Ana Sayfa Haberler KOSGEB’den, Stratejik Ürünlere 5 Milyon Lira Destek

KOSGEB’den, Stratejik Ürünlere 5 Milyon Lira Destek

Alper ÇALIK / savunmahaber.com

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 29 Kasım’da, Ankara’da düzenlediği bir etkinlik ile Stratejik Ürün Destek Programı’nın lansmanını yaptı. Ayrıca, etkinlik sırasında, programla ilgili çeşitli iş birliği protokolleri imzalandı.

Program; ithalat miktarı yüksek ve stratejik niteliğe sahip ürünlerin yerli üretiminin teşvik edilmesi, ülke ekonomisine katma değer sağlanması, imalat sanayisinde yerli girdi oranının arttırılması ve yerli imalat sanayisinin gelişiminin desteklenmesi amacıyla hazırlandı. Bu kapsamda, savunma, havacılık, enerji ve telekomünikasyon gibi kilit sektörlerde faaliyet gösteren KOBİ’lerin desteklenmesi planlanıyor.

Programa kabul edilecek işletmelere, 5 milyon liraya kadar destek sağlanacak ve bu desteğin %70’i geri ödemesiz olacak. Sağlanacak destekler; makine ve teçhizat alımı, yazılım tedariki, referans numune tedariki, bilgi transferi, test, analiz ve kalibrasyon konularında olacak. İşletmeler ayrıca personel giderleri konusunda da desteklenecek.

Etkinlik yapılan açılış konuşmaları ile başladı. Konuşmaları yapanlar şunlar oldu:

– KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt,

– Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan,

– TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız,

– Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ve

– Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü.

Açılış konuşmalarının ardından, KOSGEB ile SSM, BTK, ASELSAN, SaSaD ve PTT arasında iş birliği protokolleri imzalandı. Bakan Arslan ve Bakan Özlü’nün huzurunda imzalanan protokollerin amacı, ana yüklenici firmaların bugüne kadar yurt dışından ithal ettikleri ürünleri, yurt içinde üretebilecek KOBİ’lerin tespit edilmesine katkıda bulunulması. İmzaları atan isimler ise şunlar oldu:

– KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt,

– Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker,

– BTK Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan,

– ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Hezarfen Oruç ve Merkezi Tedarik Direktörü Ali Rıza Kılıç ve

– Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçılar Derneği (SASAD) Genel Sekreteri Hüseyin Baysak ve

– PTT Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kenan Bozgeyik.

 1,408 Toplam Görüntüleme,  3 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.