Ana Sayfa Manşet Mesan’dan Türkiye’nin Zorlu İhtiyaçları için Etkin Çözümler: MEPAK Metal Mayın Dedektörü ve MERGEN Eğitim Sistemleri

Mesan’dan Türkiye’nin Zorlu İhtiyaçları için Etkin Çözümler: MEPAK Metal Mayın Dedektörü ve MERGEN Eğitim Sistemleri

MESAN, mayın ve EYP ile mücadeledeki 30 yıllık deneyimini, hassas Ar-Ge çalışmaları ve kritik saha testleri ile birleştirdi ve MEMED® MEPAK’ı sahaya çıkardı. 2020 yılı içerisinde önemli sayıda MEPAK, güvenlik güçlerimizin envanterine girerek operasyonlarda kullanılmaya başlandı. Dost ve müttefik ülkelere ihracatı da gerçekleştirilen MEPAK, Türk savunma ve havacılık sektörünün ihraç ettiği ilk mayın dedektörü olmayı da başardı.

Diğer taraftan dedektör eğitim alanına da büyük önem veren Mesan, bu kapsamda, mayıncı timleri için MERGEN TİM ve eğitim okulları için MERGEN PARKUR ürünlerini, yine milli ve özgün olarak geliştirdi ve bu yıl içerisinde güvenlik güçlerimizle buluşturdu.

Mesan'ın MEPAK isimli mayın dedektörü
MEPAK, katlandığında asgari yer işgal etmesi sayesinde, operasyonel birliklerin en önemli taktik ihtiyaçlarına da cevap veriyor.

MEPAK, Zorlayıcı Saha Testlerinin Üstesinden Geldi

Metal oranı az olan mayınlar arasında yer alan anti-personel mayınlarının, farklı toprak yapılarındaki ve özellikle mineralli toprak yapısındaki tespit performansı, MEPAK dedektörünün en önemli özelliklerinden biri olarak öne çıkıyor. Test parkurlarındaki başarısı ve akabinde, gerçek saha faaliyetlerinin yürütüldüğü bölgelerde yapılan testler ve başarılı sonuç raporları ile MEPAK, silahlı kuvvetlerimize ve güvenlik güçlerimize aradığı güveni veren, milli ve özgün çözüm olarak kendini ispatladı. Başarılı gerçek saha denemeleri ile MEPAK, uluslararası IMAS ve ülkemizin Milli Mayın Faaliyet Merkezi (MAFAM) standartlarını karşılayan, ilk milli ve özgün metal mayın dedektörü olma başarısını da gösterdi.

Test parkurlarındaki başarısı ve akabinde, gerçek saha faaliyetlerinin yürütüldüğü bölgelerde yapılan testler ve başarılı sonuç raporları ile MEPAK, silahlı kuvvetlerin ve güvenlik güçlerinin aradığı güveni veren, milli ve özgün çözüm olarak kendini ispatladı.

MEPAK Metal Mayın Dedektörü aşağıdaki özelliklere sahiptir:

 • Ayarlanabilir, yüksek tespit hassasiyeti
 • Hedef noktasal yer belirleme fonksiyonu
 • Sesli, görsel ve titreşimli uyarı tipleri
 • Otomatik toprak kompanzasyonu
 • Yüksek mineralli topraklarda dahi hedef tespiti
 • Su birikintisinin ve buzun altındaki hedeflerin tespiti
 • Normal ve mineralli toprak modları
 • Postal tipi arama kafası
 • Tam katlanabilir, hafif mekanik yapı
 • Kullanımı kolay arayüz
 • MIL-STD-810G standartları ile uyumluluk
 • IMAS standartları ve MAFAM isterlerine uygunluk
 • Çevresel RF baskılama
MEPAK’ın mekanik tasarımı, tespit kabiliyetleri ve fonksiyonel özellikleri, tamamen Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı talep ve önerileri ile şekillendi.

Anlık ve Sürekli Hazırlık Seviyesi için MERGEN TİM

MERGEN TİM’in kullanım amacı, mayın/EYP arama görevi öncesinde personelin, göreve hazır olup olmadığını gözlemlemek ve bu sayede, göreve hazır olmayan personelin görev öncesi belirlenmesini sağlamaktır. MERGEN TİM, her mayın timinin görev öncesi durumunun, tim/takım komutanı tarafından teknik olarak değerlendirmesine olanak tanır.

Marka ve modelden bağımsız şekilde herhangi bir dedektörle çalışabilen MERGEN TİM, eş zamanlı olarak 5 dedektör kullanıcısına kadar eğitim olanağı sunuyor. Çalışma sırasında, MERGEN TİM sensörü, dedektör kullanıcısına, yaptığı kullanım hatalarını olarak, sesli ve görsel olarak bildiriyor. Tim komutanı ise sistem ile birlikte sunulan tablete yüklü KUTAD (Kursiyer Takip Değerlendirme Yazılımı) isimli yazılım üzerinden, bu hataları eş zamanlı olarak görebiliyor. Bu sayede, kullanıcı tarafından yapılan hatalarla ilgili uyarıları anlık görüntüleyebiliyor ve gerekli müdahaleleri gerçekleştirebiliyor.

Sistem, yazılımı üzerinden çalışma sonunda oluşturulan detaylı raporlar sayesinde, dedektör kullanıcısının yaptığı hareket sayısını ve tüm hataları, detaylı grafiksel gösterimler ile otomatik olarak oluşturuyor. Çalışma sonrası, dedektör kullanıcısının yaptığı doğru ve yanlış hareketler, detaylı bir şekilde, tim komutanı tarafından analiz ediliyor. Mayıncı timin, kendi içinde istenen sıklıklarla tekrarlayabileceği bu faaliyet ile kullanıcının dedektörü doğru kullanım kabiliyeti, en üst noktaya taşınıyor.

Güvenlik güçlerimizin envanterinde aktif olarak kullanılan Mergen TİM ile mayıncı timlerinin her an göreve hazır olması sağlanıyor.

Mesan'ın MERGEN TİM sistemi ile eğitim yapan askerler
Çalışma sırasında MERGEN TİM sensörü, dedektör kullanıcısına, yaptığı kullanım hatalarını anlık bir şekilde, sesli ve görsel olarak bildiriyor. Tim komutanı ise sistem ile birlikte sunulan bir tablete yüklü KUTAD isimli yazılım üzerinden, bu hataları eş zamanlı görebiliyor.

MERGEN PARKUR Sayesinde Her Yerde Gerçek Saha Deneyimi

Mayın ve EYP ile mücadeleyi her alanda sürdürmeye devam eden Mesan, eğitim sistemlerini bir seviye daha ileriye taşıdı. MERGEN PARKUR, mayın ve EYP tespitine yönelik sanal gerçeklik tabanlı bir eğitim uygulaması olarak öne çıkıyor. Bu eğitimin en önemli amacı, dedektör kullanıcılarının sahada karşılaşılan mayın ve EYP’leri tecrübe etmesi ve tespit sırasında alınan dedektör sinyallerini tanımasıdır.

Mayın ve EYP tespitinde her hedef, dedektör için ayrı ve farklı bir tehdittir. Bu doğrultuda, dedektörlerin tespit sinyalleri değişiklik gösterir. Kullanıcının sahip olması gereken en önemli kabiliyetlerden biri, tespit sinyallerini yorumlayarak hedef hakkında çıkarım yapabilmek ve tehdide yönelik en doğru yaklaşımı sergilemektir. MERGEN PARKUR sanal gerçeklik uygulaması, tam da bu ihtiyacı karşılamak üzere, istenen tehditlerin istenen sahada, istenen derinlik mesafelere gömülmesine olanak vererek, kullanıcının dedektörün ilgili hedeflerin için verdiği reaksiyonları anlamasını ve tanımasını sağlıyor.

MERGEN PARKUR ile eğitim yapan bir asker
MERGEN PARKUR ile eğitim faaliyetleri, yer ve mekândan bağımsız yapılabiliyor.

MERGEN PARKUR ile eğitim faaliyetleri, yer ve mekândan bağımsız olarak, herhangi bir kapalı ortamda, eğitim okullarında ve kritik birlik yerleşkelerinde rahatlıkla yapılabiliyor. Uygulama kapsamında, eğitici komutan, dedektör kullanıcısı için sanal parkuru ve bulması gereken hedefleri seçiyor. Bu hedefler; anti-personel ve anti-tank mayınları, el yapımı patlayıcılar ve tuzaklı hedeflerden istenenleri içerebilir. Hedefler ve parkur seçildikten sonra, eğitim otomatik olarak başlıyor. Kullanıcı, tıpkı gerçek sahada olduğu gibi, elinde bulunan gerçek dedektörle tarama faaliyeti icra ediyor. Hedef üzerine geldiğinde, gerçeğe en yakın sinyalleri almaya başlıyor.

Güvenlik güçlerimizin envanterine 2020 yılında giren MERGEN PARKUR ile artık personelin, sahaya çıkmadan önce en üst seviyede eğitim alması sağlanıyor.

MERGEN PARKUR'un sanal gerçeklik gözlüğünden görünen görüntü
MERGEN PARKUR, tarama faaliyetleri sonunda bulunan hedefler, bulunamayan hedefler, taranan ve taranmayan alanlar vb. birçok önemli bilgiyi içeren bir rapor oluşturuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.