Ana Sayfa Haberler ATAK’ların Himayesinde İlerleyen Komandolar, Hedefleri Ele Geçirdi: Kış-2021 Tatbikatı Devam Ediyor

ATAK’ların Himayesinde İlerleyen Komandolar, Hedefleri Ele Geçirdi: Kış-2021 Tatbikatı Devam Ediyor

Alper ÇALIK / a.calik@savunmahaber.com

Azerbaycan ve Türkiye’nin, 1-12 Şubat tarihlerinde, Kars’ta ortak olarak gerçekleştirdikleri Kış-2021 tatbikatı, tüm hızıyla devam ediyor. Safhalar halinde gerçekleştirilen tatbikatın basına açık olarak icra edilen 10’uncu gününde, senaryo kapsamında, dost SİHA’lar tarafından düşmanın derinliklerinde tespit edilen stratejik hedefler, Türk ve Azerbaycanlı özel kuvvet birliklerinin, T-129 ATAK helikopterlerinin himayesinde gerçekleştirdiği uçar birlik harekâtı ile başarıyla imha edildi.

SİHA’ların meskûn mahaldeki hedefleri tespitinin ardından ilk olarak bölgeye, 2 adet T-129 ATAK helikopteri ve özel kuvvetler birliklerini taşıyan 2 adet genel maksat helikopteri intikal etti. Birlikler, düşman unsurlarının göremeyeceği bir noktada, genel maksat helikopterinden inerek hedef bölgeye sızdı. İki ayrı kola ayrılan dost birliklerden ilki, meskûn mahalde harekât usullerine uygun şekilde ilerleyerek, stratejik tesisteki düşman unsurları etkisiz hale getirdi. İkinci dost birlik ise taarruz altındaki stratejik tesisi takviye etmek üzere gelebilecek düşman ihtiyatının kullanması muhtemel bir köprüyü kontrol altına aldı. Stratejik tesise ve köprüye tahrip kalıpları yerleştiren dost unsurlar, kontrollü bir şekilde bölgeden ayrılmaya başladı. Bu esnada, farklı bir istikametten yaklaşan düşman unsurları tespit edildi ve ATAK helikopterleri tarafından ateş altına alınarak başarıyla imha edildi. Tatbikatın bu safhasının son aşamasında, stratejik tesis ve köprü, yerleştirilen tahrip kalıplarının patlatılması suretiyle yok edildi.

Her iki ülkenin kara, hava ve deniz unsurlarının yanı sıra özel kuvvet birliklerinin yer aldığı tatbikat, safhalar halinde devam ediyor. Birliklerin derin kar ve şiddetli soğuklarda atış da dahil olmak üzere muharebe imkan ve kabiliyetlerinin denendiği tatbikatta, birleşik ve müşterek harekatın icrası konusunda iş birliği ve koordinasyonun sağlanması amaçlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.