Ana Sayfa Haberler KoçSavunma’nın Geliştirdiği Smartium Clean’in Hedefi “Temiz Denizler”

KoçSavunma’nın Geliştirdiği Smartium Clean’in Hedefi “Temiz Denizler”

KoçSavunma, yeni ürünü suüstü temizleme robotu Smartium Clean ile ilgili ayrıntıları, 11 Ağustos’ta yayınladığı basın bülteniyle paylaştı. Deniz ve göl gibi su alanlarında çöpleri temizleyen ürün, hem uzaktan kumandalı hem de otonom olarak çalışabiliyor. KoçSavunma,  Smartium Clean’in, Türkiye’de bu amaç için tasarlanan ilk insansız suüstü aracı olduğunu vurguluyor.

Hem Hız Hem de Maliyette Avantaj Sağlıyor

Deniz temizliğinden sorumlu kurum ve kuruluşların operasyon süreçlerini hızlandıran ürün, temizlik maliyet yükünü de önemli ölçüde azaltıyor. Aracın kullanıcı dostu operatör paneli, tüm operasyonu bir kişinin yürütebileceği gelişmiş özellikleriyle asgari sürede en fazla çöpü toplamaya olanak veriyor.

KoçSavunma Yönetici Direktörü Mehmet Hakan Öktem

Marina, koy, plaj, göl, gölet gibi alanlarda kullanılmak üzere geliştirilen Smartium Clean, Türkiye genelindeki Setur’un işlettiği marinalarda hizmete girdi. Ürün, mevcut su yüzeyindeki atıkları toplama ve temizleme özelliklerinin yanı sıra, deniz suyu tahlili gibi farklı amaçlar için de kullanılabilecek. Kullanıcıların ihtiyaçlarına göre ilgili su alanlarında; su kalitesi izleme, akustik görüntüleme gibi ortaya çıkacak farklı ihtiyaçları karşılayabilecek.

Gücünü Ar-Ge’den Alıyor

Konu ile ilgili açıklama yapan KoçSavunma Yönetici Direktörü Mehmet Hakan Öktem, şirketin, en yeni teknolojileri ürünleştirme konusunda Ar-Ge’sinden güç aldığını belirtti. Öktem, şöyle konuştu: “KoçSavunma olarak ‘temiz ve güvenli denizler’ hedefimizi Smartium Clean ile bir adım ileriye taşıyoruz. Yaratıcı ve yenilikçi özellikleriyle Smartium Clean, ilk etapta Türkiye genelindeki Setur marinalarında hizmete sunuldu. Ülke güvenliği ve savunma için ileri teknolojiler geliştiren KoçSavunma ekibimiz, Smartium Clean gibi inovasyon rasyosu yüksek ürünlerle bu amaca katkı vermeyi sürdürüyor. KoçSavunma, Smartium Clean ile savunma sanayinde kazandığı bilgi birikimini sivil alanlarda kullanırken robotik ve otonomi alanında da çalışmalarını derinleştirme fırsatı buluyor.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.