Ana Sayfa Haberler Katmerciler, Yaklaşık 40 Milyon Avroluk Anlaşma ile Kendi İhracat Rekorunu Kırdı

Katmerciler, Yaklaşık 40 Milyon Avroluk Anlaşma ile Kendi İhracat Rekorunu Kırdı

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Katmerciler, zırhlı araç ihracatı konusunda büyük çaplı yeni bir anlaşmaya imza attı. Farklı zırhlı araçların tedarikini kapsayan ve tek kalemde imzalanan 39 milyon 450 bin avroluk bu anlaşma ile ihracat konusunda kendi rekorunu da kırmış oldu. Konu ile ilgili Katmerciler tarafından, 1 Şubat’ta yapılan açıklamaya göre, söz konusu anlaşma, geçtiğimiz günlerde günlük basında geniş şekilde yer alan haberlerde adı geçen Afrika ülkesiyle değil, bir başka dost ülkeyle yapıldı.

Sözleşme kapsamında, ihraç edilecek platformlar arasında, Katmerciler’in kendi geliştirdiği 4×4 taktik tekerlekli zırhlı araç Hızır ile Hızır’ın sınır güvenliği için özel olarak geliştirilmiş versiyonu olan Ateş de yer alıyor. İlk Hızır ihracatı, geçen yıl bir Afrika ülkesine yapılmıştı. Anlaşmayla zırhlı personel taşıyıcı Khan da ilk kez ihraç edilmiş ve bir dost ülkenin envanterine girmiş olacak.

2021 yılında başlayacak ve partiler halinde yapılacak araçların teslimatı 2022 yılında tamamlanacak. Anlaşma, önümüzdeki iki yıl boyunca, Katmerciler’in ihracat gelirlerine önemli katkı sağlayacak.

Zırhlı araç ihracatına yönelik anlaşmasının imzalanmasının ardından bir açıklama yapan Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, şunları söyledi: “Her biri kendi kategorisinde yüksek vasıflara sahip savunma sanayii ürünlerimizin ihracatına yönelik çalışmalarımız meyvelerini vermeye devam ediyor. Türkiye savunma sanayiinin uluslararası ölçekte yükselen itibarının da katkısıyla yaklaşık 40 milyon avroluk bir anlaşmaya imza atmış olmak, ülkemiz, sektörümüz ve şirketimiz açısından son derece sevindirici ve gurur verici. Anlaşma kapsamında tek ürünün değil farklı segmentlerden zırhlı araçların olması, Katmerciler kalitesine ve Türk savunma sanayiine duyulan güvenin de bir göstergesidir.”

Sözleşme kapsamındaki teslimatların partiler halinde yapılacağını ifade eden Katmerci, sözlerine şöyle devam etti: “Bu başarı, Türk zırhlılarının dost ülke envanterlerinde daha güçlü bir şekilde yer almasına imkân vereceği gibi, Katmerciler’in ihracat hamlesini büyütmesine ve ihracat gelirlerini artırmasına da katkı sağlayacaktır. 2020 yılını gelir, ihracat ve karlılık hedeflerimizin üzerinde tamamladık. Halka açık bir şirket olarak yatırımcılarımıza ve hissedarlarımıza güzel haberler vermekten büyük memnuniyet duyuyoruz. Bu yeni anlaşma önümüzdeki iki yılın ihracat hedeflerine önemli katkı sağlayacaktır. Bizler belirlediğimiz hedefler doğrultusunda yolumuza güvenle devam ediyoruz. Afrika başta olmak üzere dünyanın farklı noktalarından dost ülkelere yönelik ihracat hamlemiz sürüyor. İyi haberler vermeye devam edeceğimize inanıyoruz. Savunma alanında ihracatımızı büyütmek, toplam gelirlerimizi ve karlılığımızı artırmak en öncelikli hedeflerimiz arasında.”

 1,055 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.