Ana Sayfa Haberler KEMENT Göreve Hazır!

KEMENT Göreve Hazır!

Meteksan Savunma, milli mühimmatların atış sonrası kontrolünü sağlayacak taktik veri bağının oluşturulmasını sağlayan KEMENT Projesi’ni başarıyla tamamladı.

Firma tarafından 26 Haziran’da yayınlanan basın bülteninde, saha kabul faaliyetleri kapsamında gerçekleştirilen hava-yer ve hava-hava testlerinde, en yüksek mesafeden en büyük boyutlu görüntü aktarımı ve platformlar arası haberleşmenin başarıyla sağlandığı belirtildi. Proje Kapanış Toplantısı ise 16 Nisan’da gerçekleştirildi.

KEMENT Projesi, harekât kabiliyetine önemli katkı sağlaması ve aynı zamanda Milli Taktik Veri Bağı alt yapısının oluşturulması hedefiyle başlatıldı. Proje ile ağ destekli harekâtı destekleyen; muharebe sahasındaki hava aracı, mühimmat ve görev sistemleri gibi unsurlar arasında karmaşık bilgi setlerinin gerçek zamanlı olarak değişimini, kritik verilerin paylaşılmasını sağlayan ve ağ yapısında çalışan milli bir haberleşme sistemi geliştirildi. Proje kapsamında muharip hava platformları, insansız hava aracı (İHA), helikopter gibi röle platformları ve su üstü platformları ile mühimmatlar için 5 tip terminal geliştirildi. Ayrıca, laboratuvar, yer-yer, hava-yer ve hava-hava testlerinden oluşan kabul testleri başarı ile tamamlandı.

8 Nisan’da tamamlanan hava-yer ve hava-hava testlerinde, mühimmata ve iki ayrı hava platformuna entegre edilen KEMENT terminalleri, kurulan ağda mesaj ve görüntü paylaşımını proje isterlerinin de üzerinde mesafelerde başarı ile gerçekleştirdi.

Basın bülteninde, KEMENT terminallerinin, gerek ağ destekli veri bağı olarak gerekse de bir taktik data link olarak Türk Silahlı Kuvvetleri’nde görev almaya hazır bir haberleşme sistemi olduğu vurgulandı. KEMENT Projesi kapsamında, özgün ve milli olarak geliştirilen bu ürünler, bir taraftan mühimmatların veri bağı ihtiyaçlarını karşılayarak yeteneğini arttırırken diğer yandan da Türkiye’nin dünyada ağ temelli hareket yeteneğine sahip birkaç ülke arasında yerini almasını sağlayacak.

 1,689 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.