Ana Sayfa Haberler Kış-2021 Devam Ediyor: Düşman Hava Taarruzu Püskürtüldü

Kış-2021 Devam Ediyor: Düşman Hava Taarruzu Püskürtüldü

Alper ÇALIK a.calik@savunmahaber.com

Azerbaycan ve Türkiye’nin, 1-12 Şubat tarihlerinde, Kars’ta ortak olarak gerçekleştirdikleri Kış-2021 tatbikatı, tüm hızıyla devam ediyor. Hava savunma harekâtına yönelik senaryoların da canlandırıldığı tatbikat, heyecanlı anlara sahne oluyor.

Tatbikat bölgesinde kurulan Hava Savunma Komuta Kontrol Merkezi, tatbikatın ana unsuru olan mekanize piyade tabur görev kuvvetini, düşman hava taarruzlarından koruyan dost hava savunma unsurlarını koordine ediyor.

Tatbikatta uygulanan senaryo kapsamında, hava taarruzu amacıyla yüksek süratle alçaktan uçarak bölgeye yaklaşan iki adet düşman hava aracının tespit edilmesi üzerine, Hava Savunma Komuta Kontrol Merkezi alarm durumuna geçti. Önce taarruzun istikameti tayin edildi; ardından hava savunma silah sistemleri devreye sokuldu. Düşman hava araçlarının püskürtülmesi ile birlikte, tehlike geçti sinyali verildi ve senaryo sonlandı.

Kara, hava, deniz ve özel kuvvetler unsurlarının katılımıyla müşterek harp konseptiyle icra edilen tatbikat, zorlu kış koşullarında gerçekleştiriliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.