Ana Sayfa Haberler Kolay Kurulum, Modüler Yapı ve Esnek Kullanım için WFEL’den DSB Köprüsü

Kolay Kurulum, Modüler Yapı ve Esnek Kullanım için WFEL’den DSB Köprüsü

 

MSI Dergisi’nin 164’üncü sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Avrupalı KNDS ortaklığının bir şirketi olan ve İngiltere’de faaliyet gösteren WFEL, 10-15 Haziran tarihlerinde, Fransa’da gerçekleştirilen Eurosatory fuarı sırasında, farklı ihtiyaçlara hitap eden; MGB (Medium Girder Bridge) ve DSB (Dry Support Bridge) olmak üzere, iki farklı köprü çözümünü tanıttı. WFEL’nin, 100 yıla yakın mühendislik birikimini ve 50 yıla yakın köprü tasarım kabiliyetini harmanlayarak ürettiği köprüler, dünyada, 40’ın üzerinde ülkede kullanılıyor.

 

WFEL, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın, geçtiğimiz yıl Aralık ayında başlattığı, Hafif Alaşımlı Sabit Köprü (HASK) Projesi’nin ihalesine, DSB sistemi ile teklif vermeye hazırlanıyor. Kara Kuvvetleri Komutanlığı (K.K.K.lığı)’nın ihtiyaçları kapsamında başlatılan bu projede, 5 adet köprünün tedarik edilmesi planlanıyor. DSB sistemi, K.K.K.lığının envanterinde, hâlihazırda 2 set halinde bulunuyor.

Fuar sırasında bilgi aldığımız WFEL Satış ve Pazarlama Müdürü Steve Carr, bu köprüleri kullanmakta olan K.K.K.lığı mensubu istihkâm sınıfı personelden, ürünle ilgili olumlu geri dönüşler aldıklarını belirtti. Carr, K.K.K.lığı tarafından, kendi ürünlerinin yeniden tercih edilmesi halinde, bunun lojistik açıdan da pek çok avantaj sağlayacağının altını çizdi.

Hâlihazırda 250’nin üzerinde DSB köprüsünün; ABD, Avusturalya, İsviçre ve Türkiye tarafından kullanılmakta olduğunu ifade eden Carr, sistemin, kendisini, Irak ve Afganistan’daki harekâtlarda ve insani yardım operasyonlarında, sayısız kez kanıtladığını söyledi. Carr ayrıca, DSB sisteminin, hâlihazırda üretilmekte olan, taktik araçlar ile taşınabilen dünya üzerindeki tek köprü olduğunu da vurguladı.

Köprü İnşa Aracı, köprü modüllerini birleştirerek karşı yamaca uzatıyor (arkada). Köprü Taşıyıcı Araç ise standart paletler üzerine yerleştirilmiş köprü modüllerini yere indiriyor (önde).

 

Çığır Açan Köprü: DSB

Ağır yükleri taşıyabilecek, hızlı bir şekilde ve az sayıda personel ile inşa edilebilecek bir köprüye duyulan ihtiyaç doğrultusunda geliştirilen DSB köprüsü, 2000’li yılların başında, ABD Kara Kuvvetlerinin envanterine girdi.

Askeri nitelikli köprülerin taşıyabileceği azami yük, Askeri Yük Sınıflandırması (Military Load Classification / MLC) değeri ile ifade ediliyor. DSB’nin, tekerlekli araçlar için azami MLC değeri ise 120. Dolayısıyla DSB, günümüzdeki ağırlıkları 70 tona yaklaşan bir ana muharebe tankını taşımakta olan ve 30 tonun üzerindeki kendi ağırlığı da ilave edildiğinde, toplam 100 tonluk bir ağırlığa ulaşan tank taşıyıcı araçları rahatlıkla taşıyabiliyor.

Köprü İnşa Aracı, Köprü Taşıyıcı Araçlar, römorklar ve köprü modüllerinden oluşan DSB köprüsü sayesinde, 8 kişilik bir ekip; 4,3 metre genişliğindeki, 46 metrelik bir açıklığı kapatabilecek ve MLC 120 tekerlekli standardındaki bir köprüyü, 90 dakikadan kısa sürede inşa edebiliyor. Köprünün kurulumu için, ilk olarak Köprü İnşa Aracı, köprüyü ilk etapta taşıyacak olan kolonun parçalarını birleştirerek, açıklığın diğer yamacına uzatıyor ve kolonu, geçici olarak sabitliyor. Ardından bu araç, her biri 6 metre uzunluğunda olan modülleri uç uca ekleyerek, bir yandan köprüyü inşa ederken bir yandan da taşıyıcı kolon yardımıyla karşı yamaca uzatıyor. Köprü, nihai uzunluğuna eriştikten sonra da inşa aracı, köprüyü, hem kendi bulunduğu yamaca hem de karşı yamaca yerleştiriyor ve köprünün kurulumu tamamlanıyor. İnşa aracı, son olarak, karşı yamaca uzattığı kolonu tekrar geriye çekerek parçalarına ayırıyor.

48 metrelik azami uzunluktaki bir DSB’nin kurlumu için, 2’şer adet rampa modülü; 6 adet de orta modül gerekiyor. Her iki cephede de asgari 1’er metrelik oturma yüzeyine ihtiyaç duyan 48 metrelik bu köprü, 46 metrelik bir açıklığı kapatabiliyor.

Modüler Yapı, Kolay Kurulum, Esnek Kullanım

Taşıdıkları ve çektikleri yükler itibarıyla, Köprü İnşa Aracı’nın 10×10, Köprü Taşıyıcı Araç’ın ise 8×8 konfigürasyonda olması gerekiyor. Bununla birlikte, kullanıcının, söz gelimi MAN ya da Oshkosh gibi farklı bir marka ve modeldeki aracı tercih etmesi halinde, tüm köprü sistemi, istenilen araç üzerine şekillendirilebiliyor.

Köprü modülleri, birer platform ve ikişer kirişten oluşuyor. Bu modüller, taşıma durumundayken her bir modülün kirişleri katlanarak platformunun altına yerleştiriliyor ve böylece kompakt bir yapı ortaya çıkıyor. İki adet modül ise bir palet üzerine yerleştirilerek, Köprü Taşıyıcı Araçlar veya bu araçların çektiği römorklar ile taşınıyor. 2 adet modül, palet üzerindeyken K.K.K.lığı envanterinde de bulunan CH-47 helikopterleri ile havadan taşınabiliyor. Üst üste istiflenmiş 2 adet modül ayrıca, 40 fitlik standart ISO konteynerlerinin içerisine de yerleştirilebiliyor.

Kullanıcının ihtiyaç duyduğu köprü uzunluğu, sayısı ve konfigürasyonuna göre, her bir DSB seti içerisindeki; Köprü Taşıyıcı Araç, römork ve buna bağlı modül sayısı değiştirilebiliyor. Kullanıcı, böylelikle satın aldığı her köprü seti ile birlikte, sabit uzunluklu tek bir köprüden ziyade, uzunlukları kendi içerisinde değişebilen, birden fazla köprüye sahip olabiliyor.

Köprünün başındaki ve sonundaki rampaların düşük eğimleri sayesinde, arazi kabiliyetine sahip olmayan, otobüs ve minibüs gibi sivil nitelikli araçlar da köprüyü rahatlıkla kullanabiliyor. Ana malzemesi özel bir alüminyum alaşım olan DSB, çelik alaşımlı köprülere kıyasla ağırlık açısından da önemli avantajlar sunuyor.

RESİMLER

Bu görsel PDF dosyasının 10’uncu sayfasında. Türkçe haberde, küçük görsellerin içinde aşağıdaki metinler ile kullanılacak.

Şekil 1. DSB’nin kurulum aşamaları

  1. Ana kolonun montajı, kısmen bitmiş durumda
  2. Köprünün inşası kısmen bitmiş durumda
  3. Köprü yerleştirilmiş, ana kolon ise geri çekilmeye hazır
  4. Ana kolon geri çekilmiş
  5. Köprü İnşa Aracı, hareket etmeye hazır durumda

Kadrajlanarak Kullanılacak

WFEL Satış ve Pazarlama Müdürü Steve Carr

Köprü İnşa Aracı, köprü modüllerini birleştirerek karşı yamaca uzatıyor (arkada). Köprü Taşıyıcı Araç ise standart paletler üzerine yerleştirilmiş köprü modüllerini yere indiriyor (önde).

 1,222 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.