Ana Sayfa Haberler KOBİ’lere Yeni Fırsatlar Sunacak Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi Açılıyor

KOBİ’lere Yeni Fırsatlar Sunacak Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi Açılıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında kurulan Eskişehir Tasarım ve İnovasyon Merkezi (ETİM), 3 Ekim’de, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın katılacağı törenle açılacak. Havacılık, raylı sistemler, makine imalat, otomotiv ve beyaz eşya gibi sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’ler, merkezden, mühendislik, tasarım ve prototipleme konularında faydalanacak.

Türkiye ile Avrupa Birliği’nin mali iş birliği çerçevesinde finanse edilen merkez, Eskişehir Teknoloji Geliştirme Bölgesi-Organize Sanayi Bölgesi Yerleşkesinde, bin 100 metrekarelik bir alana kuruldu. ETİM’in paydaşları arasında Eskişehir OSB Müdürlüğü, Eskişehir Sanayi Odası, Osmangazi Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Raylı Sistemler Kümelenmesi ile Eskişehir Havacılık Kümelenmesi bulunuyor.

ETİM’in KOBİ’lere sağlayacağı avantajlar, şöyle sıralanıyor:

  • Havacılık, raylı sistemler, makine imalat, otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde faaliyet gösteren KOBİ’lerin inovatif ürünlerle dünya piyasalarında rekabet gücünün arttırılması
  • KOBİ’lerin tasarım ve mühendislik sorunlarının çözülerek, bu alandaki kabiliyetlerinin geliştirilmesi
  • KOBİ’lerin ürünlerinin niteliğinin artırılması
  • KOBİ’lerin tasarım konusunda çalışılan kurumlara ulaşma imkanının artırılması
  • KOBİ’lerin AR-GE, yeni ve özgün ürün geliştirme yetkinliklerinin artırılması
  • Türkiye’nin dış ticaret açığının azalması
  • Bölgenin rekabetçilik seviyesinin artması
  • KOBİ’lere, üniversite kökenli girişimcilere ve teknopark girişimcilerine mühendislik, tasarım ve prototipleme konularında Ar-Ge merkezli eğitim imkânlarının sunulması
  • Sanayi, üniversite ve girişimcileri yeni iş birliklerinin başlatılması

Rekabetçi Sektörler Programı kapsamında ETİM için yapılan çalışmalar, sanayi tesislerinde enerji tüketimini en aza indirecek yaratıcı çözümler arayan EDICtive Design Call isimli tasarım yarışmasını da içeriyor. 17 Ekim’e kadar başvurulabilecek yarışma kapsamında; makine imalat, beyaz eşya, otomotiv, havacılık, raylı sistemler sektörleri ile uyumlu ısıtma ve soğutma sistemlerinde tanımlanacak bir probleme bulunacak çözüm önerisinin ETİM’in altyapısı ile prototip üretimi de yapılacak.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.