Ana Sayfa Manşet Kindhelm Türkiye; Hava, Kara, Suüstü ve Sualtı Platformları için Özgün ve Yenilikçi Konumlama Çözümleri Sunuyor

Kindhelm Türkiye; Hava, Kara, Suüstü ve Sualtı Platformları için Özgün ve Yenilikçi Konumlama Çözümleri Sunuyor

IPESSA ürün ailesi ile santimetre seviyesinde hassas konum bilgisi sağlayan Kindhelm, Türkiye’deki iştirakini bu yılın başında faaliyet geçirdi. Kindhelm, bir yandan Türkiye’de geliştirilen özgün platformlara yönelik çözümler sunarken bir yandan da Ar-Ge faaliyetleriyle yeni çözümler geliştirecek.

Yüksek teknolojinin kullanıldığı, üstün kaliteli ve yüksek doğrulukta konumlandırma, hız ve yön belirleme çözümleri geliştiren Kindhelm, faaliyetlerine, 2017’de, Finlandiya’da, bir start-up olarak başladı. Firma, sensör füzyonu alanında geliştirdiği kabiliyetlerle IPESSA ürün ailesini ortaya çıkardı. Bu ürün ailesi, RTK (Real-Time Kinematic Positioning / Gerçek Zamanlı Kinematik Konumlama) teknolojisini kullanıyor.

Kindhelm, kabiliyetlerini genişletmek için Türkiye’de bir Ar-Ge üssü kurmaya karar verdi ve bu girişimini, bu yılın başında, Kindhelm Türkiye’yi kurarak hayata geçirdi. Kindhelm CEO’su Miika Ihonen, “Finlandiyalı Kindhelm neden Türkiye’de?” sorusuna şu cevabı veriyor: “Türkiye, küresel sisteme entegre olmuş, rekabetçi ve büyüyen bir ekonomi. Türkiye’yi ziyaret ettiğimde gördüğüm profesyonel çalışma kültüründen etkilendiğimi de belirtmeliyim. Ülkenin eğitimli ve ileri teknolojilere angaje olmuş bir insan kaynağı var. Ayrıca Kindhelm’in çözümlerinin kullanıldığı otonom kara, hava ve deniz araçları alanında, Türkiye’de gelişmiş bir sektör ve ekosistem var. Teknoparklarda sunulan imkânlar ve Ar-Ge teşvikleri de yeni teknolojilerin geliştirilmesini destekliyor. Türkiye’nin Orta Doğu ve Asya pazarlarına kolay erişimi ise özellikle iş geliştirme faaliyetlerinde bir avantaj sağlıyor.”

Kindhelm Türkiye Genel Müdürü Hayri Özturan

Kindhelm Türkiye Genel Müdürü Hayri Özturan ise şirketin gelecek vizyonu ile ilgili şunları kaydediyor: “Kindhelm, Türkiye’de uzun vadeli bir iş planı ve strateji ile bulunuyor ve üniversiteler, kamu kurumları, özel firmalar, teknoparklar ve kümelenmelerden oluşan bir ekosistemle iş birliği ve yakın çalışma gerçekleştirmeyi hedefliyor.

Kindhelm’in dâhil olduğu grup şirketleri, küresel ölçekte yüksek teknolojili sensörler üretiyor. Hava, kara, suüstü ve sualtı platformları için stereo ve 4K yayın yapan (streaming) kameraları ve fiber optik jiroskopları, IPESSA ailemiz ile birleştirerek çözümler sunuyoruz. Bu çözümlerimizin elektronik ve entegrasyon bacağında KRIA, NVIDIA, NXP ve St Micro gibi markaların ürünlerini de kullanıyoruz. Tüm bu çözümlerimizi, SAHA EXPO 2022’de sergileyeceğiz.”

IPESSA Tiny, her türlü otonom kara ve hava aracı için ideal bir konumlandırma çözümü olarak öne çıkıyor.

Yüksek Hassasiyetli ve Çift Antenli RTK-GNSS Alıcısı: IPESSA Tiny

Kindhelm IPESSA Tiny, her türlü otonom kara ve hava aracı için ideal bir konumlandırma çözümü olarak öne çıkıyor. Doğru konum ve yön ölçümleri sağlayan yüksek hassasiyetli çift antenli RTK-GNSS alıcısına sahip olan IPESSA Tiny, bu altyapısını, entegre bir yüksek performanslı ataletsel ölçüm birimiyle (IMU) güçlendiriyor.

IPESSA Tiny’nin özellikleri şöyle sıralanıyor:

 • MEMS teknolojisini kullanan, alanında lider IMU ile desteklenen, birden çok konumlandırma sisteminden veri alabilen, çok bantlı, çift antenli RTK-GNSS alıcısı
 • LTE-NB hücresel modem ve yerleşik NTRIP istemcisi ile bağımsız çalışma
 • Sistemin başlatılmasından itibaren doğru konum, tutum ve yön bilgileri
 • İletişim arayüzleri: CAN, RS-232, 100Base-T1 Ethernet, USB, 4G-LTE, UHF (opsiyonel)
 • İletişim protokolleri: SAE J1939, NMEA 0183, NMEA 2000, RTCM 3, NTRIP
 • İletişim arayüzlerinin esnek şekilde özelleştirilmesi için yerleşik protokol dönüştürücü
IPESSA Nano; boyut, ağırlık ve güç tüketiminin temel kriterler olduğu uygulamalarda, performanstan ödün vermeden kullanılabilen bir konumlandırma çözümü.

Ultra Küçük Çift Antenli RTK-GNSS Alıcısı: IPESSA Nano

IPESSA Nano; boyut, ağırlık ve güç tüketiminin temel kriterler olduğu uygulamalarda, performanstan ödün vermeden kullanılabilen bir konumlandırma çözümü. Uydu tabanlı konumlandırma ile atalet ölçümlerini sensör füzyonu ile birleştirerek konum bilgisi sağlıyor.

IPESSA Nano’nun özellikleri şöyle sıralanıyor:

 • Çok bantlı ve çift antenli RTK-GNSS alıcısı
 • Dâhili IMU
 • Sistemin başlatılmasından itibaren doğru konum, tutum ve yön bilgileri
 • İletişim arayüzleri: CAN, RS-232, GPIO, Bluetooth
 • İletişim protokolleri: NMEA 0183, NMEA 2000, RTCM 3, NTRIP
 • Özelleştirilebilir iletişim arayüzü
 • Yerleşik protokol dönüştürücü
 • Endüstriyel M12 veri konnektörü
 • SMA dişi RF konnektörleri
IPESSA Yaw Bar, santimetre düzeyinde doğruluk sağlayan, aynı zamanda Dead Reckoning (önceki konumu ve izlenen rota ile ilgili tahminleri kullanarak konum bulma) özelliği de sunan bir sistem.

Yüksek Hassasiyetli Çift Antenli RTK-GNSS Pusula Alıcısı: IPESSA Yaw Bar

IPESSA Yaw Bar, santimetre düzeyinde doğruluk sağlayan, aynı zamanda Dead Reckoning (önceki konumu ve izlenen rota ile ilgili tahminleri kullanarak konum bulma) özelliği de sunan bir sistem. IPESSA Yaw Bar’ın sensör füzyonu motoru, GNSS ölçümlerini ataletsel sensörün verileriyle birleştiriyor ve böylece, farklı algılama yöntemlerinin en iyi özelliklerini kullanıyor.

IPESSA Yaw Bar-THD (Transmitting Heading Device / Verici Yön Cihazı) ise 3 eksenli katı hal kapalı döngü fiber optik jiroskop eklentisi ile kuzey arama yeteneği sunuyor.

IPESSA Yaw Bar, tüm bu özellikleriyle, denizcilik elektroniğinde benzersiz bir çözüm olarak öne çıkıyor. Seyrüsefere yeni bir güvenilirlik düzeyi getiriyor ve otonom ve uzaktan kontrollü operasyonlara daha fazla güvenlik sağlıyor.

IPESSA Yaw Bar’ın özellikleri şöyle sıralanıyor:

 • MEMS teknolojisini kullanan, alanında lider IMU ile desteklenen, birden çok konumlandırma sisteminden veri alabilen, çok bantlı, çift antenli RTK-GNSS alıcısı
 • NTRIP istemcili, dâhili 4G/LTE-NB hücresel modem
 • Sistemin başlatılmasından itibaren doğru konum, tutum ve yön tahminleri, 6 serbestlik derecesi
 • Zaman ve yer damgalı günlük
 • İletişim arayüzleri: CAN, RS-232, 100Base-T1, USB, 4G-LTE, UHF (isteğe bağlı)
 • İletişim protokolleri: NMEA 0183, NMEA 2000, RTCM 3, NTRIP
 • Özelleştirilebilir iletişim arayüzü

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.