Ana Sayfa Haberler Katmerciler’den, Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü Sürprizi

Katmerciler’den, Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü Sürprizi

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Türkiye’de, askeri insansız kara araçları alanında az sayıdaki üreticiden birisi olan Katmerciler, 20 -21 Aralık tarihlerinde Ankara’da düzenlenmekte olan 6’ıncı Özel Sektör Ar-Ge ve Tasarım Merkezleri Zirvesi’nde, iki adet insansız platform sergiliyor.

C-139 nolu stantta ziyaretçilerini ağırlayan Katmerciler, zirvede, Uzaktan Kumandalı Atış Platformu (UKAP)’na ilave olarak, Uzaktan Kumandalı Yangın Söndürücü (UKYS)’nün de ilk kez tanıtımını yapıyor. Katmerciler bu araçların ikisini de kendi Ar-Ge merkezinde geliştirdi.

 

UKYS ile Yangınlara Uzaktan Müdahale

UKYS, UKAP’ın daha küçük ölçekli bir versiyonu olarak geliştirildi. İstenilen mesafeye kadar uzatılabilen bir hortumla su veya köpük tankına bağlı olarak çalışan ve üzerinde bir pompa bulunan UKYS sayesinde, itfaiyecilerin yaklaşamadığı yangınlara uzaktan müdahale imkânı doğuyor. Böylelikle yüksek risk taşıyan mühimmat ya da akaryakıt yangınlarında insan hayatının riske atılmasına gerek kalmıyor.

Elektrikli bir araç olan UKYS, enerji kaynağı olarak batarya veya jeneratör kullanıyor. Aracın prototipinin hızı saatte 5 kilometre, boş ağırlığı da 700 kilogram. Uzunluğu 1.400, yüksekliği 650, genişliği ise 1.100 milimetre. Dakikada 2.000 litreye kadar 7 bar basınçlı sıvı püskürtebiliyor. Aracın uzaktan kumanda kiti ise dokunmatik bir ekrana sahip.

 

 

UKAP Artık uydu Kontrolüne Sahip

Lansmanı Mayıs ayında düzenlenen IDEF’te yapılan ve uzaktan kumanda ünitesi ile 3 km mesafeden kumanda edilebilen UKAP’a son olarak uydu kontrol sistemi eklendi ve böylece kontrol menzili önemli ölçüde arttırıldı. Araca yine son dönemde eklenen özelliklerden birisi de uydu sistemleri aracılığı ile aynı anda 100 veya daha fazla UKAP’ın aynı anda kontrol edilebilecek oluşu.

Tahrik sistemi elektrikli veya hibrit olabilen UKAP, modüler bir platform olarak öne çıkıyor. Farklı ihtiyaçlara göre konfigüre edilebilen araç ilk başta bir atış platformu olarak tasarlandı. Bununla birlikte UKAP; elektro-optik sistemlerle donatılarak keşif gözlem aracı; gerekli donanım ile mayın temizleme aracı veya üzerine zırhlı bir kabin eklenerek yaralı kurtarma aracı olarak da konfigüre edilebiliyor. Yaklaşık 1.100 kg ağırlığındaki UKAP, 2.000 kg ilave yük taşıma kapasitesi ile askeri mühimmat ve teçhizatları da taşıyabiliyor.

 

 2,368 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.