Ana Sayfa Haberler Katmerciler’den, Kenya’ya, 91,4 Milyon Dolarlık HIZIR İhracatı

Katmerciler’den, Kenya’ya, 91,4 Milyon Dolarlık HIZIR İhracatı

Katmerciler, 28 Temmuz’da yayınladığı bir basın bülteni ile Kenya ile 118 adet HIZIR taktik tekerlekli zırhlı aracının satışını konu alan bir sözleşme imzaladığını duyurdu. Yaklaşık 91,4 milyon değerindeki sözleşme, firmanın, Kenya Savunma Bakanlığı tarafından açılan ihaleyi kazanmasının ardından imzalandı. Bu sözleşme, aynı zamanda Katmerciler’in tek kalemde gerçekleştirdiği en büyük ihracat oldu.

Sözleşme kapsamında; farklı sürümlerdeki 118 HIZIR aracı, yedek parçalar ve bakım hizmetleri yer alıyor. Teslimatların, 2022 yılında başlaması ve 2023 yılında tamamlanması hedefleniyor.

Katmerciler, bu yılın başlarında da başka bir Afrika ülkesi ile 40 milyon avroluk bir ihracat sözleşmesi imzaladığını açıklamıştı. Bu sözleşme kapsamındaki araçların büyük bir bölümünü de HIZIR oluşturuyordu.

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci

Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, askeri araç ihracatına yönelik çabaların uzun soluklu olduğunu; Kenya başarısının da 2 yıllık bir çabanın ürünü olduğunu belirtti. Kenya’daki sonucun, sadece Katmerciler için değil Türkiye savunma sanayisinin uluslararası itibarı açısından da önemli olduğunu vurgulayan Katmerci, “Amacımız ülkemiz ihracatına katkı sağlarken, şirket olarak ihracat başarılarımızın da desteğiyle istikrarlı, sürdürülebilir, sağlıklı ve karlı büyüme yolunda güvenle ilerlemek.” dedi.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.