Ana Sayfa Haberler Katar Sahil Güvenlik Teşkilatının Sancak Gemisi ARES 150 HERCULES, Törende Boy Gösterdi

Katar Sahil Güvenlik Teşkilatının Sancak Gemisi ARES 150 HERCULES, Törende Boy Gösterdi

ARES Tersanesi’nin Katar İçişleri Bakanlığı için inşa ettiği HERCULES sınıfı gemiler, 14 Temmuz’da, Katar’da düzenlenen bir törende sergilendi. Törende, 2014 yılında imzalanan 17 gemilik proje kapsamında inşa edilen ve Katar Sahil Güvenlik Komutanlığının Sancak Gemisi olan ARES 150 HERCULES açık deniz karakol gemisi ise en önde yer aldı.

Katar İçişleri Bakanlığına bağlı Kıyılar ve Sınır Güvenliği Genel Müdürlüğü tarafından kullanılacak olan Al-Daayen Deniz Üssü’nün açılışı maksadıyla düzenlenen törene, Katar Başbakanı ve İçişleri Bakanı Sheikh Abdullah bin Nasser bin Khalifa Al-Thani’nin yanı sıra Katarlı üst düzey yetkililer katıldı. ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu ise törende, Bakan Al-Thani’nin resmi davetlisi olarak yer aldı.

Katarlı yetkililer, üssün ana platformları olan ARES 150 HERCULES Açık Deniz Karakol Gemileri ile ARES 110 HERCULES ve ARES 75 HERCULES Süratli Karakol Botlarının ilk teslimattan bugüne iki yılı aşkın bir süredir Körfez Bölgesi’nde icra ettiği başarılı görevlerle, Katar karasularının ve kritik sahil tesislerinin güvenliğinin sağlanması, insan, uyuşturucu ve silah kaçakçılığı ile mücadele alanlarında bölgede çok büyük ve caydırıcı bir güç yarattığını vurguladı. Yetkililer, özellikle botların tesliminden sonra tam zamanlı olarak sunulan bakım/onarım ve eğitim desteği için ARES Tersanesine şükranlarını ifade ettiler.

ARES Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Kerim Kalafatoğlu ise törenle ilgili şunları söyledi: “Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük askeri gemi ihracat bağlantısı olan 17 gemilik bu projeye başladığımız 2014 yılından bugüne tam 5 yıl geçti. Projeyi sözleşmede taahhüt edilen takvimin 1,5 yıl evvelinde ve başarıyla tamamlamanın verdiği haklı gururu taşıyoruz. Üsse baktığımızda her bir iskelesinde milli üretim ARES platformlarını gördük. Tören geçişinde Katar Sahil Güvenlik Komutanlığının sancak gemisi ARES 150 HERCULES’in heybetli manevralarını izledik. Botlara kumanda eden yaklaşık 300 Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı personelinin operatör eğitimlerini yaklaşık 3 yıldır ARES Tersanesi Entegre Lojistik Destek ekibi verdi. Bu tablo, dost ve müttefikimiz Katar için olduğu kadar Türkiye Cumhuriyeti için ve elbette ARES Tersanesi için büyük bir gurur vesilesidir. Bu noktada, projenin ilk safhasından itibaren bizlere olan güvenini daima koruyan, iş birliği ve uyum içinde çalışan Katar İçişleri Bakanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığının değerli personeline, ARES Tersanesi’nin her biriminde alın teri döken kıymetli çalışanlarına ve elbette başta MSI Dergisi olmak üzere bu farkındalığın yaratılmasında emeği geçen tüm basın çalışanlarına şükranlarımı sunuyorum.”

ARES Tersanesi, 17 gemilik bu proje kapsamında, ARES 150 HERCULES ve ARES 110 HERCULES’ler üzerinde yer alacak ARES 24 HARPOON Ani Müdahale Botu’nun teslimatını da Temmuz ayında tamamladı. Firma, gemiler üzerinde yer alan 30 mm MUHAFIZ ve 12,7 mm STAMP uzaktan komutalı silah sistemlerinin entegrasyonuna da devam ediyor. Firma, bu süreci 2019 sonunda tamamlamayı hedefliyor. Firma ayrıca, 17 geminin teslimatına başladığı ilk günden itibaren, yaklaşık üç yıldır Katar’da mühendis, teknisyen ve eğitmenlerden oluşan 8 kişilik bir ekip bulunduruyor ve bu ekip, Katar Sahil Güvenlik Komutanlığına 7/24 destek sağlıyor.

 2,946 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.