Ana Sayfa Haberler Leonardo, Türkiye’nin Yanında Olduğunu Gösterdi

Leonardo, Türkiye’nin Yanında Olduğunu Gösterdi

MSI Dergisi’nin 146, 147 ve 148’inci sayılarında yayımlanan ve IDEF 2017’ye ilişkin haber ve değerlendirmelerin yer aldığı yazı dizisinin ilk bölümündeki “Leonardo, Türkiye’nin Yanında Olduğunu Gösterdi” başlıklı haber, MSI Dergisi’nin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

Türkiye’de, hava araçlarından elektronik sistemlere kadar geniş bir yelpazede projelerde görev alan Leonardo, geniş bir stantla yer aldığı IDEF 2017’de, Türk savunma ve havacılık sanayisinin paydaşlarından birisi olmaya devam edeceği mesajını, güçlü bir şekilde verdi. Leonardo’nun Strateji, Pazarlar ve İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Giovanni Soccodato, 10 Mayıs’ta, bir basın toplantısı düzenleyerek, Leonardo’nun fuar katılımı ve Türkiye’deki faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.

Soccodato, yeni yapılanma sonrasında, Leonardo kimliği ile IDEF’te ilk defa boy gösterdiklerine dikkat çekti. Türkiye’ye yaklaşımlarını ise şu sözlerle özetledi: “Tüm iş kollarımızda; uçak, helikopter, radar, hava trafik kontrolü, telsizler ve uzay alanlarında Türkiye ile iş birliklerimiz var. Özgün ürünlerin öne çıktığı bu yeni devirde, Türk savunma ve havacılık sanayisi ile iş birliğimizi yeni bir seviyeye taşımaya hazırız.” Soccodato, yeni iş birliklerine örnek olarak, Leonardo bünyesinde yer alan Telespazio ile SDT arasında fuar sırasında atılan imzayı gösterdi.

Soccodato, Türkiye’nin önümüzdeki dönemde gündeme gelecek projeleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

  • Leonardo, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğünün ihtiyaçlarına yönelik olarak, ilk aşamada 9 adet tedarik edilmesi planlanan nakliye uçakları için, C-27J’yi teklif ediyor. C-27J, daha büyük boyutlu nakliye uçakları ile uyumluluğu (onlarla aynı boyutta paletleri taşıyabilmesi) ve taktik kabiliyetleri ile öne çıkıyor. Uçakta bir yardımcı güç ünitesinin bulunması, yer desteği olmadan da uzak bölgelerde kurulan geçici pistlerden operasyonu mümkün hâle getiriyor.
  • Leonardo, BAE Systems ile muharip uçakların elektronik sistemleri konusunda uzun yıllardır iş birliği yapıyor. Bu iş birliğinin, TF-X programında da gündeme gelebileceği ve Leonardo’nun, TF-X’in elektronik sistemleri konusunda, Türk savunma ve havacılık sanayisi ile birlikte çalışabileceği değerlendiriliyor. Leonardo, Saab Gripen E/F için geliştirdiği ve Raven ES-05 AESA radarı, Mod 5 IFF sistemi ve Skyward kızılötesi arama ve izleme sisteminden oluşan çözümü, standında sergiledi.
  • Leonardo, Türk Hava Kuvvetlerinin T-38 uçaklarının yerini alacak eğitim uçağı için, M-346’yı öneriyor.

Soccodato, sorulan bir soru üzerine, TUSAŞ’ın, T625 helikopterinin geliştirme sürecinde kendilerinin yer almadığını; ancak TUSAŞ’tan bir talep gelmesi durumunda, T129 ATAK’ta olduğu gibi, T625’te de iş birliği yapabileceklerini belirtti.

Başbakan Binali Yıldırım’ın, Leonardo standını ziyareti sırasında nelerin konuşulduğunu sorduğumuz Soccodato, kendisine; C-27J, AW101, AW609, GÖKTÜRK-1 ve Miysis DIRCM başta olmak üzere, ürünleri hakkında bilgi verdiklerini belirtti. Soccodato, Başbakan Yıldırım’ın, katılımları ile ilgili memnuniyetini ifade ettiğini de sözlerine ekledi.

 1,605 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.