Ana Sayfa Haberler Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Kullanıma Giren Yeni Ürünlerini İlk Kez IDEF’te Sergiledi

Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, Kullanıma Giren Yeni Ürünlerini İlk Kez IDEF’te Sergiledi

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Standında sergilediği yeni ürünlerin sayısı ile dikkat çeken Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri’nin standı, deniz teknolojileri ile ilgili katılımcıların en çok ilgi gösterdiği statlar arasında yer aldı. Echorium Dalgıç Tespit Sonarı Ailesi, Sualtı Tespit ve Konumlandırma Sistemi, Mermi Tarassut Sistemi (MTS), Akustik İzleme ve Yakalama Sistemi (AİYS), Sualtı Ortam Modeli (SORTAM) ve Sualtı Telefonu, firmanın ilk defa sergilediği çözümleri oldu. Bu ürünlerin öne çıkan özellikleri, şöyle sıralandı:

 

 

 • Echorium Dalgıç Tespit Sonarı Ailesi: Aktif sonar temelli tespit, teşhis ve izleme sistemlerinin yer aldığı bu ürün ailesi,

  Echorium Dalgıç Tespit Sonarı

  anayurt güvenliği uygulamaların kullanılıyor. Ürün ailesinin algoritmaları, Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri tarafından, Türkiye’nin deniz şartlarına uyumlu olarak geliştirildi. Firma, bu özelliğin, Echorium Dalgıç Tespit Sonarı Ailesi’nin performansını, rakiplerinin önüne geçirdiğini vurguluyor.

 • Sualtı Tespit ve Konumlandırma Sistemi: Bu sistem, sualtı test sahalarında ya da yüzen platformların izlenmesinde kullanılıyor. Türkiye’nin özgün olarak geliştirmekte olduğu ürünlerin testlerinde, Sualtı Tespit ve Konumlandırma Sistemi de görev alıyor.
 • Mermi Tarassut Sistemi (MTS): Atışlı testlerde, mermilerin suya çarpma noktalarının hassas olarak tespit edilmesini sağlayan sistem, bunun için akıllı şamandıraları kullanıyor. Merminin su yüzerine çarpması ile oluşan ses, farklı şamandıralar üzerindeki sensörlerle algılanıyor. Bu bilgi, şamandıranın konumu iler birlikte Ölçüm İstasyonu’na aktarılıyor ve burada, farklı şamandıralardan gelen bilgiler birleştirilerek mermi düşme noktası belirleniyor.

  Akustik İzleme ve Yakalama Sistemi’nin suya daldırılan algılayıcısı.

 • Akustik İzleme ve Yakalama Sistemi (AİYS): AİYS, denizaltıların acil durumlarda akustik olarak yayımladığı sonar beacon sinyallerini tespit edebiliyor. Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, denizaltılar için Sonar Beacon Sistemi’ni de kendisi geliştiriyor.
 • Sualtı Ortam Modeli (SORTAM): SORTAM, yayılım modelleri yardımıyla akustik bir kaynaktan yayılan seslerin sualtında ilerlemesini modelleyen bir yazılım aracı. Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri, SORTAM’ı, hem kendi ürün geliştirme çalışmalarında kullanıyor hem de bir ürün olarak pazarlıyor.
 • Sualtı Telefonu: TÜBİTAK tarafından geliştirilen ve Koç Bilgi ve Savunma Teknolojileri tarafından sanayileştirilen Sualtı Telefonu, MİLGEM ve Yeni Tip Karakol Botlarının yanı sıra yeni inşa edilen askeri deniz platformlarında kullanılıyor.

 1,409 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.