Ana Sayfa Haberler KARGU, İhracat Yolunda Tropik, Çöl, Tundra Testlerinden Geçti

KARGU, İhracat Yolunda Tropik, Çöl, Tundra Testlerinden Geçti

STM’nin kamikaze dronu KARGU, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) envanterinde gösterdiği performans ile beğeni toplarken ihracı yönelik uluslararası pazarda talepler de geliyor. Bu kapsamda, ihracat pazarları için farklı ülkelerde testlere ve denemelere katılan KARGU, performansıyla kendisini kanıtladı. Kamikaze dron, bu süreçte; tropik, çöl, tundra iklim koşullarında denendi ve başarıyla görev yapabileceğini ortaya koydu.

KARGU’nun ihracatına yönelik olarak 3 ülke ile yürütülen görüşmeler de devam ediyor. Türkiye’nin dost ve kardeş ülkelerinde yürütülen üst düzey görüşmeler büyük ölçüde olgunlaştı. STM, otonom dronesistemleri ihracatı konusundaki görüşmeleri yakın zamanda tamamlayarak, ilk ihracat başarısına imza atmaya hazırlanıyor. 

Üretim OSTİM Teknopark’ta

Güvenlik güçlerinin kullanımına sunulmak üzere 500’ün üzerinde KARGU siparişi alan STM, partiler halinde bunların teslimatını gerçekleştirmeye başladı. Teslimatları başlayan KARGU’larda dahil olmak üzere STM tarafından geliştirilen dronlar, OSTİM Teknopark yerleşkesinde üretiliyor.

Yerleşkede görev yapan mühendis ekibi, ağırlıklı olarak taktik ve otonom sistemlere yönelik çalışmalar yapıyor. Bu kapsamda şirketin ürün yelpazesindeki otonom dronlar; TOGAN, ALPAGU ve KARGU’ya ilişkin çalışmalara ev sahipliği yapan OSTİM Teknopark, şirkete bu ürünler için seri üretim altyapısı da sunuyor.

COVID-19 salgınına karşı çalışanların sağlığı için ek tedbirlerin alındığı tesiste, yakın zamanda TSK envanterine giren Otonom Döner Kanatlı Vurucu İHA KARGU için alınan siparişler için yoğun bir çalışma yürütülüyor.

KARGU’nun TSK kullanımına sunulan tüm versiyonlarının testleri, kalite standartlarına uygun üretimi hassas şekilde gerçekleştiriliyor. Bunun yanında sahadan gelen geri dönüşler ve üretim sürecinde elde edilen kazanımlar da daha etkin bir KARGU oluşturulmasına yönelik olarak kullanılıyor.

Yerleşkede Ar-Ge ve üretim faaliyetlerinin birlikte yürütülürken, sahadan gelen bilgiler özellikle maliyetlerin düşürülmesi ve etkinliğin artırılması anlamında değerlendiriliyor. 

STM yeni üretim tesisi ile KARGU ve ürün ailesinin diğer üyeleri TOGAN ve ALPAGU ile Türkiye’nin İHA ve SİHA’lar konusunda ulaştığı teknolojik seviyeyi desteklemeyi ve daha da yukarıya çekmeyi hedefliyor.

Sürü İHA Teknolojisi

Sahip olduğu çok gelişmiş bilgisayarlı görü imkanlarıyla tek başına rahatlıkla görev yapabilen KARGU’nun sürü halinde kullanımına yönelik ilk uygulamalar da geçen yıl yapıldı. Yürütülen çalışmalarla 20’den fazla KARGU platformu sürü halinde görev yapabilir hale getirildi. Bu konudaki çalışmalar, özellikle sürü algoritmalarının iyileştirilmesi ve farklı görevlerin icra edilmesine yönelik olarak devam ediyor. Drone sürüsünün her ortamda sorunsuz görev yapabilmesi amacıyla da KERKES projesi sürdürülüyor. Bu projenin sonuçlanmasının ardından yaklaşık 1-1,5 yıllık süre içinde sürü kabiliyetini tam olarak kazanmış KARGU Kamikaze Drone’lar, TSK’nın kullanımına sunulmaya başlanacak.

KARGU Farklı Platformlara Entegre Edilecek

KARGU’nun farklı platformlara entegrasyonu konusunda da çalışmalar yürütülüyor. Şu ana kadar TSK ve jandarma birlikleri tarafından kullanılan KARGU, önümüzdeki dönemde deniz platformları başta olmak üzere çeşitli platformlarla birlikte görev yapabilecek. KARGU’nun zırhlı kara araçlarıyla ve otonom kara sistemleriyle görev yapabilmesine yönelik de faaliyetler yürütülüyor. 

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.