Ana Sayfa Haberler Konya ve Karaman’daki Firmalar, Sektöre STM ile Adım Atacak

Konya ve Karaman’daki Firmalar, Sektöre STM ile Adım Atacak

STM, Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA), Konya Sanayi Odası (KSO), Karaman Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) ve Bütünsel Güvenlik, Sağlık ve Teknoloji Kümelenmesi Derneği (BÜSAT) arasında 18 Kasım’da bir niyet anlaşması imzalandı. Konya Savunma Sanayii Tedarikçileri Buluşmaları sırasında imzalanan anlaşma, bölgedeki KOBİ’lerin savunma sanayisine entegrasyonunu ve Konya ve Karaman illerinde savunma sektörünün geliştirilmesini konu alıyor.

Anlaşma, KOBİ’lerin savunma sanayisine entegrasyonu amacıyla son 6 yıldır; Konya, Beyşehir, Huğlu ve Üzümlü’de yürütülen faaliyetlerin, bu bölgelerdeki ekosistemi de kapsayacak şekilde genişletilmesini ve Karaman’a da yansıtılmasını amaçlıyor. Bu kapsamda, savunma sanayisine ve savunma ile ilişkili yan sektörlere yönelik potansiyel taşıyan firmalara odaklanılacak. Bu firmaların; üretim altyapısının yanı sıra yüksek katma değerli ürün ve teknoloji geliştirme fırsatları analiz edilecek. Firmaların desteklenmesi için çeşitli model önerileri sunulacak, saha çalışmaları yapılacak ve sonrasında raporlama faaliyetleri gerçekleştirilecek.

İmza törenine katılan STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz, şunları kaydetti: “Teknoloji tabanlı danışmanlık hizmetleri alanında, ülkemizin önde gelen şirketlerinden birisi olarak, uluslararası arenadaki danışmanlık yetkinliğimizin yanı sıra, Anadolu’da da bölgesel kalkınmaya katkı sağlayacak, kaldıraç görevi görecek, danışmanlık projeleri gerçekleştiriyoruz. İlk olarak, 2018 yılında Konya Huğlu ve Üzümlü bölgelerinde konuşlu av tüfeği üreticilerinin verimliliğinin artırılması ve savunma sanayine entegrasyonu için, gerçekleştirdiğimiz danışmanlık projesini tamamlamıştık. Gaziantep makine ve metal sanayi ekosisteminin, savunma sanayi sektörüne geçiş yapması ve yüksek katma değerli ürünler üretmesi için başlattığımız projeyi de bu yıl içinde başarıyla geride bıraktık. Bugün imzaladığımız niyet anlaşması ile kalkınma odaklı yeni bir iş birliğinin de adımını atmış bulunuyoruz. Konya ve Karaman’daki sanayicilerimizin, sahip oldukları tecrübe ve potansiyeli ortaya çıkaracak, onlara yol haritası oluşturacak bu proje hazırlığı, bölgedeki ekosisteminin, savunma sanayi sektöründe yüksek katma değerli ürünler üreterek, iç piyasa ve ihracatta rekabet etmesinde, anahtar rol oynayacaktır.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.