Ana Sayfa Haberler Lüksemburg Silahlı Kuvvetlerinin A400M’si İlk Uçuşunu Yaptı

Lüksemburg Silahlı Kuvvetlerinin A400M’si İlk Uçuşunu Yaptı

Lüksemburg Silahlı Kuvvetleri tarafından Airbus’tan sipariş edilen A400M, ilk uçuşunu gerçekleştirdi. 13 Nisan’da, Airbus tarafından paylaşılan bilgilere göre, MSN104 numaralı uçak, son montaj hattının bulunduğu İspanya’daki Sevilla’dan havalandı. 5 saat havada kalan uçak, aynı havaalanına tekrar indi.

Birkaç ay içinde teslim edilmesi planlanan uçak, Lüksemburg ve Belçika silahlı kuvvetlerinin Belçika merkezli bir ortam birimi tarafından kullanılacak.

Türkiye’nin ortakları arasında bulunduğu bir konsorsiyum tarafından geliştirilen ve üretilen Airbus A400M, 11 Aralık 2019’da, ilk uçuşunun 10’uncu yıldönümünü kutladı.

A400M

A400M projesindeki ilk uçuşu, MSN001 numaralı uçak, 11 Aralık 2009’da, yine Sevilla’dan gerçekleştirmişti. 15 tonluk uçuş test ekipmanıyla donatılan uçak, toplamda 127 tonluk bir kalkış ağırlığıyla havalanmıştı. Bu kilometre taşının ardından, test ve sertifikasyon süreci ile devam eden proje, halen seri üretim aşamasında bulunuyor. Türkiye, söz konusu projede; Almanya, Belçika, Fransa, İngiltere ve İspanya ile birlikte yer alan 6 katılımcı ülkeden biri. İlk uçağını 2013’te teslim alan Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde, 9 adet A400M bulunuyor. A400M teslimatlarının, 2022’nin başında, 10’uncu uçağın teslimatıyla tamamlanması planlanıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.