Ana Sayfa Haberler KoçSavunma, REİS Sınıfı Denizaltılar için Ürettiği Sistemleri Teslim Etti

KoçSavunma, REİS Sınıfı Denizaltılar için Ürettiği Sistemleri Teslim Etti

Yeni Tip Denizaltı Programı (YTDP) kapsamında inşa edilen REİS sınıfı denizaltılar için 5 farklı alt sistemi sağlayan KoçSavunma, inşa edilecek tüm denizaltılarda kullanılacak sistemlerin teslimatını tamamladı. Gelişme, firma tarafından 28 Temmuz’da duyuruldu.

YTDP, 6 adet denizaltının inşasını kapsıyor. KoçSavunma, ilk olarak denizaltıların Torpido Karşı Tedbir Sistemi (TCMS) için Ağustos 2011’de ThyssenKrupp Marine Systems (TKMS) ile sözleşme imzaladı. KoçSavunma, bu sözleşme kapsamında gösterdiği performans ile ilerleyen dönemde, TKMS ile sırasıyla;

  • Torpido Karşı Tedbir Sistemi için ek sözleşmeler kapsamında, “TCM Effector Simulator Type A”, “Torpedo Engagement Modelling and Simulation” ve “Launcher Interface Exerciser” geliştirme ve tedariki,
  • Ekim 2014’te STM koordinasyonunda Sonar Beacon Projesi,
  • Şubat 2015’te Solunan Havayı İzleme Sistemi (Breathing Air Monitoring System) Projesi,
  • Şubat 2016’te, yine STM koordinasyonunda PC Network Projesi (Gemi Entegre Bilgi Sistemi (GEBİS)) ve
  • Aralık 2019’da Modem Rack Projesi olmak üzere beş ayrı sözleşme imzaladı.
KoçSavunma Yönetici Direktörü Hakan Öktem

Firma, bu süreçte, TKMS’nin ana tedarikçiler listesinde de yer almayı başardı.

KoçSavunma Yönetici Direktörü Hakan Öktem, teslimatın tamamlanması ile ilgili şunları söyledi: “Türk Deniz Kuvvetlerinin ulusal ve uluslararası sulardaki yıldızı olmaya aday 6 yeni denizaltımız, dünya standartlarında savunma teknolojilerine kavuşurken, KoçSavunma olarak rakipsiz mühendisliğimiz ve yenilikçi Ar-Ge çözümlerimiz ile ülke savunmasına ve yerli savunma sanayiinin gelişimine katkı sağlamayı sürdürmenin haklı gururunu yaşıyoruz. Tüm bu projeler kapsamında sorumluluğumuzda bulunan kullanıcı ve bakım eğitimlerini başarı ile gerçekleştirirken, yedek parça teslimatları dahil tüm yükümlülüklerini zamanından önce yerine getirdik ve tüm proje süreçlerini yüzde 75’in üzerinde bir yerlilik oranı ile tamamladık” dedi.

KoçSavunma, aynı zamanda MİLDEN (Milli Denizaltı) projesinde daha önemli roller için de hazırlıklar yapıyor. Sahip olduğu yetkinliklerin yanı sıra YTDP kapsamında deniz kabul testlerinde kullanılacak olan Sonar Fish sisteminin modernizasyonu için verdiği teklifin de sözleşmeye dönüşmesini bekliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.