Ana Sayfa Haberler Küçük Bir Platformda Yüksek Sürat ve Ateş Gücü için: ARES 95 FAMB

Küçük Bir Platformda Yüksek Sürat ve Ateş Gücü için: ARES 95 FAMB

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Adını ihracat haberleriyle duyurmayı seven ARES Tersanesi, IDEF’te; ARES 95 FAMB, ARES 150 HERCULES, ARES 85 HERCULES, ARES 140 HECTOR ve ARES 35 FPB gibi ürünlerini tanıttı. Firmanın fuarda en çok ilgi gören ürünü ise nispeten küçük boyuna rağmen güdümlü mermi taşıyabilen ve saatte 50 deniz mili sürate ulaşabilen, ARES 95 FAMB (Fast Attack Missile Boat) oldu.

Alüminyum gövdeli ARES 95 FAMB, yaklaşık 29 metre boya sahip. Gemi ayrıca, güdümlü mermilerin yanı sıra yakın savunması için de otomatik topa sahip uzaktan komutalı silah sistemleri ile donatılabiliyor.

 

 

ARES Tersanesi Genel Müdürü Utku Alanç, ARES 95 FAMB ile ilgili şunları söyledi: “Yüksek sürat ve manevra kabiliyeti gerektiren hücumbot görevlerini icra edecek şekilde tasarladığımız bu platform, fuar boyunca, Avrupa, Afrika ve Ortadoğu ülkelerinin Deniz Kuvvetleri temsilcilerinden yoğun ilgi gördü. Konvansiyonel bir hücumbot platformuyla benzer ateş gücüne sahip olan ARES 95 FAMB, gerek ilk tedarik maliyetleri gerekse ömür devri maliyetleri ve personel gereksinimleri göz önüne alındığında çok daha ekonomik bir çözüm olarak ön plana çıkıyor. Konvansiyonel platformlara kıyasla çok daha düşük radar kesit alanı ve 50 deniz milinin üzerinde sürat kabiliyeti ile göz ardı edilemez bir harekât üstünlüğü sağlıyor.”

 

ARES Tersanesi, Yeni Pazarlara Açılıyor

Alanç’tan ayrıca, firmanın son dönemdeki faaliyetleri hakkında da bilgi aldık. ARES Tersanesi, geçtiğimiz yıl 7 Eylül’de, Alman thyssenkrupp firması ile bir iş birliği anlaşması imzalamıştı. Zaten mevcut olan iş birliklerini, bu anlaşma ile derinleştiren iki firma, anlaşma kapsamında, ortak iş geliştirme faaliyetleri yürütüyorlar. thyssenkrupp’un dünya çapındaki geniş müşteri ağı sayesinde yeni pazarlara açılma imkânı bulduklarını ifade eden Alanç, yakın zamanda yeni ihracat haberleri duyurmaya hazırlandıklarının altını çizdi.

ARES Tersanesi, bir yandan da kendi tesisi içerisindeki yeni bir fabrikanın kurulumuna devam ediyor. Alüminyum ve çelik gövdeye sahip, 95 metreye kadar boya sahip korvet sınıfı gemilerin inşasının gerçekleştirileceği bu bölüm, thyssenkrupp desteğiyle ileri teknolojili imalat alt yapısı ile donatılacak. Bu sayede, ilk kez blok inşa teknolojisine kavuşacak olan ARES Tersanesi, bir sonraki aşamada, kabiliyetleri arasında robotlu kaynak teknolojisini de ekleyecek.

Umman’a İlk Teslimat Yakın

ARES Tersanesi, Kasım 2018’de, Umman Sahil Güvenlik Teşkilatı ile bir sözleşme imzalamıştı. 14 adet ARES 85 HERCULES’in inşasını kapsayan bu projede, ilk geminin gövde inşasını tamamlayan firma, ilk teslimatı da Ağustos ayı sonuna kadar gerçekleştirmeyi planlıyor. Geriye kalan 13 teknenin de 3 yıl içerisinde teslim edilmesi hedefleniyor.

Firma, Nisan 2014’te de Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı ile 3 farklı tipteki 17 geminin inşası için anlaşmıştı. ARES 75 HERCULES, ARES 110 HERCULES ve ARES 150 HERCULES’lerden oluşan bu gemileri 2018 sonuna doğru teslim etmiş ve gemilerin kabul faaliyetlerini de başarıyla geride bırakmıştı. Firma şimdilerde ise bu proje kapsamında teslim edilen ARES 110 HERCULES ve ARES 150 HERCULES’ler üzerinde yer alacak olan ve inşası tamamlanan, 14 adet ARES 24 HARPOON ani müdahale botunun teslimatı için gün sayıyor. Firma bir yandan da yine aynı proje kapsamında, HERCULES gemileri üzerinde yer alacak ASELSAN ürünü 29 adet uzaktan komutalı silah sisteminin montajına hazırlanıyor. Silah sistemlerinin montaj faaliyeti, Haziran ayı içerisinde, Katar’ın başkenti Doha’da gerçekleştirilecek.

 1,094 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.