Ana Sayfa Haberler Kullanılabilirliği Yüksek Sistemler için UTRLAB

Kullanılabilirliği Yüksek Sistemler için UTRLAB

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Hava Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Ürün ve hizmetler, teknik olarak ne kadar üstü olursa olsun, eğer kullanımı kolay değilse teknik olarak yetersiz alternatifleri ile aynı sonuca yol açıyor: Çözüm getirememek. Ürün ve hizmetlerin kullanılabilirliğini arttırmak için geliştirilen kavram ise “Kullanıcı Deneyimi” (User Experience / UX). Türkiye’nin UX alanında kurulan ilk firması olan UTRLAB, savunma ve havacılık sektörüne de hizmet veriyor.

Her ürün ve hizmetin, kullanıcı kitlesi tarafından ne kadar kolay kullanılabileceğinin de göz önüne alınarak tasarlanması gerekiyor. Bunu sağlamak için, ilgili ürün ya da hizmetin tasarımından itibaren dikkate alınması gereken bir dizi husus var:

  • UX ile ilgili, MIL-STD-1472 gibi standartlara uyum,
  • UX ile ilgili genel prensiplerin göz önüne alınması ve
  • Hedef kullanıcı kitlesi ile deney ve testler yapılması.

Tecrübe de bu listeye eklenebilecek ve fark yaratan noktalar arasında bulunuyor.

 

Türkiye’nin UX Uzmanı

UX konusundaki çalışmalarına, 2008 yılında, NANObiz çatısı altında başlayan UTRLAB, 2010 yılından beri de NANObiz Grup içinde ayrı bir şirket olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Bu alanda derin bir tecrübeye sahip olan firmanın, bugüne kadar, farklı sektörlerden ve 10 ülkeden hizmet verdiği firma sayısı, 85’e ulaştı. UTRLAB, UX konusunda dünyanın ilk ve en büyük ağı olan UXalliance’de, Türkiye’yi temsil ediyor. Her ülkeden, sadece tek bir firmanın üye olabildiği bu kuruluş sayesinde UTRLAB, 500’den fazla uzmanla dünyanın 55 noktasında araştırma yapma imkânına da kavuşuyor.

Müşterileri için, sadece kullanılabilirlik analizi yapıp, bir sonuç raporu üretmekle kalmayan UTRLAB, ilgili ürün ve hizmetlerle ilgili yorum yaparak tasarım önerilerini de ortaya koymasıyla önemli bir fark yaratıyor. UX alanında hizmet veren dünya üzerindeki pek çok firma, sonuç raporu aşamasının ötesine geçmiyor. UTRLAB ise akademik çalışmalarla bağını koparmamış tecrübeli kadrosu ile uygulanabilir tasarım önerilerinde de bulunabiliyor. Örneğin, ele alınan ürün ya da hizmet, son halini almış ve testlere de sokulmuşsa UTRLAB, önerilerinde, yüksek maliyetli tasarım değişikliklerine yol açmamaya özen gösteriyor.

 

İhtiyacı Kullanıcı Belirliyor

UTRLAB, müşterileri için test edeceği ürün ya da hizmetlerle ilgili analizlerinde, kullanıcı profilini de göz önünde bulunduruyor ve kullanıcılarla yakın çalışıyor. Firmanın Kullanılabilirlik Laboratuvarı’nda, göz izleme ve kas ölçme altyapıları da bulunuyor. Kullanıcı profiline uygun kişiler, bu laboratuvarda, kullanılabilirlikle ilgili durumun tanımlanabileceği şekilde ürün ya da hizmeti deneyebiliyor. Firma ayrıca, ürün ve çözümlerin analiz sürecinde, özel tasarım yazılımlarından da yararlanıyor.

UTRLAB, üyesi bulunduğu UXalliance’nin uluslararası ağı sayesinde, ihtiyaç duyulan testleri, yurt dışındaki ortaklarında da gerçekleştirebiliyor.

Dışarından Bakan Göz

UTRLAB’ın hizmetleri, sektörün tüm firmaları için önemli bir katma değer yaratıyor. Özellikle KOBİ boyutundaki firmalar, endüstriyel tasarım konusunda kendi bünyelerinde kaynak ayıramıyorlar ve bu konuda, dışarıdan destek almaya ihtiyaç duyuyorlar. Kendi bünyelerinde endüstriyel tasarım ekiplerine sahip firmalar ise “tasarımcı körlüğü” olarak adlandırılan durumu yaşayabiliyor ve dışarıdan bakacak bir göze ihtiyaç duyabiliyor.

UTRLAB Kullanıcı Deneyimi Direktörü Evren Akar, sektöre verdikleri hizmetlerle ilgili şunları söylüyor: “Savunma ve havacılık sektöründe, kullanıcı deneyimi konusundaki farkındalık, son yıllarda artmaya başladı. Özgün çözümler geliştirildikçe, konunun önemi daha da artıyor. Ayrıca, giderek daha çok önem kazanan ihracat konusu gündeme geldikçe, firmaların, hedef pazarlarına uygun ürün ve hizmetler tasarlayabilmesi, daha da önemli hale geliyor. UTRLAB olarak, sektörü bu konuda da destekliyoruz ve destek vermeye devam edeceğiz.”

 

Geleceğe Hazırlık

UTRLAB, bir yandan da gelecekte ortaya çıkacak ihtiyaçlara hazırlık yapıyor. Bu doğrultuda gündemdeki konulardan biri de “bilişsel iş yükü”. Kullanıcının, bir sistemi kullanırken bilişsel iş yükünün ölçülmesi, bu iş yükünü makul seviyede tutacak çözümlerin geliştirilebilmesinin önünü açıyor. UTRLAB da bilişsel iş yükünü ölçebilecek bir altyapı üzerinde çalışıyor. Akar, bu çalışmalarının, savunma ve havacılık sektörüne de önemli katma değer sağlayacağına dikkat çekiyor: “Özellikle savunma ve havacılık sistemlerinde, platformlardan akan bilgiler arttıkça, kullanıcıların bilişsel iş yükü de artıyor. Geliştireceğimiz çözüm ile örneğin, modern bir muharip uçağın pilotunun bilişsel iş yükünü ölçüp analiz ederek müşterilerimize, tasarımlarını daha iyi hale getirmeleri konusunda destek olabileceğiz. Bu kabiliyetimiz sayesinde, gelecekte Milli Muharip Uçak gibi projelerde de görev almak istiyoruz.”

 11,136 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.