Ana Sayfa Haberler KoçSavunma SMARTIUM BLUE, Müsilaj ile Mücadelede Görev Başında

KoçSavunma SMARTIUM BLUE, Müsilaj ile Mücadelede Görev Başında

KoçSavunma tarafından geliştirilen SMARTIUM BLUE sistemi, çevre koruma görevleri için kullanıldığı yerlere, Marmara Denizi’ni de ekliyor. Sistem, ağırlıkla Marmara Denizi’nde görülen müsilajın giderilmesine yönelik olarak Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca pilot uygulama noktalarına bırakılan oksijenlendirme cihazlarının etkinliğinin gözlenmesi için kullanılmaya başlandı.

KoçSavunma tarafından daha önce Fethiye Körfezi’ndeki alg artışlarına bağlı sorunların tespiti için geliştirilen SMARTIUM BLUE Deniz Kirliliği/Su Kalitesi Ölçüm Sistemi’nin akıllı ölçüm şamandıraları, 1 Temmuz’dan beri, Marmara Denizi’nde, oksijen cihazların bulunduğu noktalardan sürekli veri aktarıyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının çağrısı üzerine çok kısa süre içerisinde Ankara’daki KoçSavunma tesislerinden taşınarak kurulan sistem sayesinde Bakanlık ve TÜBİTAK ilgilileri, su içerisindeki çözünmüş oksijen miktarına ek olarak; su sıcaklığı, çözünmüş katı madde miktarı, nitrat, klorofil gibi birçok parametreyi, şamandıralar suya indiği andan itibaren anlık ve kesintisiz takip edebiliyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.