Ana Sayfa Manşet KİM Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: “5 yıl sonra, 50 milyon dolar ciro yapan ve en az 3 ülkede tesisleri bulunan bir KİM Teknoloji hedefliyoruz.”

KİM Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: “5 yıl sonra, 50 milyon dolar ciro yapan ve en az 3 ülkede tesisleri bulunan bir KİM Teknoloji hedefliyoruz.”

Şebnem ASİL / s.asil@savunmahaber.com

Ümit BAYRAKTAR / ubayraktar@savunmahaber.com

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

İleri malzeme teknolojilerini geliştirmek ve bu malzemeleri üretmek için 2019 yılında kurulan KİM (Kayseri İleri Malzemeler) Teknoloji; kuruluş kurgusu ve hedefleriyle sektörün ezberlerinin dışına çıkıyor. Bir taraftan ürünlerini ortaya koymaya başlayan firma bir taraftan da hedeflerine ulaşmasını sağlayacak altyapı yatırımlarını sürdürüyor. KİM Teknoloji’nin kuruluş hikâyesini, hedeflerini ve çalışmalarını, Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci’den dinledik.

MSI Dergisi: KİM Teknoloji’nin kuruluş hikâyesine baktığımızda, sektörün alışık olduklarından farklı bir kurgu görüyoruz. Öncelikle bu kurgu hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: Savunma ve havacılık sektörüne yeni adım atacak firmalar için farklı modeller bulunuyor. Bunlardan en bilineni, bir tedarik makamının yürüttüğü bir başlangıç projesi olması ve firmanın da bu proje çerçevesinde kurulması. Son dönemde ortaya çıkan bir diğer model ise bir ana yüklenicinin önderliğinde, bir şehirde yeni bir şirket kurulmasını ve bu ana yüklenicinin ihtiyaç duyduğu bazı alt sistemlerin, bu şirket tarafından sağlanmasını kapsıyor. Bu modelde, ana yüklenici şirketin yanı sıra o şehrin önde gelen kuruluşları da rol alıyor. Baktığımızda, her iki modelde de kuruluş sürecinde, başlangıç projelerinin ve çalışmalarının hazır olduğunu görüyoruz.

KİM Teknoloji ise daha farklı bir modelde ortaya çıktı. Her şeyden önce, KİM Teknoloji, tamamen bir özel sektör girişimi. Devlet destekli herhangi bir projeyle kurulmadık. Diğer bir deyişle “Şöyle bir proje var; bunu yürütecek bir şirket kurarsak alacağız, o şirketi kuralım!” demedik.

KİM Teknoloji’nin kuruluşunda, sektörün ana yüklenicileri de yer almadı. Firmamız, başta Kayseri Sanayi Odası (KAYSO) ve Kayseri Ticaret Odası olmak üzere Kayseri’nin önde gelen kuruluşları tarafından kuruldu.

Dolayısıyla KİM Teknoloji’yi; Kayseri’nin sanayi ve teknoloji potansiyeliyle bir sanayi vizyonunun bir araya gelmesiyle doğan bir şirket olarak tanımlayabiliriz. Bu, Türkiye için yeni bir model. Aynı zamanda, Türkiye’deki birçok şehirde de uygulanabilecek bir model.

KİM Teknoloji; bor karbür (B4C), silisyum karbür (SiC), alümina (Al2O3) ve titanyum dibrorür (TiB2) gibi seramik zırh malzemelerini kullanarak zırh ve göğüs plakası üretiyor.

MSI Dergisi: KİM Teknoloji’de, Kayseri’nin sanayi ve teknoloji potansiyeliyle bir sanayi vizyonunun bir araya geldiğini belirttiniz. Bahsettiğiniz sanayi vizyonunu detaylandırabilir misiniz?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: KİM Teknoloji; ileri malzemeler, nanoteknoloji, ileri balistik sistemler, seramik matris kompozitler ve özel sensörler alanlarında çalışan bir firma. Biz en başından itibaren KİM Teknoloji’nin; kendi ayakları üzerinde duran, uluslararası alanda da kendi ürünleriyle, teknolojisiyle yer alabilen bir firma olmasını arzu ettik. İlk önceliğimiz, tabii ki Türkiye’nin, özellikle de savunma ve havacılık alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak. Şu anda, bu doğrultuda, hem tedarik makamları hem de ana yüklenicilerle görüşmelerimiz sürüyor. Ancak vizyonumuzda, ciromuzun yüzde 50’sini sivil sektörlerden elde etmek var. Ayrıca, ciromuzun yüzde 70-80’ini ihracattan elde etmek de hedeflerimizden biri. Diğer bir deyişle belli bir ürüne ya da sektöre odaklanan bir firma olmak istemiyoruz. Geniş bir yelpazeyi kapsamayı hedefliyoruz.

Özel sektör dinamikleriyle çalışıyor olmamız sayesinde çok hızlı karar alabiliyoruz. Şirketin kuruluşunu COVID-19 salgınından bir kaç ay önce yaptık. Salgında, en kötü kapanma dönemlerinde bile video konferanslarla altyapı yatırımlarımızla ilgili çalışmalarımızı sürdürdük. Çok hızlı hareket edebildik.

Altyapı yatırımlarını yaparken özellikle Ar-Ge ve mühendislik alanlarında Türkiye’nin mevcut yatırımlarını tekrar etmemeye özen gösterdik. Buradaki bir çok makina, ekipman ve laboratuvar, Türkiye’de başka bir yerde yok. Üretim tarafında ise çok daha yoğun bir kullanım olduğu için ihtiyacımız olan tüm altyapıyı kurduk.

Biz en iyisini yapmayı ve uluslararası bir marka olmayı hedefliyoruz. Bizi dışarıdan gözlemleyen Türk ve uluslararası paydaşlarımız da bu yolda ilerlediğimizi görebiliyor.

KİM Teknoloji, yoğun üretim faaliyetlerine hazır bir üretim altyapısına sahip.

MSI Dergisi: KİM Teknoloji’nin kuruluş süreci nasıl ilerledi; kurucuları kimler oldu?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: Ben, aynı zamanda KAYSO Başkanıyım. Kayseri Ticaret Odası Başkanı Ömer Gülsoy ile de çok yakın çalışıyoruz, sık sık görüşüyoruz. Toplantılarımızda yüksek teknolojiyi, katma değeri arttırmayı, kritik alanlarda üretim yapmayı konuşuyoruz. KİM Teknoloji’nin kuruluş fikri de bu söylemlerimizi eyleme geçirebilmek için yaptığımız arayışların sonucunda ortaya çıktı.

Savunma ve havacılık sanayisine baktığımızda, platform ve bu platformlarda kullanılan alt sistemler bazında, Türkiye iyi bir noktada. Sektör, platformları ortaya koyuyor. Bu platformlardaki alt sistemleri özgün olarak geliştirebiliyor. Ama bir ya da iki alt seviyeye indiğinizde, kritik malzemeler konusunda çalışan firma sayımız yok denecek kadar az.

Biz, Kayseri Ticaret Odası Başkanımızla bu alandaki açığı nasıl kapatabiliriz diye düşündük. Şu anda KİM Teknoloji Genel Müdürü olan Murat Sert ile profesyonel iş hayatında, 25 yılı aşkın bir tanışıklığımız var. Sürece o da dâhil oldu. Kendi aramızda toplantılar yaptık. Çok ortaklı bir yapıyı nasıl kurarız, kurumsal altyapıyı nasıl oluşturabiliriz? Bu soruların cevaplarını aradık. Bu süreçte, yaklaşık 6 ay boyunca danışmanlık da aldık. Şirketin ortaklık sözleşmesi ve tüzüğü, bu danışmanlık hizmeti sonucunda ortaya çıktı. Murat Bey de çok iyi bir fizibilite çalışması yaptı.

Sonuçta da “Şöyle bir yapıda, şu ürünleri geliştirmeyi ve üretmeyi hedefliyoruz!” şeklinde ortaya koyabileceğimiz bir kurgu ortaya çıktı. Bu çalışmayla birlikte ortaklarımızı belirleme sürecine başladık. KAYSO ve Kayseri Ticaret Odası’nın yanı sıra toplam 11 firmanın ortaklığıyla KİM Teknoloji’yi kurduk.

KİM Teknoloji; ileri malzemeler, nanoteknoloji, ileri balistik sistemler, seramik matris kompozitler ve özel sensörler alanlarında çalışan bir firma. Biz en başından itibaren KİM Teknoloji’nin; kendi ayakları üzerinde duran, uluslararası alanda da kendi ürünleriyle, teknolojisiyle yer alabilen bir firma olmasını arzu ettik. Vizyonumuzda, ciromuzun yüzde 50’sini sivil sektörlerden elde etmek var. Ayrıca, ciromuzun yüzde 70-80’ini ihracattan elde etmek de hedeflerimizden biri. Diğer bir deyişle belli bir ürüne ya da sektöre odaklanan bir firma olmak istemiyoruz. Geniş bir yelpazeyi kapsamayı hedefliyoruz.

Ar-Ge Faaliyetleri, Projelerle Birlikte İlerliyor

MSI Dergisi: KİM Teknoloji’nin 3. yılında ulaştığı nokta hakkında bilgi verebilir misiniz?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: KİM Teknoloji olarak, nicelikten çok niteliğe önem veriyoruz. Bu doğrultuda, sorunuzu, rakamlar vermek yerine yaptığımız çalışmaları anlatarak cevaplandırmak isterim.

Şu anda yürüyen bir dizi projemiz var. Bunların detaylarına bu aşamada pek girmemeyi tercih ediyoruz; ancak bunların, hem Türkiye’nin hem de dost ve müttefik ülkelerin ihtiyaçlarını karşılamaya dair projeler olduğunu söyleyebilirim. Ülkemiz için kritik olan her milli platform için devam eden ya da tamamlanmış projelerimiz bulunduğunu da gururla ifade edebilirim.

Çeşitli teknolojileri bünyemize katmaya devam ediyoruz. Bunların birçoğu özel, Türkiye’de mevcut olmayan teknolojiler. Bu teknolojilerle birlikte mevcut ürünlerimizi de geliştiriyoruz. Kullanıcılarımızın mevcut ihtiyaçları ya da gelecekteki ihtiyaçları doğrultusunda optimize edilmiş ürünlere yönelik çalışmalar yürütüyoruz. Tüm Ar-Ge faaliyetlerimizi, özel ve odaklı gruplarla gerçekleştiriyoruz.

Üretim teknolojilerimizi de sürekli geliştirmeye çalışıyoruz. Yeni ve farklı üretim metotları üzerinde çalışan gruplarımız var. Bunların yanında çevre ve sürdürülebilirlik konusunda da ayrı bir grubumuz bulunuyor. Onlar da geri dönüşüm ve çevre hassasiyeti konularında faaliyet gösteriyor.

Üretim teknolojilerini sürekli geliştirmeyi hedefleyen KİM Teknoloji’nin yeni ve farklı üretim metotları üzerinde çalışan grupları bulunuyor.

MSI Dergisi: KİM Teknoloji’nin savunma ve havacılık alanında yaptığı çalışmalardan, projelerden ya da ürünlerden hangilerini öne çıkartmak istersiniz?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: Uçak fren diskleri üretiyoruz. Bunlar, karbon-karbon frenler ve bu konuda teknolojimizi her geçen gün daha da geliştiriyoruz. Bu alanda, sadece Türkiye’nin değil, dost ve müttefik ülkelerin de ihtiyacını karşılamayı hedefliyoruz.

KİM Teknoloji, dünya genelindeki rakipleri arasında, en yakın tarihte kurulmuş ve dolayısıyla da modern tesislere sahip olmasıyla öne çıkıyor.

Bir diğer projemiz kapsamında LTCC ve HTCC seramikleri geliştirmeye çalışıyoruz. Bunlar iletişim alanında, özellikle kablosuz antenlerde ve radar sistemlerinde kullanılan malzemeler. Geliştireceğimiz bu malzemelerin ana yüklenici firmalara ve sistem üreticisi firmalara katkı sunacağını değerlendiriyoruz.

Yakın gelecekte, karbon-karbon teknolojisinden karbon-silisyumkarbür gibi başka seramik matrisli kompozitlere geçiş yapılacağını öngörüyoruz. Bu yeni teknoloji, özellikle bir motorun iç yapısında kullanılan yeni nesil malzemeler geliştirmede kullanılacak. Bu alanda da milli projelerimize katkı vermek istiyoruz.

KİM Teknoloji, Teknolojisi ve İnsan Kaynağıyla Öne Çıkıyor

MSI Dergisi: KİM Teknoloji’nin tasarım ve üretim kabiliyetlerini, hem yurt içindeki hem de yurt dışındaki rakiplerinizle karşılaştırdığınızda nasıl bir noktada görüyorsunuz?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: Yurt içinde benzer kapsamda bir firma olmadığı için rakibimiz yok. Tam tersine, paydaşlarımız var; bizden ürün alan ve bunları projelerinde kullanan iş ortaklarımız var.

İleri teknoloji üzerinde çalışmalar yürüttüğümüz için yurt dışındaki rakiplerimizin sayısı da çok az. 3 ya da 4 diyebiliriz. Bunlar arasında en yakın tarihte kurulmuş tesislere sahip olan firma da biziz. Diğer bir deyişle en yeni ve en son teknolojiye sahip olduğumuz değerlendirmesini yapabiliriz. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum; çünkü uluslararası rakiplerimizi tanıyan ve KİM Teknoloji tesislerini de gören yabancı misafirlerimiz de benzer ifadelerde bulunuyor.

KİM Teknoloji, insan kaynaklarına yönelik faaliyetleri kapsamında yaptığı işi iyi anlatarak özellikle gençlerin yaptıkları işten keyif alarak çalıştığı bir kurum olmayı hedefliyor.

MSI Dergisi: KİM Teknoloji’nin, insan kaynağına ve bu kaynağın gelişimine de özel bir önem verdiğini biliyoruz. Bu konu hakkında neler söylemek istersiniz?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: Sektörde, nitelikli insan kaynağına erişimin zor olduğuna dair bir kabul var. Ancak biz, yaptığımız işi iyi anlattığımızda, özellikle gençlerin seve seve KİM Teknoloji’de çalışmak için geldiğini görüyoruz. Yaptığı iş cazipse gençler için diğer konular daha geri planda kalıyor. Gençler, KİM Teknoloji’de global bir şirketin ilk harçlarını koyduklarını görebiliyorlar. İşlerini severek yapıyorlar ve yüksek enerjiyle çalışıyorlar.

KİM Teknoloji, üretim faaliyetlerinin yanı sıra Ar-Ge faaliyetlerini de yoğun bir tempoda sürdürüyor.

Kendi okullarından dereceyle mezun olmuş çok değerli çalışanlarımız var. Çalışanlarımızın yüksek lisans ve doktora yapmalarını da destekliyoruz. Akademik çalışmalar, gelecek planlarımızı da besliyor.

Eğitim programlarımız kapsamlı ve yoğun. İşe başlayan herkese verdiğimiz standart eğitimlerimiz var. Bunun dışında her hafta birçok değişik konuda birçok farklı kurum ve kişilerden aldığımız eğitimler var. Bu eğitimler, sadece üretim, teknoloji ve yönetim üçgenine dayanan eğitimler değil; apayrı konularda da birçok eğitim aldırıyoruz çalışanlarımıza.

KİM teknoloji, misyonu doğrultusunda, Balistik Laboratuvarı gibi çeşitli altyapılarını diğer kurum ve kuruluşların kullanımına da açıyor.

MSI Dergisi: KİM Teknoloji’nin; ulaşım, elektronik, enerji ve yarı iletkenler sektörlerine de hizmet verme hedefi bulunuyor. Savunma ve havacılık sektörüne nasıl yaklaşıyorsunuz; bu sektör, tüm faaliyetleriniz içinde nasıl bir ağırlığa sahip?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: Birinci önceliğimiz, Türkiye’nin savunma ve havacılık alanındaki ihtiyaçlarını karşılamak. Bu doğrultuda da şu andaki faaliyetlerimizin yüzde 100’ü, bu sektöre yönelik. Hedefimizin, ciroda askeri ve sivil kaynaklı gelirlerde yüzde 50-50 dengesini yakalamak olduğunu söylemiştim. Savunma ve havacılık alanındaki mevcut faaliyetlerimiz, aslında bir yandan da bu hedefe yönelik. Çünkü Türkiye’nin savunma ve havacılık alanındaki ihtiyaçları, bizim için bir inkübasyon görevi de görüyor.

Benzer şekilde, ihracat konusundaki iddialı hedeflerimize ulaşmanın yolunun da Türkiye’de önemli bir pazar payı elde etmekten geçtiğini biliyoruz ve çalışmalarımızı, bu doğrultuda sürdürüyoruz.

KİM Teknoloji, çeşitli üretim teknolojileri üzerinde çalışıyor.

MSI Dergisi: Balistik laboratuvarı, malzeme ve kimya laboratuvarı ve çevresel test laboratuvarı altyapılarınız bulunuyor. Bu altyapıları sektörün kullanımına da sunuyor musunuz?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: Bizim, öncelikle Kayseri şehrinde faaliyet gösteren ve teknolojik olarak kendini geliştirmek isteyen firmalara karşı; daha sonra da ülkemizde bulunan diğer firmalara yönelik misyonumuzdan gelen bir sorumluluğumuz var. Diğer firmalar, bu doğrultuda altyapılarımızdan faydalanabiliyor. Herkes faydalansın ve daha iyi ürünler geliştirebilsin diye bu hizmetleri, cüzi bir bedel karşılığında veriyoruz.

KİM Teknoloji, Türkiye’ye Örnek Olacak

KİM Teknoloji, farklı sektörlerin ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir altyapı kurdu.

MSI Dergisi: KİM Teknoloji’nin kuruluş kurgusunun başarılı olması, sektörün önünde ne gibi yeni ufuklar açacak?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: Bu model, başka illere de örnek olacak ve onları da benzer çalışmalar yapmak için teşvik edecek. Şimdiden tanışmak ve hikâyemizi dinlemek için çevre illerden ziyarete gelen iş adamları olduğunu söyleyebilirim. Onlarla bu yolda edindiğimiz tecrübelerimizi paylaşıyoruz ve bu noktaya gelene kadarki hikâyemizi anlatıyoruz.

KİM Teknoloji’nin tesisleri, sahip olduğu altyapılarla yabancı ziyaretçilerin de takdirini kazanıyor.

Modelimizin başarısı daha çok göz önüne serildikçe, daha çok örnek alınacağını öngörüyoruz. Burada şu tespiti yapmak isterim. Biz, Avrupa’nın doğusundayız. Doğuya doğru gittikçe insanlar görerek, dokunarak öğrenmeye daha yatkın oluyor. KİM Teknoloji’nin başarısı da görebilecekleri ve dokunabilecekleri bir örnek oluşturacak.

MSI Dergisi: Sektörün, Savunma Sanayii Başkanlığının (SSB) stratejileri kapsamındaki gelişimine baktığımıza; ilk önce platform projelerinin Türk ana yükleniciler tarafından geliştirilmesine ağırlık verildiğini, daha sonra bunların alt sistemlerinin Türk firmaları tarafından geliştirilmesinin önceliklendirildiğini, son dönemde ise bileşen ve malzeme seviyesinde yerli çözümlerin geliştirilmesinin hedeflendiği görülüyor. KİM Teknoloji’nin kuruluşunu ve gelişimini, SSB’nin stratejileri bakış açısıyla nasıl değerlendirmeliyiz?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: Biz, SSB’nin stratejisinde belirttiği gibi, malzeme seviyesinde teknoloji geliştirerek Türkiye’de yürüyen çalışmalara çarpan etkisi yaratacak bir katkı vermeyi hedefledik ve bunu başardığımızı da gösteriyoruz. Sektörün gelişimine baktığımızda, bunun zamanı gelmişti. Malzeme alanındaki çalışmaları destekleyecek ihtiyaçlar ortaya çıktı. Biz, Türkiye’nin ötesinde, dünya genelinde önemli bir potansiyel olduğunu görüyoruz ve bu potansiyeli de hedeflerimiz arasına dâhil ediyoruz.

MSI Dergisi: KİM Teknoloji’nin önünde nasıl bir gelecek görüyorsunuz?

Mehmet BÜYÜKSİMİTCİ: Bizim en büyük hedefimiz, bir dünya şirketi olmak. Bunun için yapmamız gerekenleri biliyoruz. Her şeyden önce, teknoloji alanında öncü olmalıyız. Ar-Ge kabiliyetlerimizi, hem çalışanlarımızla hem de altyapımızla geliştiriyoruz. Lider olduktan sonra, lider olarak kalabilmek için sürekli gelişmeye devam etmemiz gerektiğinin de farkındayız ve kurumsal kültürümüzü ve tüm süreçlerimizi bu doğrultuda şekillendiriyoruz.

Dijital altyapımızı, Endüstri 4.0’a göre dizayn ettik. Tüm süreçlerimiz, en son halkaya kadar izlenebilir ve takip edilebilir yapıda. Yaptığımız çalışmalarla 2035 yılına kadar yürüteceğimiz teknolojik faaliyetleri planlamış durumdayız. Özellikle önümüzdeki dönemde tek kristal büyütme ve CVD (Chemical Vapor Deposition / Kimyasal Buhar Biriktirme) bazlı büyütme konusunda yatırımlarımız ve geliştirmelerimiz olacak.

Global bir firma olmanın bir değer gereksinimi, yurt dışında da operasyonlarınızın olması. Teknolojimiz ve hammaddelerimiz yerli; bu da dünyada herhangi bir yerde bu tür operasyonları kurmayı bizim için kolay ve avantajlı hale getiriyor. İlk aşamada, ABD ve Avrupa’da üretim yapabilecek şekilde varlık göstermeyi hedefliyoruz. Bu yöndeki çalışmalarımız, somut adımlarla ilerliyor. Doğru paydaşlarla ilerlemek istiyoruz.

İleri teknoloji üzerinde çalışmalar yürüttüğümüz için yurt dışındaki rakiplerimizin sayısı da çok az. 3 ya da 4 diyebiliriz. Bunlar arasında en yakın tarihte kurulmuş tesislere sahip olan firma da biziz. Diğer bir deyişle en yeni ve en son teknolojiye sahip olduğumuz değerlendirmesini yapabiliriz. Bunu rahatlıkla söyleyebiliyorum; çünkü uluslararası rakiplerimizi tanıyan ve KİM Teknoloji tesislerini de gören yabancı misafirlerimiz de benzer ifadelerde bulunuyor.

Global bir firma olma hedefimize, büyük bir ciddiyetle yaklaşıyoruz. Bu hedef doğrultusunda uzak durdurduğumuz konular da var. Örneğin, nükleer enerjiyle ilgili konulara girmek istemiyoruz. Batı ile entegre olan ve ürünlerine Batı’nın talep gösterdiği bir firma olmak istiyoruz.

Tabii tüm bunları yaparken de Türkiye’ye ve savunma ve havacılık sektörüne özel bir öncelik vermeye devam edeceğiz. Türkiye’nin önemli projelerinde rol alacağız. Bunlardan biri de Milli Muharip Uçak olacak.

COVID-19 salgının da gösterdiği gibi gelecekle ilgili öngörülerin bir anda altüst olabildiği bir çağdayız. Daha orta vadeli bir hedef olarak; 5 yıl sonra, 50 milyon dolar ciro yapan ve en az 3 ülkede tesisleri bulunan bir KİM Teknoloji hedefliyoruz.

KİM Teknoloji Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Büyüksimitci’ye, zaman ayırıp sorularımızı cevaplandırdığı ve verdiği bilgiler için, okuyucularımız adına teşekkür ediyoruz.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.