önemli. Bu açıdan bakıldığında, deniz platformu ürünlerinde yedekleme ve askeri standartlar her zaman şart koşulmalı.” dedi.

INTMAR-100 İç Konuşma Sistemi

İhtiyaca Özel İç Konuşma Çözümleri

INTMAR-200 İç Konuşma Sistemi

Başol, İç Konuşma Çözümleri ile ilgili şunları söylüyor: “İç Konuşma Sistemi olarak, kullanıcı isteklerine uygun özel çözümler sunuyoruz. KAREL’in IDEF 2019’da ilk kez sergilediği MAS200, bu IDEF’te de yerini alıyor. Dz.K.K.lığı SAT botlarının iç haberleşme ihtiyacı için yerli bir çözüm olarak  geliştirdiğimiz MAS200, dost ülkelerin platformlarında da kullanılıyor.”

INTMAR Serisi İç Konuşma Sistemleri

INTMAR serisi ürünler; göreceli küçük platformlar için geliştirilmiş iç konuşma sistem çözümleri olarak öne çıkıyor.

MAS200 Sistemi

INTMAR-100; iç konuşmanın yanı sıra, telsiz gönderme/alma yapabiliyor. Ayrıca, sağ ve sol kulaklığa ayrı iç konuma ve telsiz gönderme özelliğine de sahip. Telsiz için kullanıcı yetkilendirilebilen sistemde, iç konuşmada eller serbest (handsfree) kullanım imkânı da bulunuyor.

INTMAR-200 ise; AC/DC besleme ile kesintisiz haberleşme sağlayan, kullanıcı sayısı olarak daha yüksek kapasiteye sahip, konferans görüşme imkânı sunan, gelişmiş IP tabanlı bir çözüm olarak dikkat çekiyor.

MAS200 Sistemi

MAS200, çok sayıda kullanıcı istasyonu ve telsiz bağlama kapasitesi ile gemi komutanının, hem bir üst komuta merkezi hem kendi gemi mürettebatı hem de operasyon maksadıyla kıyıya ya da bir başka gemiye çıkan SAT timleri ile iletişim kurabilmesini sağlamak için özgün olarak tasarlanmış bir sistem.

MAS200 sistemi kullanım senaryosu.

Web arayüzü sayesinde IP arayüzünden kontrol edilebilir özellikte olan sistem, kriptolu veya kriptosuz HF/VHF/UHF telsizler ile ses haberleşmesi sağlıyor. Kullanıcı İstasyonlarına (Kİ) bağlanan başlık takımlarında, sol taraftan diğer Kİ’lerin konuşması, sağ taraftan ise telsiz sürekli dinlenebilir olarak kullanılabiliyor.

Muhabere Sisteminin Kalbi: Anahtarlama/Santral Sistemleri

DS200A IP Tabanlı Hibrit Gemi Santralı

Başol, geliştirdikleri Haberleşme Anahtarlama Sistem çözümleri ile ilgili şunları söylüyor: “Haberleşme Anahtarlama Sistemleri; platform ihtiyacına göre kapsamlı revizyon gören sistemler. Görevi gereği birçok çevre donanımıyla entegre çalışan santrallarımız, esnek tasarımı ile Dz.K.K.lığı altyapılarına kolayca uyumlandırılabiliyor. ”

KAREL’in deniz platformlarına yönelik santral çözümlerinde öne çıkan özellikler ise şöyle sıralanıyor:

 • Hibrit Yapı:
  • Analog ve IP Santral, IP Ağ Geçidi, telsiz bağlantısı başta olmak üzere birçok farklı ürün fonksiyonlarını tek bir cihazda bir araya getirme
  • Ses, video ve veri trafiği kontrolünü tek bir kaynaktan yönetme ve kontrol
  • Mobil iletişim çözümleri, ağ uygulamaları ve bilgisayar-telefon entegrasyonu
  • Analog, dijital, IP abone ve harici hat ara birimlerini tek bir sistemde bir araya getirerek tüm bu ara birimleri entegre bir şekilde kullanma
 • IP Teknolojisi: IP iletişim uygulamaları ve erişim üniteleri ile iletişim imkânı.
 • Yönlendirme Ağ Topolojisi: Çoklu santral uygulamaları gerçekleştirmek için tüm ağ bağlantılarında tek bir santral olarak çalışabilme imkânı.
 • Uzaktan Erişim: Yönetim, programlama veya bakım amaçları ile IP-tabanlı ağ üzerinden uzaktan erişim.
 • Yedekleme:
  • Ana işlemci,  anahtarlama matrisi gibi yapıların eş yedeklemesi
  • Her modülün kendi işlemcisinin bulunması
  • Yedeklemenin devreye girmesinde kesintisiz muhabere

Gemi Telefon Sistemine Entegre Alarm ve Anons Sistem çözümleri

DS200G IP Tabanlı Telefon Anahtarlama Sistemi

KAREL’in özgün tasarımlar sunduğu Alarm ve Anons Sistemleri çözümleri hakkında konuşan Başol, şunları kaydediyor: “Farklı gemi ihtiyaçlarına yönelik çoklu birimlerden oluşan modüler yapıdaki mimarimiz, kullanıcı isteklerine kolayca adapte olmamızı sağlıyor. Beş hoparlörden 1.000 hoparlöre, bir alarm/anons istasyonu ve anons bölgesinden onlarcasına kadar geniş bir kapsamı içerecek yapıda alarm ve anons sistemi çözümleri sunuyoruz.” dedi.

AD101 Alarm ve Anons Sistemi

AD101 Alarm ve Anons Sistemi

Askeri Gemi Alarm ve Seslendirme Sistemi olarak geliştirilen AD101, gelişmiş özellikleri ve entegre yapısı sayesinde askeri gemilerde alarm ve anons ihtiyacını karşılıyor. Alarm ve adres sistemi ile gemi içerisinde bölge bazında alarmlar verilebiliyor; seçilen bölgelere duyuru ve Radyo-CD üzerinden müzik yayını yapılabiliyor.

AD101, birden fazla ürünün entegre edilmesiyle oluşturulan modüler bir yapıya sahip. 19 inç rack kabinetlere göre geliştirilen sistem, hem AC-DC hem DC-DC hem de farklı güç ihtiyaçlarıyla uyumlu olacak şekilde ölçeklendirilebilen bir güç kaynağına sahip. Amfi Merkez Birimi üzerinden kontrol edilen ve yönetilen sistem, kolay montaj ve bakım için tasarlandı. Modüler yapısı sayesinde, sistemin arızalı üniteleri, bütünlük zarar görmeden kolayca değiştirilebiliyor.

AD101, Muhabere Anahtarlama Sistemi (MAS) ve askeri gemi santralları ile entegre olarak çalışıyor. Sistem, ayrıca, hem MAS200 üzerinden yetkilendirilmiş kullanıcı istasyonlarına hem de telefon santralı üzerinden başlık takımı ile alarm ve anons yapmak için harici bir arayüze sahip.

AD102 Alarm ve Anons Sistemi

Tüm sistemin güç kaynağı tek bir noktadan sağlanıyor. Özel filtreleme ise güç kaynağındaki gürültüyü önlüyor. Yönetim yazılımı ile tüm sistem kolayca yapılandırılabiliyor ve hata durumları kolayca izleniyor.

AD102 ve AD 103 Alarm ve Anons Sistemleri

AD103 Alarm ve Anons Sistemi

AD102 Alarm ve Anons Sistemi; küçük botlar için üretilen bir sistem. Modüler yapısı sayesinde çeşitli gereksinimleri karşılayabilir ve farklı yapılandırmalar oluşturabilir nitelikte üretiliyor.

AD103 ise daha büyük karakol gemileri için tasarlanmış bir sistem.

Gemi Telefonları

AD103 Alarm ve Anons Sistemi

Başol, deniz platformlarına uygun olarak geliştirilen Karel telefonları için ise şunları söylüyor: “Analog tabanlı SATEL ve IP tabanlı SIPTEL serisi telefonlarımız, IP55 sızdırmazlık dâhil, askeri çevre koşullarına uygun olarak geliştirildi. Bu telefonları, kullanıcı isteğine bağlı olarak, duvar üstü veya duvara gömülü kasa yapılarında üretiyoruz.”

Deniz Platformları için Farklı Çözümler

Başol, şöyle devam ediyor: “KAREL’in yetenekli insan gücü, ana alanımız olan muhabere dışında da birçok ürünü ortaya koymaya vesile oluyor. Bu kapsamda daha çok, ülkemiz savunma sanayisinin ana yüklenicilerine farklı alanlara, tasarımdan üretime anahtar teslim çözümler sunuyoruz. Bunun dışından kendi markamız olan ürünlerimiz de var. Buna örnek olarak, gemi eğitim ve eğlence sistemini verebiliriz.”

Gemi Eğitim ve Eğlence Sistemi

Gemi Eğitim ve Eğlence Sistemi

Gemi Eğitim ve Eğlence Sistemi; gemi mürettebatına özel kullanım sunan, VOD  (Video-on-demand) TV ve müzik/radyo yayını yapan, çoklu sayıda 10” Dokunmatik LCD ekranlı panele sahip ethernet IP tabanlı bir sistem.

Sistem; kayıt yapabilme ve izleme (eğitim amaçlı videolar) özelliğine sahip. Yayınların sistem üzerinden dağıtımını ise Anten Dağıtım Ünitesi ile yapıyor.

Birlikten Kuvvet Doğar

KAREL; savunma faaliyet alanında, kendi çözümlerine sahip olmanın yanı sıra, sektörün önde gelen sanayi kuruluşlarının da birçok konuda tasarımdan üretime çözüm ortağı konumunda. Başol, bu konuda şunları ifade ediyor: “Sektörün önde gelen savunma sanayisi firmaları ile iş birliklerimizin temeli; Ar-Ge ve üretim kapasitemizin çok daha ötesinde, zorları başarmış köklü bir firma olarak, paydaşlarımızla kurduğumuz olumlu, karşılıklı güvenin esas olduğu, yıllara sari ilişkilerimize dayanmaktadır.”

Başol, son olarak şunları ekliyor: “Savunma alanında ülkemizin dünya çapında oldukça önemli bir organizasyonu olan IDEF’in bu yılki organizasyonunun da ülke içi ve dışındaki iş birliklerini ve iş potansiyelimizi arttırmasını; MSI ailesinin de yenilikçi yaklaşımlarla yürüttüğü tüm faaliyetleri ile sektördeki gözümüz kulağımız olmaya devam etmesini temenni ediyoruz ”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.