Ana Sayfa IDEF 2021 – Kara Sistemleri Özel Sayısı KAREL’den Muhabere İhtiyaçlarına Etkin Çözümler

KAREL’den Muhabere İhtiyaçlarına Etkin Çözümler

Ülkemizin köklü şirketi KAREL, kara birliklerine sunduğu muhabere çözümleri ile IDEF’teki yerini alıyor. Patenti kendine ait yenilikçi çözümleri ile öne çıkan KAREL, 30’dan fazla ülkeye ihracatı ile büyüme stratejisindeki odağını belirlemiş durumda.

35 yıllık geçmişi ile köklü bir sanayi firması olan KAREL; sivil alandaki bilgi ve birikimini, savunma sanayisi çözümlerine yansıtmayı başarmış bir kuruluş. KAREL; yaklaşık 3.500 çalışanı ile Türkiye’nin haberleşme elektroniği sektöründe, yabancı ortağı olmayan en büyük şirketi konumunda. Santral tasarımı ve üretimi ile başladığı ticari hayatında KAREL, bugün dünyanın en büyük 15 üreticisinden biri.

Ar-Ge’den üretime kadar tüm süreçlere hâkim olan KAREL, telekomünikasyonun yanı sıra, savunma sanayisi çözümleri, kurumsal projeler ve sistem entegrasyonu ile elektronik cihaz ve kart seviyesi üretim alanlarında faaliyet gösteriyor.

KAREL Savunma Sanayi Çözümleri Direktörü Senih Başol

KAREL, askeri sistemlerdeki temel yetkinlik ve kabiliyetini, sivil sektördeki tecrübesinin de bir neticesi olarak; “Tasarım yaparken, maliyet etkin üretilebilir çözümler sunabilmek…” ifadesi ile tanımlıyor. KAREL Savunma Sanayi Çözümleri Direktörü Senih Başol, KAREL’in savunma alanındaki ürün profilini, “KAREL’in; bilgi ve iletişim teknolojileri alanındaki odağını koruyarak, geniş bir ürün yelpazesi ile kullanıcı ihtiyaçlarını karşıladığını görüyoruz.” sözleri ile ifade ediyor.

KAREL’in kara uygulamalarına yönelik çözümlerinde; askeri haberleşme ağlarının önemli bir unsuru olan Anahtarlama Sistemleri ve kara araçlarında kullanılan İç Konuşma/Telsiz Haberleşme Sistemleri öne çıkıyor.

Anahtarlama Sistemleri

KAREL Savunma Sanayi Çözümleri Direktörü Senih Başol

Başol, KAREL’in Anahtarlama Sistemleri çözümlerine yönelik olarak şunları söylüyor: “Askeri sahada şebeke oluşturma konusunda; IP tabanlı santrallar, telefon/telsiz ağ geçitleri ve ara ürün niteliğindeki kablo dönüştürücülerini de içeren geniş bir ürün gamına sahibiz. Bu çeşitliliğimiz sayesinde günümüz muhabere ortamının telli/telsiz uzun mesafe ses, görüntü ve veri aktarımına yönelik tüm gereklerini karşılayan, geniş alana yayılmış anahtar teslim çözümler sunabiliyoruz.”

DS200T Askeri IP Telefon Santralı

DS200T Askeri IP Telefon Santralı

KAREL’in taşınabilir askeri sahra santralı olan DS200T, günümüz IP teknolojisini içerecek şekilde tasarlanmış ve ilk ticari başarısını ihracatla sağlamış bir ürün.

Telli/telsiz haberleşmede şebeke kurabilmek için geliştirilen ürün, orduların elinde bulunan sabit cihazların tamamı ile uyumlu arayüzlere sahip, “any to any” yani her şeyi her şeye çeviren bir anahtarlama sistemi.

DS200T, değişik firmaların ürettiği radyo linklerle de kablosuz iletişimde şebeke oluşturabiliyor. DS200T’ye sahra telefonları ve yüksek teknolojili IP telefonları bağlanabiliyor. IP telefonlarının bağlantısı, ekstra bir donanım gerektirmiyor ve santral içine entegre olan IP switch üzerinden yapılıyor.

Başol, DS200T ile ilgili çalışmaları hakkında şu bilgileri paylaşıyor: “Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın ihtiyacını karşılamak üzere Savunma Sanayii Başkanlığımızdan aldığımız siparişin teslimatlarını, yakın bir tarihte gerçekleştirdik. Bu teslimat için Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyacına uygun olarak yeniden konfigüre edilen DS200T, şaltere entegre veya sahada kendi başına kullanılabilir nitelikte üretildi. Bu teslimatla birlikte, KAREL’in savunma faaliyet alanında tek partide en büyük yurt içi teslimatı da tamamlanmış oldu.

DS200T Telefon Santralı’nın ihracatına yönelik, Bangladeş’ten aldığımız sipariş de, ürünün rekabetçi ortamdaki başarısını bir kez daha ortaya koydu. Gerek yurt içinde gerekse yurt dışında bu ürünümüzün ilave siparişler almasından umutluyuz.”

AG102 Askeri Ağ Geçidi (Gateway)

AG102 Askeri Ağ Geçidi

AG102 Askeri Ağ Geçidi (Voice over IP), askeri taktik sahada kullanılmak üzere sızdırmaz ve dayanıklı yapıda geliştirilmiş bir ürün.

AG102 Askeri Ağ Geçidi; kullanıcı terminallerinde analog, CO ve ISDN PRI arayüzlerinden alınan verinin ethernet/IP verisi haline getirilip IP porttan iletilmesi ve benzer şekilde, ters yönde tek bir porttan gelen verinin diğer arayüzlere (analog, CO ve ISDN PRI) dağıtılması amacıyla kullanılıyor. Cihaz, merkezde yer alan ses sunucusu ile SIP Trunk bağlantısı kuruyor ve ses sunucusuna kayıtlanabiliyor.

TAG102 Askeri Telsiz IP Ağ Geçidi (Gateway)

TAG102 Askeri Telsiz IP Ağ Geçidi

TAG102 Askeri Telsiz IP Ağ Geçidi (Radio over IP) cihazı ise kendisine bağlı telsizleri Ethernet/IP verisine dönüştürerek IP portlar üzerinden ethernet ağlarına iletiyor. Bu sayede uydu veya ethernet ağlarına analog telsizlerin bağlantısını sağlayarak taktik sahadaki IP muhabere için tamamlayıcı bir unsur oluşturuyor. Ürün; telsiz bağlantısının yanında 14 adet FXS abone için Analog/IP çevirim kapasitesine sahip.

Başol, Ağ Geçidi ürünleri ile ilgili, şunları söylüyor: “Ülkemizin ilk milli Ağ Geçidi (gateway) ürün ailesini, özgün teknolojimiz ile geliştirmiş olmaktan gurur duymaktayız. Bu ürünlerimizle, ihtiyaca özel daha ucuz çözümler de sunabiliyoruz.”

İç Konuşma/Telsiz Haberleşme Sistemleri

IKT102 İç Konuşma Sistemi

IKT102 İç Konuşma Sistemi

IKT102, askeri kara araçlarında kullanılmak üzere tasarlanmış, ihtiyaca göre 3 veya 9 kullanıcıya kadar araç içi konuşma imkânı sağlayan, telsiz arayüzü ile dış dünya ile bağlantı kurma kabiliyetine sahip bir cihaz. Ürün baz model olarak; merkez birimi, askeri başlık takımları ve harici hoparlör biriminden oluşuyor.

IKT110 İç Konuşma Sistemi

IKT110 İç Konuşma Sistemi

IKT110; kara platformları için özel tasarlanmış, modüler, kolay kullanımlı, genişletilebilir kullanıcı birimleri ile dâhili ve harici (telsiz) ses haberleşmesi sağlayan diğer bir ürün.

IKT110; ISDN-dijital sesli haberleşme sağlayan, full duplex iç konuşma yeteneği sunan, dijital anahtarlama altyapısı ile 9 adet kullanıcıya kadar genişleme altyapısı bulunan, 2 adet telsiz bağlantısı (HF/VHF/UHF) imkânı sunan, kullanıcı istasyonları üzerinden telsiz haberleşme kontrolü yapılabilen bir cihaz olarak öne çıkıyor.

Başol, İç Konuşma/Telsiz Haberleşme Sistemleri ürün ailesinin niteliklerini ve bu ürün ailesi ile ilgili çalışmalarının son durumunu, şöyle anlatıyor: “Kara platformlarına yönelik geliştirdiğimiz iç konuşma/telsiz dış haberleşme cihazlarımız, basit ve etkin çözümün öne çıktığı pazarlarda ihtiyacı tam olarak karşılayan niteliktedir. Bu ürün ailemiz; araç mürettebatının iç ve telsiz iletişim ihtiyaçlarını karşılarken tüm askeri çevre ve elektromanyetik uyumluluk standartlarını karşılayan nitelikte geliştirildi.

Son dönemde kara platformu üretici firmalarımızın gerek yurt içine yönelik satışları gerekse ihracat konusundaki üstün başarıları, bu firmalarımızın çözüm ortağı olarak bizleri de memnun etti. Bu kapsamda tüm kara platformu üreten firmalarımızla çalışma imkânı bulduğumuzu söyleyebilirim.”

Başlık Takımları

Binaural Kayıt Test Ortamı

Başol, haberleşme alanında önemli bir yere sahip olan Başlık Takımı ürününe yönelik olarak da şunları söylüyor: “Başlık Takımı faaliyet alanında kritik yetkinlik, Active Noise Cancellation (ANC) olarak bilinen; bulunulan ortamdaki istenmeyen gürültünün filtre edilip istenen sesleri öne çıkarabilmek. Bu kapsamda, kurduğumuz akustik laboratuvarımızda farklı çözümler üretiyoruz. Kullanıcılara, kemik iletimli başlık takımı da dâhil farklı çözümler sunabiliyoruz.”

KAREL’in Akustik Laboratuvarı

Başol, son olarak şunları ekliyor: “Savunma alanında ülkemizin dünya çapında oldukça önemli bir organizasyonu olan IDEF’in bu yılki organizasyonunun da ülke içi ve dışındaki iş birliklerini ve iş potansiyelimizi arttırmasını; MSI ailesinin de yenilikçi yaklaşımlarla yürüttüğü tüm faaliyetleri ile sektördeki gözümüz kulağımız olmaya devam etmesini temenni ediyoruz .”

 260 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.