Ana Sayfa Haberler Leonardo, Türkiye’ye, Pilot Eğitiminde Yeni Bir Sayfa Açan IFTS’yi Öneriyor

Leonardo, Türkiye’ye, Pilot Eğitiminde Yeni Bir Sayfa Açan IFTS’yi Öneriyor

MSI Dergisi’nin 180’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ilk bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Leonardo’nun IDEF 2019 gündeminin ilk sırasında, Uluslararası Uçuş Eğitim Okulu (International Flight Training School / IFTS) yer aldı. Leonardo, IFTS’yi, Türkiye’nin askeri pilot eğitim ihtiyaçları için etkin bir çözüm olarak öneriyor.

Lansmanı Farnborough 2018 fuarında gerçekleştirilen IFTS, yenilikçi bir yaklaşımla; “Silahlı Kuvvetlerin Liderliğinde ve Endüstrinin Desteği” ile işletiliyor. Okul, yakında yeni bir konuma taşınacak olmakla beraber, şu anda, İtalyan Hava Kuvvetlerinin Lecce’de bulunan Galatina Hava Üssü’nde bulunuyor. Burada, İtalyan Hava Kuvvetlerinin 18 adet T-346A (İtalyan Hava Kuvvetleri, M-346 uçaklarını, T-346A olarak sınıflandırıyor) uçağı görev yapıyor. Leonardo da 4 adet ilave M-346 uçağı ile IFTS’yi destekliyor. Bunlardan üç tanesi teslim edildi; diğerinin de yakın zamanda teslim edilmesi planlanıyor. Leonardo ayrıca, okulda kullanılan entegre eğitim sistemini sağlıyor.

IFTS’de, Leonardo’nun M-346 uçakları kullanılacak.

 

Leonardo, fuarın ikinci gününde, Türk yetkililerin yanı sıra basın mensuplarının da katılımıyla IFTS’yi tanıtan bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda, IFTS’nin tanıtımı, Leonardo Uçak Bölümü Satış Mühendisliği Müdürü Carmine Russo ve Test Pilotu Giacomo Iannelli tarafından yapıldı.

 

Performans ve Teknoloji Bir Araya Gelince

IFTS’nin çıkış noktalarından biri, günümüz hava kuvvetlerinin eğitim ihtiyaçlarındaki değişim. Yeni nesil savaş uçakları ve bunların teknoloji seviyesi, eğitimlerde, hem performansı hem de teknolojiyi önemli hale getirdi. Örneğin, İtalyan Hava Kuvvetlerinin gelecekteki filoları, Eurofighter Typhoon ve F-35 uçaklarından oluşacak. Bu doğrultuda, verilecek eğitimin, pilotları, Eurofighter Typhoon’un gerçekleştirebildiği agresif manevralara ya da F-35’in geniş yelpazedeki algılayıcılarına ve sensör füzyonu kabiliyetlerine hazırlaması beklenecek.

IFTS’de, gelişmiş M-346 simülatörünü de içeren LVC (Live, Virtual, Constructive / Canlı, Sanal ve Yapıcı) eğitim teknolojisi mevcut.

 

Leonardo’nun sunduğu ve yakın gelecekte yeni bileşenlerle geliştireceği eğitim paketi, bu ihtiyaçların tümünü, üst seviyede karşılamayı vadediyor. Leonardo’nun desteklediği IFTS’den yetişen pilotların, hem yüksek performanslı hem de yüksek teknolojiye sahip uçakları, yektin bir şekilde kullanabilmesi hedefleniyor.

 

Yeni Nesil Uçakların Öncülü: M-346

Faz IV Tekâmül Jet Eğitimi (Lead In Fighter Training / LIFT) aşamasında devreye giren Leonardo M-346, performans ve teknoloji bazlı eğitim ihtiyaçlarını en iyi karşılayan eğitim uçaklarından biri olarak öne çıkıyor.

IFTS’nin sunduğu olanaklardan önemli bir kısmı, M-346’dan geliyor. Performans özellikleri, modern eğitim ihtiyaçlarını karşılayabilen M-346; transonik hızlarda, yüksek g altında ve yüksek hücum açılarında uçabiliyor. Farklı özelliklerinin devreye alınabilmesi ya da devre dışı tutulabilmesi sayesinde; Eurofighter Typhoon, Rafale ya da F-35 gibi farklı uçakların manevra kabiliyetlerini simüle eden bir platform haline gelebilen uçak ayrıca, havada yakıt ikmali gerçekleştirebiliyor.

Iannelli, toplantı sırasında, uçağın süpersonik hız özelliğinin olmamasının bir eksikliğe yol açıp açmadığına dair bir soruyu da cevaplandırdı. Iannelli, süpersonik uçuşun gerçekleştirilmemesinin, eğitim programının kapsamında herhangi bir eksikliğe yol açmadığını ifade etti. Süpersonik uçuşun, görevdeki pilotların genel uçuş rejiminde çok küçük bir yüzdeye sahip olduğu; diğer yandan, yüksek yakıt tüketimi nedeniyle eğitim süresini önemi ölçüde azalttığı noktalarının da altını çizdi.

M-346, aviyonikleri ile de dikkat çekiyor. Uçağın, hem ön hem de arka koltuklarında, kaska monteli gösterge sistemi bulunuyor. Gece görüş gözlüğü uyumluluğu ve ses ile komut verebilme, uçağın öne çıkan diğer özellikleri arasında.

Uçağın simülasyon kabiliyetleri de talep edilen eğitim gereksinimlerini karşılıyor. M-346, aktif ve pasif algılayıcılar ile güdümlü ve akıllı mühimmatı simüle edebiliyor.

Çift motorlu bir uçak olan M-346, motorların gaz kollarının birbirine bağlanması ile tek motorlu bir uçak gibi de davranabiliyor. Böylece, hem tek hem de çift motorlu uçaklara yönelik eğitimlerde kullanılabiliyor.

 

Entegre Eğitim Sistemi

IFTS’nin entegre eğitim sistemi, LVC (Live, Virtual, Constructive / Canlı, Sanal ve Yapıcı) eğitim teknolojisini temel alıyor. M-346’larda, Gömülü Taktik Eğitim Sistemi (Embedded Tactical Training System / ETTS) yer alırken tüm eğitimler, Gerçek Zamanlı İzleme Sistemi (Real Time Monitor System / RTMS) ile izlenebiliyor. Yerdeki eğitim faaliyetleri ise tam görev simülatörleri ve bilgisayar destekli eğitimle destekleniyor.

IFTS’de verilen Faz IV Tekâmül Jet Eğitimi (Lead In Fighter Training / LIFT), dört aşamadan oluşuyor:

  • Sınıfta gerçekleştirilen bilgi ve tecrübe aktarımı,
  • Bilgisayar tabanlı eğitimle gerçekleştirilen yetenek gelişimi,
  • Tam uçuş simülatörlerinde gerçekleştirilen ve yeteneklerin uygulanmasını geliştiren eğitimler ve
  • Gerçek uçuşlarla yapılan doğrulama.

Leonardo’nun sunduğu çözüm, entegre lojistik desteği de kapsıyor.

İtalyan Hava Kuvvetleri Eğitim Akademisi’nde, İtalyan pilot ve eğitmenlerin yanı sıra ABD, İspanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Polonya, Singapur, Arjantin, Yunanistan ve Kuveyt gibi başka ülkelerden gelen pilot ve eğitmenler de eğitim alıyorlar.

 

Toplantıya, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Deniz Hava Komutanlığından subaylar da katıldı ve IFTS ile ilgili bilgi aldı.

Farklı Ülkelerin İhtiyaçlarına Uyarlanabilme

IFTS’de eğitim alan farklı hava kuvvetleri pilotları için verilen eğitimin tamamı, ilgili hava kuvvetlerinin ihtiyacına göre planlanıyor ve bu konuda detaylı incelemeler yapılıyor. Bu kapsamda, temel eğitim de dâhil olmak üzere, ilgili hava kuvvetinde verilen eğitim programları inceleniyor ve ihtiyaca göre özel eğitim modülleri oluşturuluyor. Böylelikle öğrenci pilotların, belirli bir süre içinde, onları, eğitime giriş seviyelerinden eğitim sonunda ulaşmaları istenen seviyeye taşıyacak bir eğitim görmeleri sağlanıyor. Bu detaylı çalışmalar vasıtasıyla öğrenci pilotları harekâta hazırlayacak filodan ya da birimden (Operation Conversion Unit /OCU) almaları gereken eğitim; süre ve kapsam olarak azaltılarak kaynak ve zaman tasarrufu sağlanıyor.

İtalyan pilot ve eğitmenlerin yanı sıra ABD, İspanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Polonya, Singapur, Arjantin, Yunanistan ve Kuveyt gibi diğer ülkelerden gelen pilot ve eğitmenler de İtalyan Hava Kuvvetleri Eğitim Akademisi’nde eğitim alıyorlar ve akademi, Faz IV eğitimi için IFTS kapsamında Leonardo ile iş birliği yapıyor.

 

IFTS Gelişimini Sürdürüyor

IFTS, 2021 yılından itibaren, Sardinya adasında yer alan Decimomannu Hava Üssü’ne taşınacak. Burada, pist ve hava sahası imkânları, daha da gelişmiş olacak.

Yine Leonardo ürünü T-339A (M-339A) ve T-339C (M-339C) uçakları ile verilen Faz II ve Faz III eğitimlerinin ise gelecekte, Leonardo’nun yeni nesil gelişmiş başlangıç jet eğitim uçağı olan M-345 ile verilmesi planlanıyor. İtalyan Hava Kuvvetleri, M-345’lerden 18 adet sipariş etti. Uçağın, 2020 yılında hizmete başlaması planlanıyor.

Leonardo’nun IDEF gündeminde yer alan diğer konulara, IDEF Özel Dosyamızın gelecek ay yayınlanacak ikinci bölümünde yer vereceğiz.

 1,931 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.