Ana Sayfa Haberler Kıbrıs Barış Harekâtı’nın Yıl Dönümünde Mehmetçiğe Yeni Telsiz

Kıbrıs Barış Harekâtı’nın Yıl Dönümünde Mehmetçiğe Yeni Telsiz

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile ASELSAN arasında imzalanan Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) Çok Bantlı Sayısal Müşterek Telsiz Sözleşmesi (ÇBSMT) kapsamında, kara, deniz ve hava unsurlarının taktik ve stratejik haberleşme ihtiyaçları milli olarak geliştirilen yazılım tabanlı telsizlerle karşılanıyor. Bu kapsamda, sırt, araç ve sabit merkez konfigürasyonlarından oluşan telsizlere bir yenisi daha eklendi. 20 Temmuz’da açıklanan gelişmeye göre, Elektronik Harp Korumalı El Telsizi (EHKET) proje kapsamında yeni bir telsiz modeli olarak geliştirildi.

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Kıbrıs Barış Harekâtı’nın 46. yıl dönümünde şehitlerimizi rahmetle, gazilerimizi minnetle anıyorum. O günlerde yerli ve milli savunma sanayinin ne kadar elzem olduğu bir kez daha görülmüş ve bu anlamda önemli adımlar atılmıştır. ASELSAN’ın kurulması ve yerli telsizlerin üretilmesi savunma sanayimizin önemli dönüm noktalarından biridir. Savunma sanayimiz o günlerden bu günlere çok farklı bir seviyeye geldi. Yeni teknolojilerle güvenlik güçlerimizin ihtiyaçlarını karşılayan ASELSAN da son olarak EHKET telsizlerini geliştirdi.”

Prof. Dr. Demir, en zor ses-veri-video haberleşme ihtiyaçlarını karşılayabilen küçük, hafif, çok bantlı, çok fonksiyonlu taktik el telsizi EHKET’in en zor çevre koşullarına dahi uyum sağlayabilecek şekilde tasarlandığını belirtti ve ekledi: “EHKET telsizleri, doğrudan görüş hattının olmadığı yerlerde dahi geniş bant dalga şekli özelliğini kullanarak günümüz modern savaş alanlarında ihtiyaç duyulan yüksek çözünürlüklü görüntü ve videoları aktarabiliyor. Yüksek seviye elektronik harp koruma tedbirleri, EHKET’e yüksek beka kabiliyeti kazandırıyor. Milli kriptolu haberleşme yapılan telsizlerin TSK’ya ilk teslimatları yapıldı ve yurt dışına da ihraç edilmeye başlandı. Kıbrıs Barış Harekâtı’nda yabancı ülkelerin telsizini kullanmak zorunda kalan Türkiye, bugün geliştirdiği Yazılım Tabanlı Telsizleri ile kara, hava ve deniz platformlarının tamamında kendi milli ve özgün haberleşme sistemlerini tasarlayan, geliştiren ve üreten dünyadaki sayılı ülkeler arasında yer alıyor.”

Elektronik Harp Korumalı El Telsizi EHKET’in Özellikleri

  • Yüksek veri hızı ile ses-veri-video haberleşme
  • Elektronik harp korumalı
  • Milli kriptolu
  • Yüksek çözünürlüklü dâhili kamera
  • Hafifletilmiş magnezyum gövde
  • Dünyadaki benzerlerine göre hafif, küçük ve fiyat avantajına sahip
  • Ağ Destekli yapısı ile en uç birimlerden komuta merkezlerine kadar haberleşme imkânı
  • Tam IP Uyumlu

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.