Ana Sayfa Haberler Katar’ın İlk F-15QA’sı, “Viking Takeoff” ile Havalandı

Katar’ın İlk F-15QA’sı, “Viking Takeoff” ile Havalandı

Boeing’in, Katar Hava Kuvvetleri için ürettiği F-15QA, ilk uçuşunu, 14 Nisan’da gerçekleştirdi. F-15 serisinin en gelişmiş uçağı olan F-15QA, 90 dakikalık uçuşu sırasında manevra kabiliyetlerini sergiledi. ABD’nin St. Louis kentindeki Lambert Uluslararası Havaalanı’nda gerçekleştirilen uçuşta, F-15QA, “Viking takeoff” olarak adlandırılan manevrası ile hafızalara kazındı.

“Viking takeoff” manevrasında, F-15QA, kalkışının hemen ardından dik açı ile yükselmeye başladı ve bu sırada uçak, 9 G çekti. Uçuş testinde, ayrıca uçağın aviyonik ve radar sistemlerinin doğru çalıştığı da doğrulandı.

ABD Savunma Bakanlığı ve Boeing, 2017 yılında, Katar Hava Kuvvetleri için 36 adet F-15QA üretmesi için 6,2 milyar dolarlık bir sözleşme imzaladı. Boeing, uçakları, 2021 yılında teslim etmeye başlamayı hedefleniyor. Boeing, F-15QA’dan edindiği tecrübe ile bu uçağın yurt içi versiyonu olan F-15EX’i geliştiriyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.