Ana Sayfa Haberler Konya Sanayi Odası, Sektördeki Ağırlığını Arttırıyor

Konya Sanayi Odası, Sektördeki Ağırlığını Arttırıyor

MSI Dergisi’nin 168’inci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Konya Sanayi Odası’nın düzenlediği, 3’üncü Savunma Sanayi Zirvesi ve Tedarikçi Günleri, Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB)’nın da desteğiyle 2-3 Ekim tarihlerinde gerçekleştirildi. Bir fuar havasında geçen etkinlikte, ana yüklenicilerin yanı sıra pek çok Konyalı firma da stant açarak kabiliyetlerini sergiledi.

 

Konya Sanayi Odası, üyelerinin savunma ve havacılık sanayisindeki varlığını arttırmaya yönelik olarak, bir dizi önemli faaliyetin altına imzasını attı. Bu faaliyetlerin bir uzantısı, Savunma Sanayi Zirvesi ve Tedarikçi Günleri etkinliği oldu. İlki 2014 yılında düzenlenen etkinliğin ikincisi ise 2017 yılında düzenlenmişti.

Konya Sanayi Odası’nın çalışmalarının bir başka uzantısı ise Konya Savunma ve Havacılık Sanayi Kümesi’nin kurulması oldu. Bu kümelenme, Beyşehir’deki hafif silah üreticilerini de kapsayacak şekilde hayata geçirildi. Daha sonra bu kümelenme ve Konya Sanayi Odası, 2017 ve 2018 yıllarında; SSB, ASELSAN, FNSS, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ve ROKETSAN’a teknik ziyaretler düzenleyerek iş birliği imkânlarını değerlendirdiler.

Konya Sanayi Odası’nın, yine bu yönde yürüttüğü bir başka faaliyet, Konya Ateşli Silahlar Sanayinin Uluslararası Rekabetçiliğinin Geliştirilmesi isimli Ur-Ge projesinin başlatılması oldu. Bütçesi 1 milyon doların üzerinde olan bu proje ile projede yer alan firmaların; eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama ve alım heyeti giderlerinin karşılanmasının yolu açıldı.

Bu alanda Konyalı sanayicilerin attıkları bir diğer önemli adım ise Konya Savunma Sanayi A.Ş.nin hayata geçirilmesi oldu. Savunma ve havacılık sanayisinde kritik işlerin altına adını yazdırmak isteyen bu şirketi, 24 Konyalı sanayici, 147 milyon lira sermaye ile kurdu.

Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü

Konya Sanayisi, Sektörün Yabancısı Değil

ASELSAN ve STM ile ilgili bir dizi önemli gelişmenin de yaşandığı etkinlikte, MKEK ve ROKETSAN da stant açtı. Açılış konuşmalarını; Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin, SSB Harekât Destek Grup Başkanı Yüksel Ünal ve Konya Valisi Yakup Canbolat yaptılar.

İlk sözü alan Kütükcü, Konya’nın, savunma ve havacılık sanayisindeki yerini şu şekilde özetledi: “Konyamız, ‘sektörde ben de varım.’ diyen bir şehir. Konya’da, 100’ün üzerinde firmamız, savunma ve havacılık sanayisine çalışıyor. Bu firmalarımızın çoğunluğu da Savunma ve Havacılık Sanayi İhracatçıları Birliği’ne kayıtlı; yani ihracat yapıyor. Konya, Türkiye’nin savunma ve havacılık sanayisi ihracatının yüzde 94,5’ini gerçekleştiren 5 şehir arasında yer alıyor. Ankara, İstanbul, Eskişehir ve İzmir’in ardından geliyoruz. Son 10 yılda, ihracatımızı 3,5 kat artırarak geçtiğimiz yıl, 36 milyon doların üzerinde ihracat yapmayı başardık.”

 

Konyalı Firmalar, Ana Yüklenici Olmaya Aday

Kütükcü, oda bünyesindeki firmaların, sektöre yönelik faaliyetleri ile ilgili olarak şu örnekleri verdi: “ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN ve MKEK gibi ana yüklenicilere hizmet veren firmalarımız var. Savunma sanayisinin kullandığı; havan parçaları, silah, mermi, roket başlıkları, zırhlı araç parça ve ekipmanları gibi birçok ürün de şehrimizde hâlihazırda üretiliyor. Konyamızın gururu, takdire şayan Huğlu ve Üzümlü bölgelerimiz de tüfek; özellikle de av tüfeği üretiminde, Türkiye’nin en iddialı bölgeleri. Ayrıca Huğlu bölgemiz, Huğlu Meslek Yüksekokulu ile silah ve savunma endüstrisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli insan kaynağının yetiştirilmesine de katkı veriyor. Şehrimizde üretim yapan TÜMOSAN ise PUSAT taktik tekerlekli zırhlı aracını geliştirerek, bu konuda Konya’dan bir firmanın, savunmada ana sanayiye evrilme potansiyeli taşıdığını ortaya koydu.”

Zirvede, ASELSAN ve Konya Savunma Sanayi A.Ş.’nin, Konya’da ortaklaşa kuracakları tesiste üretmeyi planladıkları, SARP uzaktan komutalı stabilize silah sistemi de sergilendi.

 

ASELSAN’ın Konya Yatırımı

Kütükcü, Konya Sanayi Odası olarak, savunma ve havacılık sanayisine yönelik atılımlarını özetledikten sonra, şunları ekledi: “Bu kararlı adımların en somut, en stratejik kazanımı ise biliyorsunuz; ASELSAN yatırımını Konya’ya kazandırmak oldu… Bu yatırımın yüzde 51’ini ASELSAN yapacak. Yüzde 49’unu da Konyalı sanayicilerden, iş adamlarından oluşan Konya Savunma Sanayi A.Ş. yapacak. ASELSAN’ın Konya’ya kuracağı tesis, şehrimizin savunma sanayisindeki hedeflerine ulaşmasında, çok kritik bir sıçrama tahtası olacak inşallah. Artık Konya olarak, yerli ve milli savunma sanayimize, çok daha fazla destek vereceğiz. Aslında bu yatırım, sadece savunma açısından değil, şehrimizin teknolojik dönüşümüne destek verecek olması açısından da çok kıymetli.”

SASAD Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin

 

Türk Savunma ve Havacılık Sanayisinin Altın Çağı

Savunma ve havacılık sanayisinin en stratejik sektör olduğunu vurgulayan SASAD Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin ise sektörün son yıllardaki atılımını şöyle özetledi: “2000 yılına kadar, savunma ihtiyaçlarımızı, yüzde 80 civarında dışarıdan temin ediyorduk. Bu tarihten sonra, yurt içinde tasarımı ve üretimi yapılan bir modele geçtik. Bu model, bugünkü altın çağa ulaşmamızı sağladı.”

Savunma ve havacılık sanayisi söz konusu olduğunda, hiçbir ülkenin, bir platformun tamamını üretebilme kabiliyeti olmadığının altını çizen Tekin, şunları ilave etti: “Önemli olan, kritik teknolojileri kendi ülkenizde üretebilmeniz. Biz, son dönemde, ülkemizde kritik teknolojileri üretmeyi başardık.”

 

Alt Sistemlerin Önemi

Tekin, platformlarda kullanılan alt sistemleri özgün olarak geliştirebilmenin öneminden de şu şekilde bahsetti: “Bu noktada, Türk savunma sanayisinin gelişim hızı, Ar-Ge ve teknoloji üretimine verdiği teşvik ve desteklere baktığımızda, çok parlak bir gelecek vadetmektedir. Savunma sanayimizin sistem seviyesinde ulaştığı bu kabiliyetlerin derinleştirilmesinin ve ihtiyaç duyulan alt sistem ve teknolojilerin ülkemize kazandırılmasının çok önemli olduğu aşikârdır.”

Tekin, sektörün geldiği noktaya da değindi: “Bugün Türk savunma ve havacılık sanayisini birkaç satırla ifade etmek gerekirse her türlü kara-deniz platformu, silah sistemlerini özgün olarak tasarlayıp üretebiliyoruz ve dünyaya pazarlayabiliyoruz. F-35 uçaklarına bile ciddi anlamda üretim yapıyoruz; hatta bazı parçaları, sadece Türkiye üretiyor.”

SSB Harekât Destek Grup Başkanı Yüksel Ünal

Sürdürülebilirlik için Eğitim ve İhracat Şart

SSB Harekât Destek Grup Başkanı Yüksel Ünal, zirvede yaptığı konuşmada, SSB’nin sektördeki rolünü şu şekilde özetledi: “1985’ten bu yana, özellikle son 15 yılda, ihtiyaç makamımız ve kullanıcı makamımız olan Türk Silahlı Kuvvetleri ve güvenlik teşkilatlarımız ile birlikte, ilgili savunma sanayi firmalarımız ile birçok projeyi gerçekleştirdik ve gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bu projeler, tüm paydaşların bir arada, bir şeylere inanması ile oluşturulmuş projeler olduğu için, özellikle son 20 yılda, birçok başarıya imza attık.”

Ünal, sektörde sürdürülebilirliğin önemine de şu sözleri ile vurgu yaptı: “SSB olarak, sektörümüzün sürdürülebilirliği önem arz etmekte olduğu için, özellikle insan kaynakları ve ihracat gibi birçok alanda, gerekli çalışmaları yapmamız gerekiyor. Son geldiğimiz durumda ise yerli ve milli imkân ve kabiliyetlerimizin, Türk Silahlı Kuvvetlerimizin ihtiyaçlarını çevik bir şekilde karşılayabilmesi için, yeni modeller, yeni konseptler içerisinde çalışmaya, yoğun bir şekilde devam ediyoruz.”

Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve STM ThinkTech arasında, eğitim ve danışmanlık faaliyetlerine yönelik iş birliği sözleşmesi, zirvenin ilk gününde imzalandı.

 

Konya Valisi Yakup Canbolat

Anadolu’nun Üretim Üssü: Konya

Konya Valisi Yakup Canbolat ise Konya sanayisinin, ülke ekonomisi için önemine değindi: “Konya, 9 organize sanayi bölgesi, 48 küçük sanayi sitesi ve 10 özel sanayi alanı ile önemli bir potansiyele sahip. Bu açıdan, Konya’nın savunmaya vereceği katkı son derece önemli… Anadolu’nun üretim üssü Konyamız, sürekli gelişen sanayisi ve diğer avantajları ile vatanına ve milletine özünden bağlı iş adamlarıyla savunma sanayisine destek vermeye her zaman hazır.”

 

STM ThinkTech’ten Konya Sanayisine Destek

Zirve sırasında, STM açısından da önemli bir gelişme yaşandı. Zirvenin ilk günü, Konya Ovası Projesi (KOP) Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı ve STM ThinkTech arasında, eğitim ve danışmanlık faaliyetlerine yönelik bir iş birliği sözleşmesi imzalandı. Sözleşme ile birlikte, Huğlu ve Üzümlü Silah Sanayinde Katma Değerin Artırılmasına Yönelik Eğitim ve Danışmanlık Projesi hayata geçirilmiş oldu. Zirvenin ilk günü gerçekleştirilen imza törenine; Konya Valisi Yakup Canbolat, KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı İhsan Bostancı, Konya Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Memiş Kütükcü, SASAD Yönetim Kurulu Başkanı Öner Tekin ve STM ThinkTech Koordinatörü Alpaslan Erdoğan katıldı.

Konya’nın Huğlu ve Üzümlü bölgelerinde, uzun bir geçmişe sahip olan hafif silah sanayilerinin, daha yüksek katma değerli ürünler üretebilmesi maksadıyla bir süredir çeşitli çalışmalar yürütülmekteydi. Zirve sırasında imzalanan sözleşme ise bu çalışmaların bir sonraki adımı oldu.

Bir fuar havasında geçen etkinlikte stant açan Konyalı sanayiciler, kabiliyetlerini ana yüklenicilere sergileme fırsatı yakaladılar.

 

STM ThinkTech, KOBİ’lerin de Yanında

İmzalanan projeyle Huğlu ve Üzümlü bölgelerindeki KOBİ’lerin bir araya getirilerek, savunma ve havacılık sanayisinde yer alacak yeni aktörlerin ortaya çıkarılması hedefleniyor. 4 yıl sürmesi planlanan proje kapsamında, STM ThinkTech tarafından, bölgedeki KOBİ’lere, 3 faz halinde, eğitim ve danışmanlık hizmeti verilecek.

Zirve sırasında imzalanan sözleşmenin ardından, 11 Ekim’de, Konya’da düzenlenen tanıtım toplantısıyla da proje fiilen başlamış oldu.

 1,464 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.