Ana Sayfa Arşiv Katılanların Ancak Yarısı Başarabildi. 413 TSK Mensubu, Bordo Bere Takmaya Hak Kazandı

Katılanların Ancak Yarısı Başarabildi. 413 TSK Mensubu, Bordo Bere Takmaya Hak Kazandı

Özel Kuvvetler İhtisas Kursunu Tamamlayan 413 TSK Mensubu, Özel Kuvvetler Komutanlığı brövesi ile bordo bere takmaya hak kazandı.

İhtisas kursu kapanış törenine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Genelkurmay İkinci Başkanı Korgeneral Metin Gürak da katıldı.

Törende ilk olarak kurs birincisi, yaş kütüğüne plaket çaktı.

Dereceye giren personel ile Kosova’dan gelen misafir askeri personele brövelerini Hulusi Akar ve komutanlar verdi.

“Şahit Timi”nin salonda yerini almasının ardından, kursiyerler Özel Kuvvetler Yemini etti ve ardından bordo berelerini taktı.


Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar törende yaptığı konuşmada, Özel Kuvvetlerin tarihte de önemli

yeri olduğunu belirtti.

Mezun olan kursiyerlere de seslenen Akar, “Büyük bir tarihin varislerisiniz, omuzlarınızdaki yük çok ağır. Özel kuvvetçi olarak bu tarihi yükü taşıyacak, bununla ilgili külfeti yerine getirecek fakat bunun da onurunu yaşayacaksınız” dedi.

Hulusi Akar, bordo berelilerin terörle mücadelede çok önemli görevler üstlendiğinin altını çizdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da tören sırasında telefonla arayarak, kursu başarıyla tamamlayan askerlere seslendi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “Yeni mezunlarımızı tebrik ediyor, başarılarının artarak devamını diliyorum. Kendileri ile birlikte ülkemizin geleceğine emin adımlarla yürüme noktasında gerek ulusal gerek uluslararası bazda çok şeyler yapacağımıza inanıyorum. Allah yar ve yardımcıları olsun. Şunu bilmeleri lazım ki bu millet onlarla beraberdir ve devletimiz kendileriyle her zaman beraberdir. Biz kendilerinden güç alıyoruz onlar da bizden güç alacaklarına inanmalıdırlar.”

Yoğun geçen 32 haftalık eğitimin ardından 413 kursiyer, Özel Kuvvetler Komutanlığı brövesi ve bordo bere takmaya hak kazandı.

Fiziki ve psikolojik sınırların zorlandığı eğitimlerde her gün bir öncekinden daha zorlu geçti.

Kurs süresince her türlü zorlu arazi şartları ile olumsuz hava koşullarına göğüs geren kursiyerler, havada, karada ve denizde TSK’nın öncüleri olabilmeye hak kazanmak için çalıştı.

Katılanların ancak yarısının tamamlayabildiği kurs, dünyanın en saygın ve zorlu eğitimleri arasında yer alıyor.

 13,900 Toplam Görüntüleme,  14 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.