Ana Sayfa Haberler MEGE Teknik: Kablo Takımları ve Elektronik Kutu İhtiyaçlarınız için İlk Durağınız

MEGE Teknik: Kablo Takımları ve Elektronik Kutu İhtiyaçlarınız için İlk Durağınız

MEGE Teknik, 2001 yılından beri, çeşitli savunma ve havacılık platformları için, kablo takımlarının (harness) ve elektronik kutuların, tasarımını ve üretimini yapıyor. Elektromekanik montaj, hava ve kara araçlarının modernizasyonu, yeni aviyonik ve hava sistemlerinin entegrasyonu ve kurulumu konularında derin bir tecrübeye sahip olan ve AS/EN 9100 ve ISO9001 kalite belgeleri bulunan MEGE Teknik, Airbus’ın da onaylı tedarikçileri arasında yer alıyor.

 

MEGE Teknik, halen birçok önemli proje için, üretim faaliyetlerini sürdürüyor. Bunlar arasında:

 • Airbus A400M projesinin tüm gövde kablo takımlarının üretimi,
 • C-130E/B Aviyonik Modernizasyon (Erciyes) Programı kapsamında üretimler,
 • Sikorsky BLACK HAWK helikopterleri için kablo takımı üretimi,
 • T129 ATAK helikopterleri için kablo takımı üretimi ve
 • BAYRAKTAR TB2 insansız hava araçları için kablo takımı üretimi de yer alıyor.

MEGE Teknik ayrıca; Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ASELSAN, ROKETSAN, FNSS, TEI ve Baykar Makina gibi yerli ana yükleniciler tarafından yürütülen çok sayıda çeşitli proje için de tasarım ve üretim hizmeti vermeye devam ediyor.

MEGE Teknik, sunduğu çözümlere, Güç Dağıtım Ünitesi (PDU)’ni de ekledi.

 

Derin Tecrübe

MEGE Teknik; yürütülen projeler ve tamamlanan işler ile tecrübe kazanan eğitimli mühendisleri, teknik personeli ve ekipmanlarıyla sektöre, profesyonel hizmet sağlıyor.

MEGE Teknik’in 16 kişilik tasarım ekibi, bilgili ve deneyimli mühendislerden oluşuyor. Bu ekip, başta ASELSAN ve TUSAŞ projeleri olmak üzere, çeşitli platformlar için; kablo takımı, elektronik ve elektromekanik kutu ve panel tasarımı gerçekleştiriyor. MEGE Teknik’in, ASELSAN’la çalıştığı projeler arasında:

 • HİSAR serisi hava savunma sistemleri,
 • MOSHIP ve KURYED kurtarma gemilerinin sistemleri,
 • MİLGEM korvetlerinin sistemleri,
 • ASELPOD Gelişmiş Hedefleme Podu Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi,
 • SARP Uzaktan Komutalı Stabilize Silah Sistemi,
 • KORKUT Kundağı Motorlu Hava Savunma Top Sistemi (KMHST),
 • RAKAS Radar Karıştırma ve Aldatma Simülatörü,
 • HIZIR Suüstü Gemileri için Torpido Karşı Tedbir Sistemi,
 • ATMACA Elektro-Optik Gözetleme Sistemi ve
 • KAPLAN Bomba İmha Robotu

başta olmak üzere, çeşitli projeler yer alıyor.

MEGE Teknik, TUSAŞ’ın Özgün Helikopter projesi için de tasarım hizmeti veriyor.

Firma, teknik kabiliyetlerinin yanı sıra kaliteye verdiği önem ile de öne çıkıyor. Bunun göstergelerinden biri, MEGE Teknik’in, 2013 yılında, KALDER (Türkiye Kalite Derneği) tarafından, EFQM (Avrupa Kalite Yönetim Vakfı) Kararlılık Ödülü’ne layık görülmesi.

MEGE Teknik; uçak, helikopter ve insansız hava araçları gibi platformlar için de kablo takımları üretiyor.

 

MEGE Teknik, kablo takımı tasarımı ve üretimi konusunda, yetkin ve deneyimli bir ekibe sahip.

 

Ar-Ge Çalışmaları

MEGE Teknik, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından, 2017 yılının başında, Ar-Ge Merkezi olarak onaylandı. Ar-Ge ve tasarım ekibini, konusunda uzman personelle genişleten firma, uzmanlaştığı kablo takımları tasarımı ve üretimi dışında, farklı alt sistemler üzerinde de çalışıyor. Bu çalışmaların hedefleri ise Ar-Ge ile özgün ve yerli ürün geliştirmek, tasarım ve üretimde yerli katkıyı arttırmak. Bu kapsamda tamamlanan TÜBİTAK projelerinden biri, savunma ve havacılık alanında, tamamı yurt dışından temin edilmekte olan arkalıkların (backshell) yerli olarak geliştirilmesi. Tasarlanan arkalıkların prototip üretimleri ve tüm testleri tamamlandı ve Türk savunma ve havacılık sanayisinin çeşitli projelerinde kullanılmaya başlandı. Yerli olarak tasarlanan bu arkalıkların, milli projelerde kullanılmaya başlaması ile birlikte, ülkemiz savunma sanayisine fiyat ve temin süresi açısından önemli katkılar sağlaması hedefleniyor.

MEGE Teknik Ar-Ge ekibinin tecrübeli olduğu ve yerli ürün geliştirme çalışmalarını yürüttüğü konulardan biri de askeri standartlarda güç sistemlerinin tasarımı. Firma, askeri standartlarda ve müşteri isterlerine uygun AC/DC güç kaynakları ve Güç Dağıtım Birimleri tasarımı yapıyor ve bunları, müşterilerinin kullanımına sunuyor.

MEGE Teknik’in yürüttüğü TÜBİTAK projelerinden biri, savunma ve havacılık alanında, tamamı yurt dışından temin edilmekte olan arkalıkların (backshell) yerli olarak geliştirilmesini konu alıyor.

 

MEGE Teknik, askeri standartlarda ve müşteri isterlerine uygun AC/DC güç kaynakları geliştiriyor.

 

 3,848 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.