Ana Sayfa Haberler Leonardo, İlk AW169M’yi Teslim Etti

Leonardo, İlk AW169M’yi Teslim Etti

MSI Dergisi’nin 187’nci sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Leonardo, ilk AW169M helikopterini, 12 Kasım’da kullanıcısı ile buluşturdu. Helikopteri teslim alan kurum ise İtalyan Ekonomi ve Finans Bakanlığına bağlı bir kolluk kuvveti olan Guardia di Finanza oldu. Teslimat, helikopterin, eylül ayında, İtalyan Savunma Bakanlığına bağlı ARMAEREO tarafından sertifiye edilmesinin ardından gerçekleşti.

2018 yılı sonunda imzalanan, 280 milyon avro değerindeki anlaşma kapsamında, 2024 sonuna kadar Guardia di Finanza’ya, toplam 22 adet AW169M teslim edilmiş olacak. AW169M’ler, yine Leonardo tarafından üretilen, 14 adet AW139 ile birlikte; deniz devriyesi, gümrük emniyeti, kolluk ve kurtarma görevlerinde kullanılacak.

 

AW169M, Leonardo’nun AW169 helikopterinin askeri sürümü. Güvenlik güçlerine yönelik olarak geliştirilen çift motorlu AW169M, 4,8 tonluk ağırlığa sahip. Helikopteri rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerinden birisi, benzersiz transmisyon sistemi. Bu sistem, yardımcı güç ünitesi (APU) modundayken, helikopterin rotorları sabit durumda kalıyor; ancak sistem, motordan gelen takati, elektrik sistemleri, hidrolik sistemler ve iklimlendirme sistemlerine aktarmaya devam ediyor. Bu sayede, helikopterin ani görevlere yönelik tepki süreleri optimize edilebiliyor. Firma, helikopterin; güç, kıvraklık, manevra kabiliyeti ve durumsal farkındalık konusunda üstün özelliklere sahip olduğunu ifade ediyor.

Guardia di Finanza’ya teslimatı devam eden AW169M konfigürasyonu ise çarpışma önleme sistemlerinden, gece görüş gözlüğü uyumlu kokpite, elektro-optik gözetleme sitemlerinden radarlara kadar pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor.

Dünya üzerinde hâlihazırda kullanımda olan AW169 sayısı ise 90’ın üzerinde. Leonardo’nun ayrıca, 30 ülkedeki 80 farklı kullanıcıdan aldığı, 200’ün üzerinde AW169 siparişi bulunuyor.

 1,878 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.