Ana Sayfa Haberler MATLAB EXPO’dan Türkiye’de Görkemli Başlangıç

MATLAB EXPO’dan Türkiye’de Görkemli Başlangıç

MSI Dergisi’nin 166’ncı sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Türkiye’de ilk kez düzenlenen MATLAB EXPO, 19 Eylül’de, geniş bir katılımla, Ankara’da gerçekleştirildi. MathWorks ve Türkiye’deki tek temsilcisi FİGES tarafından düzenlenen etkinlikte, MathWorks yetkilileri, mühendislik yazılımları ile ilgili son gelişmeleri anlatırken, Türk firmalarının temsilcileri de çalışmaları hakkında bilgi verdiler. Başta savunma ve havacılık sektörü olmak üzere, farklı sektörlerden çok sayıda mühendis, etkinliği ilgi ile takip etti.

MATLAB EXPO 2018 Turkey, yoğun bir katılıma sahne oldu. Etkinliği, 550 kişi takip etti.

 

Dünyanın 20 farklı ülkesinde düzenlenen ve yoğun ilgi gören MATLAB EXPO etkinliklerine, her yıl, binlerce mühendis, araştırmacı ve bilim insanı katılıyor. Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen etkinliğe de 550 kişi katıldı.

Etkinliğin açılış konuşmaları, FİGES Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Tarık Öğüt ve MathWorks Paylaşılan Satışlar ve Hizmetler Merkezi Direktörü Richard Haxby tarafından yapıldı.

 

Hedeflere, Ar-Ge ile Ulaşılacak

Dr. Öğüt, konuşmasının başında, MATLAB EXPO’yu neden düzenledikleri ile ilgili olarak, Türkiye’de, sektörlerin, artık uzmanlaşmış etkinlikler talep ettiklerini söyledi. Dr. Öğüt, katılımcı topluluğa hitap ederek, şöyle devam etti: “Türkiye, 2003 yılından 2017 yılına kadar, yaklaşık 15 sene içerisinde, Ar-Ge alanında çok büyük yol kat etti. 2003 yılında, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullandığı teçhizatın, %25’i milliydi. Bu oran, 2017 sonu itibarıyla %62’ye yükseldi. Biz, bunu, 2023’te, %85’e taşımak istiyoruz. Nasıl? Sizlerle. Başka topluluk yok… Son zamanlarda, kriz konuşuluyor. Krizler çok öğreticidir. Başımıza kötü şeyler gelince, ders alırız. Bu kriz niye var, niçin oldu, çıkış ne? Dünyaya açık, katma değeri yüksek ürünlerimiz olmalı ve buna çözüm getirecek olan da bu topluluk.”

Dr. Öğüt, insan kaynağı konusuna da ayrı bir parantez açtı: “Ar-Ge; yazılım ve donanımın yanı sıra insan demek. Makine ve teçhizat para ile alınıyor; ama insan öyle çabuk yetişmiyor… Biz, FİGES olarak, 15-20 senedir yaz okulları yapıyoruz. Burada, Ar-Ge mühendisi yetiştiriyoruz. Bunu profesyonel hale getirerek BuildUp Academy’yi kurduk. Yeni mezunları alıyoruz, onlara Ar-Ge kültürünü öğretiyoruz. 3 ayda, bu arkadaşlarımızı gidecekleri firmalarda, daha hızlı adapte olabilmeleri için belli bir düzeye çıkartıyoruz… Böylece, şirketlerdeki oryantasyon sürecini, 12 aydan birkaç aya düşürüyoruz.”

Dr. Öğüt, konuşmasının sonunda, herkesi, AR-GE Dergisi’ne katkı vermeye davet etti.

FİGES bünyesinde kurulan BuildUp Academy, özellikle yeni mezun mühendislere, farklı sektörlerde çalışırken ihtiyaç duyacakları yetenekleri kazandırıyor. MATLAB EXPO sırasında, BuildUp Academy standına ilgi yoğundu.

 

MATLAB EXPO, Bir İletişim Kanalına Dönüşüyor

Dr. Öğüt’ten sonra kürsüye gelen Haxby, MATLAB EXPO etkinliklerinin, müşterileri için çok önemli olduğunu söyledi. Haxby, etkinliklere gösterilen ilgiye örnek olarak, İngiltere’yi verdi. İngiltere’de, 2014’te yapılan MATLAB EXPO etkinliğine 800 kişi; 2018’de ise 2.000’i aşkın kişi katıldı.

Haxby, insanların neden MATLAB EXPO etkinliklerine katıldığını, 3 maddede özetledi:

  1. Diğer mühendislerin neler yaptıklarını duymak istiyorlar. Onlar, karşılaştıkları zorlukları nasıl çözüyorlar, bunu merak ediyorlar.
  2. MathWorks’ten, ürünleri ile ilgili gelişmeleri dinlemek istiyorlar.
  3. Mühendisler, kendi ortamlarından çıkarak başkalarını dinlemek ve yeni görüşler duymak istiyorlar. Özellikle farklı sektörlerdekilerin hangi yöntemleri uyguladıklarını bilmek istiyorlar. Böylece, iş yerlerine, yeni görüşler ve düşüncelerle dönüyorlar.

Açılış konuşmalarının ardından, etkinlik, MathWorks, ASELSAN, AVL Türkiye, FİGES ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’den gelen konuşmacıların sunumları ile devam etti.

 5,430 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.