Ana Sayfa Haberler MBDA’in Yeni Hava Savunma Füzesi CAMM-ER, Gelişimini Emin Adımlarla Sürdürüyor

MBDA’in Yeni Hava Savunma Füzesi CAMM-ER, Gelişimini Emin Adımlarla Sürdürüyor

MSI Dergisi’nin 187’nci sayısında yayımlanan haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

MBDA, 29 Kasım’da, geliştirmekte olduğu CAMM-ER hava savunma füzesinin, bir dizi testi başarı ile geride bıraktığını duyurdu. MBDA’in, yeni nesil hava savunma füzesi CAMM’in menzili arttırılmış sürümü olan CAMM-ER, geçtiğimiz aylar içerisinde gerçekleştirilen testler sırasında, CAMM’e kıyasla daha uzun menzillere ve daha yüksek irtifalara ulaşabildiğini kanıtladı. Testlerde, füzenin performansı, bir dizi zorlu manevra ile ortaya kondu.

CAMM füze ailesinin tüm üyeleri, aktif radar arayıcı başlık ve fırlatma sistemi konusunda aynı çözümleri kullanıyor. CAMM-ER’de farklı olarak, daha uzun menzillere erişebilmek için daha büyük bir roket motoru bulunuyor. Füzenin aktif radar arayıcı başlığı, aydınlatma radarı kullanımını da gereksiz kılıyor. Kapalı fırlatma podu içerisinde bulunan füzeler, ömürleri boyunca bakıma ihtiyaç duymuyor. Füzeyi, pod içerisinden hava basıncı ile dışarı sevk ederek ilk hareketini veren fırlatma sistemi ise hem entegrasyon kolaylığı sağlıyor hem de sistemin toplam ağırlığını azaltıyor. Füze sistemi ayrıca, pek çok farklı sensör çözümü ile uyumlu şekilde çalışabiliyor.

 

CAMM ve CAMM-ER füzeleri, MBDA’in modüler hava savunma çözümü EMADS’in temelini oluşturuyor. Kara ve deniz platformlarından ateşlenebilecek şekilde geliştirilen CAMM füze ailesinin, Birleşik Krallık’ta Kara ve Deniz Kuvvetleri; İtalya’da ise Kara ve Hava Kuvvetleri tarafından kullanılması planlanıyor. Ayrıca İtalyan Deniz Kuvvetleri de füze ailesini, gelecekte sahip olacağı suüstü gemilerine nasıl entegre edebileceğini değerlendiriyor.

 2,458 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.