Ana Sayfa Özel Haberler M-345, Savaş Pilotlarının İlk Deneyimlerinden Biri Olmaya Hazır

M-345, Savaş Pilotlarının İlk Deneyimlerinden Biri Olmaya Hazır

Turan SALCI / t.salci@savunmahaber.com

Leonardo’nun yeni nesil gelişmiş başlangıç jet eğitim uçağı olan M-345, İtalyan Savunma Bakanlığına bağlı DAAA (Directorate for Air Armaments and Airworthiness / Hava Silahları ve Uçuşa Elverişlilik Direktörlüğü) kurumu tarafından sertifika almaya hak kazandı. İtalyan Hava Kuvvetleri önderliğinde, Leonardo’nun da desteği ile hayata geçirilen Uluslararası Uçuş Eğitim Okulu’nda (International Flight Training School / IFTS) kullanılacak M-345, uluslararası pazara da sunulacak.

Leonardo, bu gelişmeyi 8 Mayıs’ta kamuoyuna duyurdu. M-345, bu sertifikayı almak için 200 test uçuşu gerçekleştirdi. İtalyan Hava Kuvvetlerinin; Uçuş Test Merkezi, 61’inci Hava Filosu ve 10’uncı Hava Bakım Üssünün denetimde gerçekleştirilen yer ve uçuş testlerinde, M-345’in ekipman uyumluluğu, performansı ve güvenlik standartları değerlendirildi.

Operasyonel Kabiliyetleri ve Akrobasi Takımına Uygunluğu Dikkat Çekici

Aynı zamanda, kanat altlarındaki 4 taşıma noktasına ve bunlarda, toplamda 1 tonu aşan taşıma kapasitesine sahip olan M-345, bu boyutuyla da başta İtalyan Hava Kuvvetleri olmak üzere diğer son kullanıcılar tarafından da operasyonel olarak kullanılabilir. Uçağın akrobatik manevra kabiliyetleri ise onu İtalyan Hava Kuvvetlerinin akrobasi takımı Frecce Tricolori için önemli bir aday yapıyor.

M-345, kanat altlarında, 4 adet taşıma noktasına sahip.

Uçakta kullanılan Durum ve Kullanım İzleme Sistemi (Health and Usage Monitoring System / HUMS), ürünün yaşam döngüsü maliyetlerini en düşük seviyeye indirme konusundaki çalışmaları destekliyor. Tek noktadan yakıt ikmali imkânı ve dahili oksijen üretim sistemi (OBOGS) ile yer desteği ihtiyacını büyük ölçüde düşüren uçak, bu açıdan da çalışma verimliği sunuyor.

Şu an kullanımda olan M-346 uçaklarının deneyimiyle geliştirilen M-345, aviyonik sistemleri ile de birçok ihtiyaca cevap verebiliyor. Uçağın, gaz kolu ve uçuş kontrol çubuğu (HOTAS), baş üstü ekranları (Head-Up Displays / HUD) ve çok fonksiyonlu ekranları (Multi-Function Displays / MFD) güncel teknolojiye sahip insan-makine arayüzü ile donatıldı. Aynı zamanda dahili Gömülü Taktik Eğitim Simülasyonu’na (Embedded Tactical Training Simulation / ETTS) sahip olan bu uçak, pilotlarının eğitimini kolaylaştıracak birçok imkân sunuyor.

IFTS’te Önemli Roller Üstlenecek

Temel ve temel/ileri seviye eğitim ihtiyaçlarını karşılamak için tasarlanan bu yeni uçak, IFTS’de pilot eğitimin ileri aşamasında (Faz IV Tekâmül Jet Eğitimi – Lead In Fighter Training / LIFT) kullanılan M-346’ları tamamlayacak. IFTS’de, İtalyan Hava Kuvvetlerinin 18 adet T-346A (İtalyan Hava Kuvvetleri, M-346 uçaklarını, T-346A olarak sınıflandırıyor) uçağı görev yapıyor. Leonardo da 4 adet ilave M-346 uçağı ile IFTS’yi destekliyor.

M-345 ise yine Leonardo ürünü T-339A (M-339A) ve T-339C (M-339C) uçakları ile verilen Faz II ve Faz III eğitimlerinin verilmesinde görev alacak. Tıpkı M-346 gibi LVC (Live, Virtual, Constructive / Canlı, Sanal ve Yapıcı) eğitim teknolojisini temel alan M-345 de IFTS’nin entegre eğitim sistemini tamamlayacak. Bu eğitim teknolojisi, uçağı, simüle edilmiş “dost” veya “düşman” unsurları ile karşılaştırıyor ve pilotu gelecekteki müşterek muharebelere veya it dalaşı gibi karşı karşıya gelinebilecek senaryolara hazırlamayı amaçlıyor.

İtalyan Hava Kuvvetleri, 18 adet sipariş ettiği M-345’lerin, bu sertifikanın alınması ile birlikte yakın zamanda göreve başlaması bekleniyor.

LVC (Live, Virtual, Constructive / Canlı, Sanal ve Yapıcı) sistemi, pilotları, her türlü senaryoya hazırlıyor.

IFTS, Türkiye’ye de Öneriliyor

Lansmanı Farnborough 2018 fuarında gerçekleştirilen IFTS, yenilikçi bir yaklaşımla; “Silahlı Kuvvetlerin Liderliğinde ve Endüstrinin Desteği” ile işletiliyor. Şu anda, İtalyan Hava Kuvvetlerinin Lecce’de bulunan Galatina Hava Üssünde bulunan okul, 2021 yılından itibaren, Sardinya adasında yer alan Decimomannu Hava Üssü’ne taşınacak.

IFTS’de eğitim alan farklı hava kuvvetleri pilotları için verilen eğitimin tamamı, ilgili hava kuvvetlerinin ihtiyacına göre planlanıyor ve bu konuda detaylı incelemeler yapılıyor. İtalyan pilot ve eğitmenlerin yanı sıra ABD, İspanya, Fransa, Avusturya, Hollanda, Polonya, Singapur, Arjantin, Yunanistan ve Kuveyt gibi diğer ülkelerden gelen pilot ve eğitmenler de İtalyan Hava Kuvvetleri Eğitim Akademisinde eğitim alıyorlar.

Leonardo’da da IDEF 2019’da yaptığı tanıtım ile Türk Hava Kuvvetleri için de IFTS’yi önermişti.

Leonardo M-346

M-345’in Teknik Özellikleri

Uzunluk9,85 m
Kanat Açıklığı8,47 m
Azami Hız787 km/sa (20.000 fitte)
Servis Tavanı12.192 m – 40.000 fit
MotorWilliams FJ44-4M-34 turbofan
İtiş Gücü1,540 kg – 3.400lb

 5,369 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.