Ana Sayfa Haberler MEB, SSB ve ASELSAN, “Meslek Lisesi, Memleket Meselesi” Dedi: ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Geliyor

MEB, SSB ve ASELSAN, “Meslek Lisesi, Memleket Meselesi” Dedi: ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Geliyor

MSI Dergisi’nin 172’nci sayısında yayımlanan özel haber, derginin İnternet sitesinde paylaşılmıştır:

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ve ASELSAN, Türkiye’nin ortaöğretim alanında, savunma sanayisi sistemlerine yönelik ilk “Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi”nin kuruluşu için iş birliği yapacak. Bu iş birliğini konu alan protokol, 31 Aralık’ta, ASELSAN Macunköy tesislerinde düzenlenen törende, Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü (MTEGM) ile ASELSAN arasında imzalandı. Böylece, “memleket meselesi” olarak da nitelendirilen teknik eleman açığının kapatılması için önemli bir adım atıldı.

Savunma sanayisinin ihtiyaç duyduğu nitelikli iş gücünün yetiştirilmesine katkı sağlamayı amaçlayan protokol çerçevesinde, ASELSAN Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılacak. Lisede; Elektrik-Elektronik Teknolojisi, Savunma Elektronik Sistemleri, Makine Teknolojisi ve Savunma Mekanik Sistemleri programları açılacak. Bu branşların öğretim programları, savunma sanayisi ihtiyaçlarına yönelik olarak, ASELSAN ve MTEGM tarafından oluşturulacak bir çalışma ekibi ile geliştirilecek ve sürekli güncellenecek. Alan ve dal derslerinden uygun bulunanlar, ASELSAN eğiticileri ve uzmanları tarafından verilecek. Okulun alan öğretmenlerine, ASELSAN tesislerinde, hizmet içi eğitim programları düzenlenecek. Okulun alan öğrencilerinden uygun bulunanlara, ASELSAN’da staj imkânı da sağlanacak. Okulun atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması ve bu laboratuvarların desteklenmesi, okulun başarılı öğrencilerine burs verilmesi ve okula deneysel malzeme desteği, ASELSAN tarafından sağlanacak. Ayrıca, mezunlar, öncelikli olarak ASELSAN’da istihdam edilecek. Mezunlardan uygun bulunanlara, araştırma üniversitelerinin, ASELSAN’ın ilgi alanına giren mühendislik bölümlerinde öğrenim görmeleri halinde, bu öğrenimleri süresince burs verilmesi de protokol gereği ASELSAN tarafından gerçekleştirilecek.

Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü, soldan sağa; ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Karataş, Savunma Sanayii Başkanı
Prof. Dr. İsmail Demir, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve Mesleki ve
Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varım Numanoğlu tarafından imzalandı.

 

Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk

İnsan, Kaynak Değil Kıymet

Törene ev sahipliği yapan ASELSAN’ın Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, yaptığı konuşmada, bilginin fonksiyonları ve kazanılma biçiminin değiştiğine dikkat çekti. “Bilimsel ve teknolojik bir nitelik kazanan çağdaş toplum, dünün toplumuna kıyasla yapısal ve fonksiyonel farklılıklar göstermektedir.” diyen Prof. Dr. Görgün, tüm bunların eğitimin temel modelini etkilediğini ve eğitimde devrimsel nitelikte değişme ve gelişmelere yol açtığını söyledi. Prof. Dr. Görgün, şöyle devam etti: “Bilgi patlaması, bilimsel ve teknolojik alanda kaydedilen hızlı gelişme ve değişimler, hem bireyleri hem de toplumları etkilemekte, onların yaşam biçimlerini ve eğitim ihtiyaçlarını değiştirmektedir. Bu devrim, değer zinciri organizasyonunda kullanılmaya başlanan yeni teknolojileri ve yeni kavramları anlatmak için kullanılıyor. Bilgisayarların internet üzerinden birbirine bağlanarak akıllı fabrikaların oluşturulması hedefleniyor. Evler, arabalar, hastanelerdeki bilgisayarlar da internet üzerinden birbirleriyle sürekli iletişim içinde insanlara yardımcı oluyor, karar alma süreçlerini kolaylaştırıyor. Bugünlerde, sayılarının 15 milyar olduğu tahmin edilen birbirleriyle iletişimdeki cihaz sayısının, 2020’de, 50 milyara yükseleceği tahmin ediliyor. Bütün bu gelişmelerin bizleri doğrudan ilgilendirmeyeceği ve etkilemeyeceğini düşünmek büyük bir hata olur; çünkü geleceğin dünyası, bu sanayi anlayışıyla şekilleniyor ve geleceğin kurallarını koyuyor.”

Prof. Dr. Görgün, mesleki ve teknik Anadolu lisesi kuruluşunun arkasındaki anlayışı ve hedeflerini, şu sözlerle ortaya koydu: “43 yıldır ülkemizin savunmasına ve teknolojik gelişimine katkı sağlayan ASELSAN, yaşattığı ve yarattığı değerlerle yüksek nitelikli iş gücüne ulaşmayı ve geliştirmeyi hedeflemektedir. ASELSAN, çalışanlarına kendi sınırlarını zorlayacak görevleri ve sınırlarını aşmalarına olanak sağlayacak gelişim imkânları vadetmektedir. Aslında ASELSAN’da yeni bir yaklaşım getirmeye çalışıyoruz. ASELSAN’da insanı kaynak olarak değil, kıymet olarak değerlendiriyoruz. Kısacası, insanı ihtiyaç duyulan ve tüketilen bir anlayıştan; fark edilen, özen gösterilen, geliştirilen ve değer verilen bir anlayışa dönüştürmeye çalışıyoruz.”

 

  

Şirketler ve Okullar Arasında Eğitim Köprüsü

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir de konuşmasında, “öğretmen” kavramının çok kritik olduğuna dikkat çekti. “Sadece mesleği bilen, alanını çok iyi bilen öğretmenlere değil, aynı zamanda insana yaklaşmayı bilen öğretmenlere ihtiyacımız var.” diyen Prof. Dr. Demir, sektör çalışanlarından öğretmen olarak yararlanılabileceğinin sinyallerini verdi. Prof. Dr. Demir, bu fikrini şu sözlerle ifade etti: “Biz, [şirketlerimizin] öğretmenlerimize [kapısının] açık olacağını [söylüyoruz]. Bir de tersinden, şirket çalışanlarımızdan, gerçekten bu alanda kabiliyeti olan, alanını iyi bilen ve eğitimde istihdam edilebilecek -kısmi zamanlı da olsa, destek personeli olarak da olsa, gönüllü olarak da olsa- [durumda olanlardan yararlanılabileceğine], böyle bir geçişliliğin de gerekli olduğuna inanıyorum. Bir anlamda, öncelikle okulların teçhizatının tam yapılması, öğretmenlerin eğitimlerinin, alandan kopmadan yapılması ve yine şirketlerden, alandan, okullara eğitim verme amaçlı bazı personelin gönderilebilmesi gibi bir zincirin devam ettirilmesi, gerçekten ülkemiz için çok hayırlara vesile olacak adımlardan olacak. Ayrıca bunun bir akademi kavramıyla birleştirilerek, bizim gündemimizde olan ’Savunma Akademisi’ kavramıyla hem mesleğe yönelik eğitimlerin [gerçekleştirilmesine] hem de belirli derinlikte, hizmet içi eğitimler de dâhil olmak üzere, yüksek lisans, doktoraya kadar giden bir zincirin oluşturulmasına önem veriyoruz.”

Prof. Dr. Demir, ASELSAN Akademi modelinin, başarılı bir yöntem olarak Türkiye’ye model olacağını düşündüğünü de sözlerine ekledi.

 

Takım Olma Becerisi Öne Çıkacak

Son olarak kürsüye gelen Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, “Benim kuşağımı, ‘kendilerini taş devrinde hissedecekleri kadar’ farklı bir gelecek bekliyor.” dedi ve bu çağa verilen isimlerden birinin de “Tekillik (Singularity) Çağı” olduğunu belirtti. Prof. Dr. Selçuk, bahsettiği çağı, şu sözlerle tanımladı: “Yani dijital olanın, fiziksel olanın ve biyolojik olanın aynı bedende, vücutta olacağı bir çağdan söz ediyoruz. Buradaki makinelerin, aynı zamanda biyolojik olan ve dijital olanı da içine aldığı bir gelecekten söz ediyoruz. Belki 15-20 sene sonra, bu üçünün bir arada olduğu makine, teçhizat ya da aksamları burada görme imkânımız da olacak. Böyle bir geleceğe hazırlanan çocuklarımızın da hak ettiği bazı değerler var ve biz o değerleri vermekle mükellef olan insanlarız; çünkü belirli makamlarda oturuyoruz.”

Prof. Dr. Selçuk, yeni çağda “takım olma” becerisinin ön planda olacağını da ifade ederek, “Sadece insanlar arasında bir takım olma değil, kurumlar arasında da bir takım olmaktan çok rahatlıkla söz edilebilir. Bizim ekip olmamız ve bir ekosisteme ortak olarak hizmet etmemiz gerekiyor.” diye konuştu. Prof. Dr. Selçuk, şöyle devam etti: “Eğer biz bu ekosistemi kurar ve bir habitat yeşertebilirsek herkes bulunduğu yerde ürettiği katma değeri geometrik olarak, aritmetik olarak arttırmak değil, artık tekillik çağının gerektirdiği üstel bir artışla ortaya koyma zarureti ile karşı karşıya gelecektir. Çünkü bizim artık aritmetik ya da geometrik artışla, dünyayla rekabet etme ihtimalimiz çok da kalmadı. Yeni teknolojilerin sağladığı imkânlarla üstel birtakım değişimler, dönüşümler yapmak çok mümkün; o da bu ekosistemi bir araya getirmekle mümkün oluyor.”

Konuşmaların ardından, Mesleki ve Teknik Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı. Protokole, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varım Numanoğlu ile ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Hakan Karataş imza koydu.

Daha sonra, Prof. Dr. Görgün, Prof. Dr. Selçuk ve beraberindeki heyete, ASELSAN Hacim Kamoy Üretim Holü’nü gezdirdi.

 1,165 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.