Ana Sayfa Haberler Yunan Silahlı Kuvvetleri ve MBDA, 6 Farklı Füze Sistemi için El Sıkıştı

Yunan Silahlı Kuvvetleri ve MBDA, 6 Farklı Füze Sistemi için El Sıkıştı

AM39 Exocet gemi savar füzesi taşıyan bir Rafale savaş uçağı

Yunan Deniz Kuvvetleri ve Yunan Hava Kuvvetleri, çeşitli platformların ihtiyaçlarına yönelik olarak tedarik edilecek 6 farklı füze sistemi için MBDA ile iki ayrı sözleşme imzaladı.

FDI HN sınıfı gemilerin temsili görseli

24 Mart’ta atılan imzalardan ilki kapsamında, MBDA, Yunan Deniz Kuvvetleri envanterine girecek olan 3 adet FDI HN (Defence and Intervention Frigate / Savunma ve Müdahale Fırkateyni) sınıfı gemi için ASTER 30 B1 hava savunma füzeleri ve MM40 Exocet Block 3C gemi savar füzeleri tedarik edecek. Bu anlaşma, opsiyonel olarak, yine FDI HN sınıfı ilave bir geminin daha aynı silahlarla donatımını da kapsıyor.

ASTER 30 B1 hava savunma füzesi

Yunan Hava Kuvvetleri ile imzalanan ikinci anlaşma ise 6 adet Rafale uçağının farklı silah sistemleriyle donatımını konu alıyor. Ocak 2021’de imzalanan ve 18 adet Rafale’nin donatımını kapsayan daha önceki bir anlaşmanın devamı olan bu yeni anlaşma kapsamında da firma, Meteor görüş ötesi hava-hava füzelerini, SCALP seyir füzelerini, MICA çok fonksiyonlu hava-hava füzelerinii ve AM39 Exocet gemi savar füzelerini tedarik edecek.

SCALP seyir füzesi

MBDA tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada ayrıca, Yunan savunma sanayisinin, hem bu anlaşmaların hayata geçirilmesinde hem de söz konusu füzelerin gelecekteki destek süreçlerinde rol alacağı vurgulandı.

MICA çok fonksiyonlu hava-hava füzesi
MM40 Exocet Block 3 gemi savar füzesi
Meteor görüş ötesi hava-hava füzesi

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.