Ana Sayfa Haberler Katar Özel Kuvvetleri, Yonca-Onuk Tersanesi’nin MRTP 24/U Botlarını Kullanacak

Katar Özel Kuvvetleri, Yonca-Onuk Tersanesi’nin MRTP 24/U Botlarını Kullanacak

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Yonca-Onuk Tersanesi, 12-14 Mart tarihlerinde Katar’ın başkenti Doha’da düzenlenen DIMDEX 2018 fuarının 2’nci gününde, Katar Özel Kuvvetler Komutanlığı ile iki sözleşme imzaladı.

8 adet 26 metre boyunda MRTP24/U Özel Harekât Bot’unun satışını içeren sözleşmeler, Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Şakir A. Yılmaztürk ve Katar Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Hamad bin Abdullah Al Marri tarafından imzalandı.

İmzalanan ilk sözleşme kapsamında teslim edilecek 4 gemi üzerinde 12,7 mm’lik uzaktan komutalı silah sistemi ASELSAN STAMP’den 1’er adet bulunacak. İmzalanan ikinci sözleşme kapsamında teslim edilecek 4 gemi üzerinde ise 2’şer adet ASELSAN STAMP ve 1’er adet güdümlü mermi lançeri bulunacak.

Esas kullanım amacı hava savunması olan bu güdümlü mermilerin ihtiyaç halinde kara hedeflerine karşı da kullanılabileceğini ifade Yonca-Onuk Tersanesi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dr. Ekber Onuk konu ile ilgili şunları söyledi: “Bu proje bir ilk. Bu proje ile Türk tasarımı bir platform ilk kez üzerine güdümlü mermi lançeri entegre edilerek satılıyor.”

 7,231 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.