Ana Sayfa Manşet Kış Tatbikatı-2023, Cumhuriyet Tarihinin En Geniş Katılımlı Kış Tatbikatı Oldu

Kış Tatbikatı-2023, Cumhuriyet Tarihinin En Geniş Katılımlı Kış Tatbikatı Oldu

Kars’ta, Şehit İstihkâm Astsubay Kıdemli Üstçavuş İlhan Hamlı Atış ve Tatbikat Alanı’nda, 18 Ocak-2 Şubat tarihlerinde düzenlenen Kış Tatbikatı-2023’e, 17 ülkeden unsurlar ve gözlemciler katıldı. Tatbikat, bu katılım rakamlarıyla cumhuriyet tarihinin en geniş katılımlı kış tatbikatı oldu.

Kış Tatbikatı-2023 Birleşik, Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı; Türkiye’nin ev sahipliğinde, 9. Kolordu Komutanlığı sevk ve idaresinde, dost ve müttefik unsurların da katılımıyla 14. Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından düzenlendi.

Tatbikata; Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Genelkurmay Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Hava Kuvvetleri Komutanlığı ve Özel Kuvvetler Komutanlığı ile sivil kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra 17 ülkeden birlik ve unsurlar katıldı. Tatbikata, birlikleri ve karargâh personeli ile katılan ülkeler; Azerbaycan, Bosna Hersek, Gürcistan, İtalya, Kazakistan, Kosova, Libya ve Özbekistan; seçkin gözlemci olarak katılan ülkeler ise Almanya, Bahreyn, Birleşik Krallık, Etiyopya, Katar, Kırgızistan, Kuveyt, Malezya ve Moğolistan olarak sıralandı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar

2.113 Personel, 651 Zırhlı Araç ve 865 Farklı Tipte Silah

Tatbikat, jenerik bir senaryo üzerinden yürütüldü ve şu hedeflerle icra edildi:

 • Birleşik ve müşterek harekâtın icrası konusunda iş birliği ve koordinasyonu sağlamak.
 • Birliklerin derin kar ve şiddetli soğuklarda atış dâhil muharebe imkân ve kabiliyetlerini denemek.
 • Muharebe sahasını tüm boyutlarıyla canlandırarak, ateş ve manevranın eşzamanlılığını geliştirmek.
 • Kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, iaşe, ikmal ve bakım faaliyetlerinde eğitim seviyesini geliştirmek ve beka kabiliyetlerini artırmak.
 • Komuta-kontrol sistemlerinin kış şartlarında işletilmesini sağlamak.

189’u yabancı olmak üzere 2.113 personelin katıldığı tatbikatta, 43 farklı tipte 651 zırhlı araç ve 28 farklı tipte 865 silah kullanıldı.

Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov

Kış Tatbikatı-2023, İlklere de Sahne Oldu

Kış Tatbikatı-2023’te, çeşitli silah ve teçhizat ilk defa kullanıldı. MSB tarafından yapılan bilgilendirmede, bu silahlar ve teçhizat şöyle sıralandı:

 1. KARGU Kamikaze Mini İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi
 2. Yeni Nesil Hava Savunma Sistemi HERİKKS-6
 3. Zırhlı Tanksavar Aracı (ZTA) UMTAS CİRİT Paletli
 4. Mini İnsansız Kara Aracı (İKA) Sistemi AKROP ve KOMODO
 5. Milli Gözcü İHA TOGAN
 6. Serçe-2 Mini İHA
 7. Serçe-3 Mini İHA
 8. 81 mm’lik Havan Elektronik Tevcih Sistemi
 9. 120 mm’lik Havan Elektronik Tevcih Sistemi
 10. KN-12 Keskin Nişancı Tüfeği
 11. PROTON ELIC Dedektör Yeraltı Görüntüleme Cihazı
 12. Römorka Monte Genişleyebilir Seyyar Sahra Mutfak Ünitesi
 13. Mobil Gıda Laboratuvar Aracı
 14. Yeni Tip Kış Kıyafeti
 15. Yeni Tip Kış Kıyafeti Kılıfı
 16. Yeni Tip Kış Kıyafeti Hücum Yeleği
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze, tatbikatla ilgili brifing aldılar.

Seçkin Gözlemci Günü

Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü, 2 Şubat’ta gerçekleştirildi. Seçkin Gözlemci Günü, MSB tarafından yapılan organizasyonla basın mensupları tarafından da takip edildi.

Seçkin Gözlemci Günü’ne; Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov, Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Musa Avsever, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Atilla Gülan başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Ayrıca, Ankara’da görev yapan 54 yabancı ülke askeri ataşesi de Seçkin Gözlemci Günü’nü takip etti.

Tüm davetlilerin yerini almasıyla tatbikatın, Seçkin Gözlemci Günü kapsamındaki fiilli, atışlı bölümleri başladı.

Tatbikatta; Türk, Azerbaycan, Bosna Hersek ve Özbekistan Silahlı Kuvvetlerinden 8 keskin nişancı görev aldı.

Kritik Hedefler, Derin Harekât Kapsamında İmha Edildi

Seçkin Gözlemci Günü’nde, senaryo kapsamında, ilk olarak insansız hava araçlarıyla belirlenen hedefler, topçu ateşiyle vuruldu. BAYRAKTAR TB2 silahlı insansız hava aracı (SİHA) da karşıt kuvvet komuta yerini tam isabetle vurarak yok etti. Toparlanmakta olduğu tespit edilen karşıt kuvvet ihtiyat tank tabur görev kuvvetinin (TGK) cepheye müdahalesine engel olmak amacıyla, ‘’Muharebe Sahası Hava Tecrit Harekâtı’’ düzenlendi. Bölgeye yönlendirilen F-16 uçakları, temsili tank hedeflerini başarıyla vurarak, karşıt kuvvetin tank birliğinin intikalini engelledi.

Daha sonra, karşıt kuvvet komuta yerine yapılan SİHA atışını müteakip geri çekildiği tespit edilen komuta aracı ve personeli, KARGU Kamikaze Mini İHA sistemi tarafından tam isabetle vurularak etkisiz hale getirildi.

Karşıt kuvvet mevzileri, 203 mm’lik kundağı motorlu obüs bataryası ve 106 mm’lik havan tesir atışları sonucu baskı altına alınırken, 155 mm’lik obüs bataryasından yapılan atışla sis perdesi oluşturuldu ve karşıt kuvvet gözetleme mevzileri köreltildi. 155 mm’lik obüs tesir atışıyla da karşıt kuvvet tanksavar silahları baskı altına alındı.

Karşıt kuvvet zırhlı araçlarının intikalinin durdurulması maksadıyla, “Zırhlı Tanksavar Aracı (ZTA) UMTAS CİRİT Paletli” aracı, menzilinde olan hedefe CİRİT atışı yaptı ve hedef tam isabetle vuruldu. Bu sırada, daha yakın mesafedeki karşıt kuvvetin intikal halindeki zırhlı araçlarının etkisiz hale getirilmesi için “ZTA TOW Paletli GZPT Platformu”ndan yapılan TOW atışıyla, yakın mesafedeki karşıt kuvvet zırhlı aracı imha edildi. Tanksavar silahları ile yapılan atışlar sonucu hedefler tam isabetle vuruldu ve karşıt kuvvet zırhlı araçları etkisiz hale getirildi.

Karşıt kuvvet unsurlarının geri çekilmeye başlamasıyla tank TGK birlikleri, açılan geçitlerden ilerlemeye başladı. Tank TGK birliklerinin emniyetli şekilde hendek üzerindeki geçitlere yaklaşması ve ardından engelden emniyetli şekilde geçişini sağlamak amacıyla, obüs ve havan atışlarıyla karşıt kuvvet ateş destek vasıtaları ve hedef tespit vasıtaları baskı altına alındı. Ardından ateş mevziine giren tank TGK birlikleri, toplu atış yaparak, karşıt kuvvet tanklarını etkisiz hale getirdi.

ATAK helikopterleri, tatbikattaki hedefleri, CİRİT ve L-UMTAS füzelerinin yanı sıra 20 mm topları ve 2,75 inçlik roketleriyle vurdu.

ATAK Helikopterleri Devrede

Harekâtın bir sonraki safhasında, manevra ve ateş destek unsurları ile koordine edilen uçuş rotasını kullanan 2 adet ATAK helikopteri, tatbikat sahasına intikal etti. ATAK helikopterleri pilotlarının, karşıt kuvvet tank takımını araması, tespiti ve lazerle işaretlemesinin ardından, tank takımı, ATAK helikopterlerinden fırlatılan CİRİT ve L-UMTAS füzeleriyle vurularak etkisiz hale getirildi. Ateş destek vasıtaları ve helikopterlerin eş zamanlı kullanılması kapsamında belirlenen diğer hedefler, önce obüs bataryası, ardından taarruz helikopterlerinin 20 mm’lik topları ve 2,75 inçlik roketleri ile vuruldu ve karşıt kuvvet savunma mevzileri baskı altına alındı. ATAK helikopterleri, karşıt kuvvet hava savunma sistemlerinden kaçınmak amacıyla flare atışları ile tatbikat alanından ayrıldı.

AKSAR mayın temizleme araçları, mayınlı bölgeden geçiş harekâtını destekledi.

Mayın Tarlası, Harekâtı Engelleyemedi

TGK manevra birliklerinin ileri harekâtı sırasında bir zırhlı muharebe aracı (ZMA) mayına çatarken, mayın tarlası bölgesinde bir GZPT hasar aldı. Çatılan mayın tarlasının genişliğinin ve uygun geçiş yerlerinin belirlenmesi; mayın tarlası ilerisinde ilave engel sisteminin keşfi; açılan geçidin genişliğinin ve uzunluğunun belirlenmesi için TOGAN Mini İHA ve Serçe-2 Mini İHA, bölge üzerinde uçuruldu. Bu arada karşıt kuvvet uzun menzilli tanksavar silahlarının, harekâtı durdurulan dost birliklerin üzerindeki baskısını azaltmak amacıyla havanla körleme sisi atışı yapıldı. Ardından, ZMA top atışları ve obüs atışlarıyla karşıt kuvvet savunma mevzileri ve tanksavar silahları baskı altına alındı. TOGAN Mini İHA ile yapılan keşif sonucunda engelin etrafından dolaşılmasının mümkün olmadığını sonucuna varılarak, geçit açma harekâtına karar verildi. Bu kapsamda; destek unsuru himayesinde ilerleyen AKSAR mayın temizleme araçları devreye girdi. Görevini tamamlayan AKSAR’lar, en yakın mevzilere girmek için hareket ederken, mayın tarlasından emniyetli geçişin yapılması için tanka monte mayın pulluğu ile emniyet kontrol geçişi icra edildi.

Bu sırada, dost unsurların keskin nişancıları, belirlenen hedefleri nokta atışıyla imha etti. Burada, Türk, Azerbaycan, Bosna Hersek ve Özbekistan Silahlı Kuvvetlerinden 8 keskin nişancı görev aldı. Bu atışlar sırasında, 900 ila 1.100 metre mesafedeki hedefler vuruldu. Atışlarda; KN-12, Bora-12, Accuary, OSV-96 ve KNT-76 keskin nişancı silahları kullanıldı. Ardından işaretlenen geçitlerden mayın tarlasını geçen TGK unsurları, kama düzeninde yayılarak taarruzlarını geliştirdi. Bu esnada mayına karşı kısmi korumalı kurtarıcı araç (M4K), daha önce mayına basan GZPT’nin tahliyesini sağladı. TGK birliklerinin belirlenen hedefleri ele geçirmesiyle tatbikat sona erdi.

Topçu atışlarında, havan topları da görev aldı.

2023’te Toplam 206 Tatbikat Yapılması Planlanıyor

Tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü aşamasının tamamlanmasının ardından, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov ve Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze, birer konuşma yaptı.

Akar, konuşmasında, yerli ve milli savunma sanayisi ürünleriyle Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) donatımı sağlanırken personelin eğitim-öğretimi için de büyük çaba harcandığını belirtti. Eğitim-öğretim faaliyetlerinde tatbikatların çok önemli olduğunu vurgulayan Akar, son 5 yılda 985 tatbikat düzenleyen TSK’nın, 2022’de 225 tatbikat icra ettiğini ve bu yıl da 206 tatbikat yapmayı planladığını ifade etti.

Karşıt kuvvet zırhlı araçlarının intikalinin durdurulması maksadıyla, “Zırhlı Tanksavar Aracı (ZTA) UMTAS CİRİT Paletli” aracından, menzilde olan hedefe CİRİT atışı yapıldı.

Konuk Bakanlar, Memnuniyetlerini Dile Getirdi

Azerbaycan Savunma Bakanı Orgeneral Zakir Hasanov da konuşmasında, oldukça zor coğrafi şartlarda yapılan tatbikatta görevlerin başarıyla yerine getirilmesinin, katılımcı personelin profesyonelliğinin göstergesi olduğunu vurguladı.

Azerbaycan’ın tatbikata yaklaşık 70 asker ve 23 askeri araçla katıldığı bilgisini veren Orgeneral Hasanov, şunları söyledi: “Karlı ve soğuk hava koşullarında yapılan bu tatbikat, ordumuzun imkân ve kabiliyetlerinin arttırılmasında müstesna bir rol oynamaktadır. Tatbikat aynı zamanda, karşılıklı uzlaşma seviyesinin arttırılmasına ve savaş hazırlığının yükselmesine büyük katkı sunuyor. Her yıl, hem Azerbaycan’da hem de Türkiye’de ortak tatbikatlar yapıyoruz. 2023’te de 10’dan fazla askeri tatbikatın yapılması planlanıyor.”

Azerbaycan’ın savunma gücünün artmasında Türkiye’nin büyük rolü olduğuna işaret eden Orgeneral Hasanov, şöyle devam etti: “Askeri iş birliği için yasal altyapı genişletiliyor, ihtiyaç duyulan alanlar için yeni anlaşma metinleri hazırlanıyor. Azerbaycan’ın savunma gücünün artmasında, Türk savunma ve havacılık sanayisi şirketlerinin büyük rolü var. Bir dizi başarılı projeyi hayata geçirdik. Ortak üretim tesislerinin kurulması yönünde çalışıyoruz. Türk savunma ve havacılık sanayisinin son yıllarda dünya seviyesindeki başarıları bizi sevindiriyor.”

Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze

Gürcistan Savunma Bakanı Juansher Burchuladze ise şunları kaydetti: “Biz dost ve kardeş ülkeler, tatbikatları biriyle savaşmak için değil, kendi ülkelerimizi korumak için icra ediyoruz. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan ilişkileri daha da güçleniyor ve eminim ki birçok faaliyeti beraber icra edeceğiz.”

Tatbikatta, insansız kara araçları da kullanıldı.
Kış Tatbikatı-2023’te görev alan askerler, zorlu doğa koşullarıyla da mücadele ettiler.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.