Ana Sayfa Özel SayılarIDEF 2023 OZEL SAYILAR Karel’dan Muhabere İhtiyaçlarına Etkin Çözümler

Karel’dan Muhabere İhtiyaçlarına Etkin Çözümler

Türkiye’nin yüzde yüz yerli, lider teknoloji şirketi Karel, kara birliklerine sunduğu muhabere çözümleri ile IDEF’23 fuarında yerini alıyor. AR-GE’de tasarımdan üret­me kadar tüm süreçlere sahi­p Türkiye’nin yüz akı teknoloji­ ş­irketi Karel, savunma ve havacılık alanındaki çözümlerinin yanı sıra kurumsal projeler, telekom, otomoti­v, elektroni­k üretim­ ve yen­i teknoloj­iler alanlarında faali­yet gösteriyor. Patenti kendine ait yenilikçi çözümleri ile öne çıkan Karel, 5 bine yaklaşan çalışanı ile Türkiye’nin haberleşme teknolojileri sektöründeki, yabancı ortağı olmayan en büyük şirketi konumunda.

Karel Sanayi Çözümleri Grup Başkanı Senih Başol, askeri sistemlerdeki temel yetkinlik ve kabiliyetlerini, sivil sektördeki tecrübelerinin de bir neticesi olarak; “Tasarım yaparken, maliyet etkin üretilebilir çözümler sunabilmek…” ifadesiyle tanımlıyor. Başol, Karel’in savunma ve havacılık alanındaki ürün gamına ilişkin ise şunları söylüyor: “Karel’in; bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki odağını koruyarak, geniş bir ürün yelpazesi ile kullanıcı ihtiyaçlarını karşıladığını görüyoruz.”

Türk Silahlı Kuvvetlerinin yanı sıra dost ve müttefik ülke silahlı kuvvetlerine de ürün ve teknoloji ihraç eden Karel’in kara uygulamalarına yönelik çözümlerinde; askeri haberleşme ağlarının önemli bir unsuru olan “anahtarlama sistemleri” ve kara araçlarında kullanılan “iç konuşma/telsiz haberleşme sistemleri” öne çıkıyor.

Anahtarlama Sistemleri

Başol, Karel’in anahtarlama sistemleri çözümlerine yönelik olarak şunları söylüyor: “Askeri sahada şebeke oluşturma konusunda; IP tabanlı santrallar, telefon/telsiz ağ geçitleri ve ara ürün niteliğindeki kablo dönüştürücülerini de içeren geniş bir ürün gamına sahibiz. Bu çeşitliliğimiz sayesinde günümüz muhabere ortamının telli/telsiz uzun mesafe ses, görüntü ve veri aktarımına yönelik tüm gereklerini karşılayan, geniş alana yayılmış anahtar teslim çözümler sunabiliyoruz.”

DS200T Askeri IP Telefon Santralı
DS200T Askeri TIP Telefon Santralı

Karel’in taşınabilir askeri sahra santralı olan DS200T, günümüz IP teknolojisini içerecek şekilde tasarlanmış ve ilk ticari başarısını ihracatla sağlamış bir ürün.

Telli/telsiz haberleşmede şebeke kurabilmek için geliştirilen ürün, orduların elinde bulunan sabit cihazların tamamı ile uyumlu arayüzlere sahip, “any to any” yani her şeyi her şeye çeviren bir anahtarlama sistemi.

DS200T, değişik firmaların ürettiği radyo linklerle de kablosuz iletişimde şebeke oluşturabiliyor. DS200T’ye sahra telefonları ve yüksek teknolojili IP telefonları bağlanabiliyor. IP telefonlarının bağlantısı, ekstra bir donanım gerektirmiyor ve santral içine entegre olan IP switch üzerinden yapılıyor.

DS200T Askeri IP Telefon Santralları, Teslimat Öncesinde Bir Arada.

Başol, DS200T ile ilgili çalışmaları hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyacını karşılamak üzere Savunma Sanayii Başkanlığımızdan aldığımız siparişin teslimatlarını, 2021 yılı içerisinde gerçekleştirdik. Bu teslimat için Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına uygun olarak yeniden konfigüre edilen DS200T, şeltere entegre veya sahada kendi başına kullanılabilir nitelikte üretildi. Bu teslimatla birlikte, Karel’in, savunma alanında tek partide en büyük yurt içi teslimatı da tamamlanmış oldu. 2022 yılında da Kara Kuvvetlerimizin ihtiyacını daha büyük oranda karşılamak için yeni bir sipariş daha aldık. Bu siparişimizin teslimatını da bu yılın sonuna kadar tamamlamayı hedefliyoruz.

DS200T Askeri IP Telefon Santralı’nın ihracatına yönelik, Bangladeş’ten aldığımız yeni siparişler de ürünümüzün rekabetçi ortamdaki başarısını bir kez daha ortaya koydu. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bu ürünümüzün ilave siparişler almasını bekliyoruz.”

AG102 Askeri Ağ Geçidi
AG102 Askeri Ağ Geçidi (Gateway)

AG102 Askeri Ağ Geçidi (Voice over IP), askeri taktik sahada kullanılmak üzere sızdırmaz ve dayanıklı yapıda geliştirilmiş bir ürün.

AG102 Askeri Ağ Geçidi; kullanıcı terminallerinde analog, CO ve ISDN PRI arayüzlerinden alınan verinin ethernet/IP verisi haline getirilip IP porttan iletilmesi ve benzer şekilde, ters yönde tek bir porttan gelen verinin diğer arayüzlere (analog, CO ve ISDN PRI) dağıtılması amacıyla kullanılıyor. Cihaz, merkezde yer alan ses sunucusu ile SIP Trunk bağlantısı kuruyor ve ses sunucusuna kayıtlanabiliyor.

TAG102 Askeri Telsiz IP Ağ Geçidi
AG102 Askeri Telsiz IP Ağ Geçidi (Gateway)

TAG102 Askeri Telsiz IP Ağ Geçidi (Radio over IP) cihazı ise kendisine bağlı telsizleri Ethernet/IP verisine dönüştürerek IP portlar üzerinden ethernet ağlarına iletiyor. Bu sayede uydu veya ethernet ağlarına analog telsizlerin bağlantısını sağlayarak taktik sahadaki IP muhabere için tamamlayıcı bir unsur oluşturuyor. Ürün; telsiz bağlantısının yanında 14 adet FXS abone için Analog/IP çevirim kapasitesine sahip.

Başol, ağ geçidi ürünleri ile ilgili, şunları söylüyor: “Ülkemizin ilk milli ağ geçidi (gateway) ürün ailesini, özgün teknolojimiz ile geliştirmiş olmaktan gurur duymaktayız. Bu ürünlerimizle, ihtiyaca özel daha ucuz çözümler de sunabiliyoruz.”

IKT110 İç Konuşma Sistemi

İç Konuşma/Telsiz Haberleşme Sistemleri

IKT102 İç Konuşma Sistemi

IKT102, askeri kara araçlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, ihtiyaca göre 3 veya 9 kullanıcıya kadar araç içi konuşma imkânı sağlayan, telsiz arayüzü ile dış dünya ile bağlantı kurma kabiliyetine sahip bir cihaz. Ürün baz model olarak; merkez birimi, askeri başlık takımları ve harici hoparlör biriminden oluşuyor. Karel, bu ürünüyle Otokar, BMC ve Nurol Makina gibi dünya ölçeğinde başarılı Türk zırhlı araç üreticileriyle birlikte çok sayıda ülkeye ihracat yaptı.

IKT110 İç Konuşma Sistemi Kullanım Senaryosu
IKT110 İç Konuşma Sistemi

IKT110; kara platformları için özel tasarlanmış, modüler, kolay kullanımlı, genişletilebilir kullanıcı birimleri ile dâhili ve harici (telsiz) ses haberleşmesi sağlayan diğer bir ürün.

IKT110; sayısal sesli haberleşme sağlayan, full duplex iç konuşma yeteneği sunan, dijital anahtarlama altyapısı ile 9 adet kullanıcıya kadar genişleme altyapısı bulunan, 2 adet telsiz bağlantısı (HF/VHF/UHF) imkânı sunan, kullanıcı istasyonları üzerinden telsiz haberleşme kontrolü yapılabilen bir cihaz olarak öne çıkıyor.

Karel, IKT110 İç Konuşma Sistemine, son yılarda 3 ayrı telsiz bağlayabilme özelliğini ekledi. Sistemlerle birlikte verilen başlık takımı ürün gamında; koruyucu miğfere uyumlu başlık takımı, kemik iletimli başlık takımı ve bluetooth ile kablosuz haberleşme sunan başlık takımı da yer alıyor.

Karel Savunma Sanayi Çözümleri Grup Başkanı, Senih BAŞOL

Başol, İç Konuşma/Telsiz Haberleşme Sistemleri ürün ailesinin niteliklerini ve bu ürün ailesi ile ilgili çalışmalarının son durumunu şöyle anlatıyor: “Kara platformlarına yönelik geliştirdiğimiz iç konuşma/telsiz dış haberleşme cihazlarımız, basit ve etkin çözümün öne çıktığı pazarlarda ihtiyacı tam olarak karşılayan niteliktedir. Bu ürün ailemiz; araç mürettebatının iç ve telsiz iletişim ihtiyaçlarını karşılarken tüm askeri çevre ve elektromanyetik uyumluluk standartlarını karşılayan nitelikte geliştirildi.

Son dönemde kara platformu üretici firmalarımızın gerek yurtiçine yönelik satışları gerekse ihracat konusundaki üstün başarıları, bu firmalarımızın çözüm ortağı olarak bizleri de memnun etti. Bu kapsamda tüm kara platformu üreten firmalarımızla çalışma imkânı bulduğumuzu söyleyebilirim.”

Binaural Kayıt Test Ortam

Başlık Takımları

Başol, haberleşme alanında önemli bir yere sahip olan başlık takımı ürününe yönelik olarak da şunları söylüyor: “Başlık takımı faaliyet alanında kritik yetkinlik, active noise cancellation (ANC) olarak bilinen; bulunulan ortamdaki istenmeyen gürültünün filtre edilip istenen sesleri öne çıkarabilmek. Bu kapsamda, kurduğumuz akustik laboratuvarımızda farklı çözümler üretiyoruz. Kullanıcılara, kemik iletimli başlık takımı da dâhil farklı çözümler sunabiliyoruz.”

KBRNUB Birimi

Kimyasal, Biyolojik, Radyasyon, Nükleer Uyarı Birimi (KBRNUB)

Karel, 2022 yılında, yeni ürünü Kimyasal, Biyolojik, Radyasyon, Nükleer Uyarı Birimi’nin (KBRNUB) sisteminin ilk teslimatını yaptı. Harici yerli sensörlerle çalışan bu ürün, hava savunma sistemlerinin özgün bir parçası olarak Türk Silahlı Kuvvetlerinin hizmetine girmiş bulunuyor. Bu birim için özenli bir teknik çalışma yürüten Karel, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bütün isteklerini karşılayabilecek hem görsel hem de sesli bir uyarı birimini ülkemize kazandırmış oldu.

Başol, IDEF’23 katılımlarıyla ilgili ise şunları ekliyor: “Savunma ve havacılık alanında ülkemizin dünya çapında oldukça önemli bir etkinliği olan IDEF’in bu yılki organizasyonunun da yurt içi ve yurt dışındaki iş birliklerimizi ve iş potansiyelimizi arttırmasını temenni ediyoruz.”

Karel’in Akustik Laboratuvarı

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.