Ana Sayfa Haberler Leonardo, Vulcano Güdümlü Mühimmat Ailesi ile Topçu Sınıfına Geleceğin İmkânlarını Sunuyor

Leonardo, Vulcano Güdümlü Mühimmat Ailesi ile Topçu Sınıfına Geleceğin İmkânlarını Sunuyor

MSI Dergisi’nin IDEF 2019 Kara Sistemleri Özel Sayısı’nda yayımlanan içerik, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Leonardo, IDEF 2019’da, Türk Silahlı Kuvvetlerinin topçu sınıfı ihtiyaçlarına yönelik olarak topçu güdümlü mühimmat ürün ailesini; ayrıca, insansız hava sistemlerine karşı çözümlerini öne çıkarmaktadır. Güdümlü topçu mühimmatı, muharebe sahasını değiştirecek teknolojiler arasında yer almaktadır. Leonardo, Vulcano güdümlü mühimmat ailesi, kara ve deniz platformlarında kullanılan 155 mm, 127 mm ve 76 mm toplar için geliştirilmiş olup bu alanda standartları da belirlemektedir. Leonardo, benzer bir şekilde, gelişmekte olan insansız hava sistemlerine karşı çözümler konusunda da uluslararası lider firma konumunda bulunmaktadır.

Değişken tehdit ortamlarında silahlı kuvvetler, konvansiyonel tehditlerin yanı sıra öngörülemeyen asimetrik tehditlerle de karşı karşıya kalabilmektedir. Bu durumlarda iyi “topçu avantajı”na sahip olmak, etkin karşılık verebilmek açısından kritik önem taşımaktadır. İhtiyaç duyulan etkinliği sağlayacak; hava, deniz ve kara hedeflerine karşı kullanılabilecek teknolojilerin başında da güdümlü mühimmat gelmektedir. Bu alanda dünyanın önde gelen çözüm sağlayıcısı olan Leonardo, yüksek süratli tehditlere karşı portföyünde bulunan 76 mm DART mühimmatını ve uzun menzil nokta vuruş için ise 127 mm Vulcano güdümlü mühimmatını, tüm dünya silahlı kuvvetlerinin dikkatine sunmaktadır.

Vulcano’nun 127/64 kalibre deniz toplarına yönelik 127 mm uzun menzilli versiyonu bulunmaktadır. Yakın zamanda, 76/62 kalibre deniz toplarına yönelik yeni versiyonu da kullanıcılara sunulacaktır. Vulcano’nun, Vulcano BER (Ballistic Extended Range / Balistik Arttırılmış Menzil) diye adlandırılan 60 km menzile sahip güdümsüz versiyonu da bulunmaktadır. Güdümlü Uzun Menzil Vulcano GLR (Guided Long Range) versiyonu ise 85 km ötedeki hedefleri, sahip olduğu Ataletsel Ölçüm Birimi-GPS teknolojisi, Yarı aktif Lazer (Semi Active Laser / SAL) ve Kızılötesi (IR) opsiyonları ile yüksek hassasiyetle hedefi vurabilmektedir. Vulcano 127 mm‘lik mühimmat; 155 mm Volcano BER ve 155 mm‘lik Vulcano GLR ile paralel olarak geliştirilmiştir. 155 BER mühimmatının ilk partisi, İtalyan ordusu için üretilmiş olup teslimatı yapılmıştır. 155 Vulcano BER, M109 kundağı motorlu obüsler başta olmak üzere 155 mm çeşitli top sistemlerinde de kullanılabilmektedir.

Dünya genelinde birçok silahlı kuvvet ve topçu sistemi geliştiren birçok silahlı kuvvetler ve firmalar, Leonardo‘nun Vulcano ürün ailesine yakın ilgi göstermektedir. Almanya’da Leonardo, Diehl ile iş birliği yapmakta ve Vulcano BER ve GLR ürünlerini, Alman Silahı Kuvvetlerine önermektedir. ABD’de, BAE Systems, Vulcano’yu, Mk 45 Mod 4 deniz topları ve 155 mm Mark 51 AGS (Advanced Gun System / Gelişmiş Top Sistemi) için teklif etmektedir. Slovakya’da, Konštrukta-Defence, kendi ZUZANA 2 155mm/52 kalibre top sistemine Vulcano’yu entegre etmektedir.

Vulcano GLR, tam atım haliyle (solda) ve namludan atılan mermi (sağda).

 

 

Leonardo’dan, İnsansız Hava Sistemlerine Karşı Yenilikçi Çözümler

Son dönemde, düşük maliyetli dronlardan ve uzaktan komutalı uçaklardan kaynaklanan tehditler, sıklıkla gündeme gelmektedir. Leonardo, bu tür tehditlere karşı çözüm olarak geliştirdiği C-UAS (Counter Unmanned Aerial System / İnsansız Hava Sistemine Karşı) çözümleri ile gelişmekte olan bu sektörün liderleri arasında yer almaktadır. Firmanın bu konumunu gösteren bir gelişme, Aralık ve Ocak aylarında, Londra’da, Heatrow ve Gatwick havalimanlarında, kontrolsüz uçan insansız hava sistemleri nedeniyle sorun yaşanması ve Leonardo’nun Falcon Shield sisteminin göreve çağrılması olmuştur.

Leonardo’nun C-UAS çözümleri, ihtiyacı ve gereksinimleri karşılayacak farklı alt sistemlerin bir araya getirilmesi ile oluşturuluyor.

 

İnsansız hava sistemleri tehditlerine karşı, her zaman tek ve geçerli bir çözüm bulunamamaktadır. Örnek olarak, bir havalimanın korunması, bir askeri üssün korunması veya olimpiyatlar gibi bir organizasyonun korunması, farklı senaryolar ve farklı gereksinimleri gündeme getirebilmektedir. Leonardo’nun C-UAS çözümü, açık mimarisi ve farklı tehdit ve bölgelere karşı çoklu sistem kullanım kolaylığı ile tüm farklı senaryoların gereksinimlerini karşılayabilmektedir. Bu çözümler, tehdidin türüne ve çözümün konuşlandırılacağı konuma göre, farklı alt sistemlerin bir araya getirilmesi ile oluşturulmaktadır. Bu alt sistemler arasında; komuta-kontrol sistemi, radarlar, elektro-optik algılayıcılar, karıştırıcılar ve silah sistemleri yer almaktadır. Böylece, ihtiyaca en uygun ve belirlenen senaryoda en etkin performansı sağlayacak çözüm ortaya konulmaktadır.

Leonardo’nun çözümleri, problemin tespiti ve etkisiz hale getirilmesine kadar, insansız hava araçlarına karşı mücadelenin tüm aşamalarını kapsamaktadır. Bu aşamalarda kullanılan alt sistemlerin bazıları, Leonardo tarafından üretilmektedir. Bunların arasında; Nerio ULR kızılötesi kamera sistemi ve Guardian el yapımı patlayıcı karıştırıcı sistemi referans alınarak geliştirilen, hassas yönlendirilebilir bir karıştırıcı da yer almaktadır.

Leonardo, C-UAS çözümü sofistike olmasına rağmen taşınabilir bir sistem olarak da kullanılabilmektedir. Ayrıca bir kaideye entegre edilerek bir römork vasıtasıyla da kullanılabilmektedir.

Leonardo’nun C-UAS çözümleri, İtalyan Kara Kuvvetleri tarafından kullanımdadır ve İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından da seçilmiştir. İtalyan Kara Kuvvetleri tarafından seçilen konfigürasyon, hızlı bir şekilde konuşlandırılacak şekilde geliştirilmiştir. Leonardo, C-UAS çözümleri ile ilgili sadece askeri alanlarda değil, başta havalimanı güvenliği ve çeşitli etkinlik güvenliği uygulamalarına yönelik, çeşitli kamu kurumları ve sivil kurumlarla da görüşmelerini sürdürmektedir.

 1,941 Toplam Görüntüleme,  2 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.