Ana Sayfa Haberler Leonardo’nun MFRA Radar Sistemi, Balistik Füze Savunması için Hazır Olduğunu Gösterdi

Leonardo’nun MFRA Radar Sistemi, Balistik Füze Savunması için Hazır Olduğunu Gösterdi

MSI Dergisi’nin resmi yayını ve basın sponsoru olduğu 9’uncu Deniz Sistemleri Semineri (DSS) Özel Sayısı’nda yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Balistik füze savunmasının her bir elemanı, ancak kendisini gerçekçi senaryolarda ispat ettiğinde güvenilir bir çözüm haline gelebiliyor. Leonardo’nun deniz radar ailesi de üyelerinden MFRA radar sisteminin, Formidable Shield 2019 tatbikatında, balistik füze savunması için doğru bir çözüm olduğunu göstermesi ile bu alanda kanıtlanmış sistemler arasında yerini aldı.

Leonardo’nun MFRA (Multi-Function Radar Active / Çok İşlevli Aktif Radar) radar sistemi, tatbikatın farklı senaryolarında, balistik füzelerin; tespiti, sınıflandırılması ve izlenmesini, balistik füze savunmasının gerektirdiği hassasiyetle yapabildiğini gösterdi.

 

Balistik füze savunma sistemlerinin, gerçek bir balistik füze saldırısıyla karşı karşıya kalmadan, böyle bir saldırıyı bertaraf edebileceklerini göstermeleri, özel ve iyi planlanmış tatbikatlarla mümkün olabiliyor. Bu tatbikatlarda, balistik füze savunması ile ilgili zorlu senaryolar tanımlanarak, savunma sistemlerinin sınırları denenebiliyor. Gemi konuşlu balistik füze sistemleri için bu tür tatbikatların akla gelen ilk adreslerinden biri, NATO’nun “Formidable Shield” tatbikatları. Bu yıl, 7-19 Mayıs tarihleri arasında, İskoçya açıklarındaki Hebridler adalarında düzenlenen tatbikata, İtalyan Deniz Kuvvetleri, ITS Carlo Bergamini (F 590) fırkateyni ile katıldı. Bu fırkateynin, hava savunma konusundaki ana sensörü olan Leonardo’nun MFRA (Multi-Function Radar Active / Çok İşlevli Aktif Radar) radar sistemi, tatbikatın farklı senaryolarında, balistik füzelerin; tespiti, sınıflandırılması ve izlenmesini, balistik füze savunmasının gerektirdiği hassasiyetle yapabildiğini gösterdi.

Formidable Shield 2019 tatbikatına, İtalyan Deniz Kuvvetlerinin Bergamini sınıfı fırkateynlerinden ITS Carlo Bergamini (F 590) katıldı. Leonardo’nun; MFRA, RAN-30X ve SPN-730 radarları; SIR-M5-PA IFF sistemi, SASS elektro-optik sistemi, NA-25X atış kontrol sistemi, veri linki, 127 ve 76 mm topları, mayın sakınma sonarı ve kendi koruma çözümleri başta olmak üzere çeşitli sistemleri, gemi üzerinde görev yapıyor.

 

Tatbikatta denenen erken ihbar senaryosunda, MFRA, balistik füzenin fırlatışını tespit etti ve beklenen vuruş noktasını hesapladı. Ayrıca, füzenin kinetik parametrelerini çıkarttı. Sistem tarafından sağlanan bilginin hassasiyetinin, karşı tedbir sistemleri tarafından balistik füzenin bertaraf edilmesini sağlayacak hassasiyete sahip olduğu gösterildi. Ayrıca, tüm süreç, kullanıcı müdahalesini gerektirmeden, otomatik olarak gerçekleşti.

Geminin, yine Leonardo tasarımı Sadoc3 savaş yönetim sistemi, bu bilgileri, NATO’nun gizlilik dereceli ağı üzerinden, tatbikata katılan diğer ülkelerin unsurlarına iletti. Bu bilgiler, hem füzenin muhtemel vuruş bölgesinde alarm durumuna geçilebilmesi hem de füzeye karşı alınacak uygun tedbirlerin belirlenmesinde kritik öneme sahip. Konuyla ilgili olarak Leonardo yetkilileri tarafından yapılan açıklamada, “Tatbikatta, [MFRA’nın] balistik füzenin vuruş noktasını ve kinetik verilerini başarı ile tespit ettiği gösterildi ve bu alanda gösterilen başarı, İtalyan Deniz Kuvvetlerinin, uluslararası operasyonlarda lider bir rol oynayabileceğini teyit etti.” ifadesi yer aldı.

Tatbikat süresince, MFRA, çok işlevlilik özelliklerini de sergiledi. Sistem, balistik füze savunması görevleri ile beraber, hava gözetleme ve hedef işaretleme görevlerini de yerine getirdi. Tatbikatta kullanılan tehdit türleri arasında, balistik füzenin yanı sıra süpersonik hızlara erişen güdümlü füzeler de yer aldı. Sistem, bu tehdit türüne karşı da başarıyla görev yaptı.

 

KRONOS Grand Naval radarı, deniz platformları için hava ve füze savunmasını sağlayan PAAMS (Principal Anti-Air Missile System / Ana Hava Savunma Füze Sistemi)’nin ana sensörü olarak görev yapıyor.

MFRA’dan KRONOS Ailesine

MFRA, Leonardo’nun, deniz platformlarına yönelik, C bandında çalışan, aktif faz dizin tarama özelliğine sahip ve çok işlevli ilk radarı olma özelliğini taşıyor. Firmanın mevcut KRONOS ürün ailesi de MFRA’ya dayanıyor.

KRONOS ürün ailesi; hem C hem X bandında çalışan KRONOS Dual Band; PAAMS (Principal Anti-Air Missile System / Ana Hava Savunma Füze Sistemi)’nin ana sensörü olarak görev yapan KRONOS Grand Naval; erken ikaz amaçlı kullanılan KRONOS Power Shield; deniz platformlarının hava savunmasında kullanılan KRONOS Naval sürümlerinden oluşuyor.

KRONOS ürün ailesinin 40 üyesi, bugün, dünya denizlerinde, farklı ülkelerin platformlarında görev yapıyor. Radarlar, İtalyan Deniz Kuvvetleri için inşa edilen yeni platformlar için de sipariş edildi. Bunlar arasında, Çok Amaçlı Açık Deniz Karakol Gemisi (PPA)’nde kullanılacak KRONOS Dual Band da bulunuyor.

 1,319 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.