Ana Sayfa Haberler MESAN’dan, İki Yeni Milli Mayın Dedektörü: MEPAK ve MEMAR

MESAN’dan, İki Yeni Milli Mayın Dedektörü: MEPAK ve MEMAR

MSI Dergisi’nin 181’inci sayısında yayımlanan IDEF’19 Özel Dosyası’nın ikinci bölümündeki haber aşağıda paylaşılmıştır:

 

Özgün olarak geliştirdiği MEMED serisi dedektörlerin ilk ürünü olan MMD1 modeli, Jandarma Genel Komutanlığı tarafından kullanılmaya başlayan MESAN, fuarda, MEPAK ve MEMAR adını verdiği, iki yeni mayın dedektörünü ilk kez sergiledi. MESAN standında yer alan diğer ürünler ise MERGEN eğitim sistemi ve mayından koruyucu teçhizatlar oldu.

 

Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, MESAN Yönetim Kurulu Başkanı Devrim Erol’dan, firmanın ürünleri hakkında bilgi aldı.

 

MEMED dedektör ailesinin üyeleri olan MMD1 (solda), MEMAR (ortada) ve MEPAK (sağda) bir arada görülüyor.

Operasyonel Birlikleri MEPAK Koruyacak

MEPAK Kompakt Mayın Dedektörü, MEMED ailesinin ikinci üyesi. Özellikle operasyonel birliklerin mayın tarama faaliyetlerindeki kullanımına uygun olacak şekilde tasarlanan MEPAK, yüksek algılama hassasiyeti ile anti-personel, anti-tank ve metal içerikli el yapımı patlayıcıların (EYP) tespitinde kullanılıyor.

MEPAK, hızlı ve kolay kullanımı ile zorlu tehditlerin, hem normal toprakta hem de Türkiye’de fazlaca bulunan, az mineralli ve çok mineralli topraklarda rahatlıkla bulunabilmesini sağlıyor. Başarıyla tamamlanan testleri ile düşük metal içerikli anti-personel mayınları, anti-tank mayınları ve metal içerikli EYP tehditlerini sorunsuz algılayan MEPAK; yenilikçi bir sinyal işleme teknolojisine sahip. Ağırlığı 1,85 kg’ın altında olan MEPAK, tamamen katlanabilir bir yapıya sahip.

 

MEMAR ile Gizlenen Tehdit Kalmayacak

MEMED serisinin bir başka yeni modeli olan MEMAR Uzun Operasyon Mayın Dedektörü, Özel Mayın Arama Temizleme (ÖMAT) birliklerinin ve uzun soluklu operasyonlar yürüten birliklerin ihtiyacını karşılayacak şekilde tasarlandı. MEMAR, insani mayın arama faaliyetlerinde, tespit edilmesi en zor tehditlerden, düşük metal içerikli anti-personel mayınlarına kadar algılama yapabilecek şekilde özelleştirilmiş anten ve tespit yapısına sahip. İcra edilen görevin doğasına göre, probe ve UXO başlıkları sahada kolayca değiştirilebilen MEMAR, çok geniş bir görev yelpazesi sunuyor. Probe arama kafası (anteni) ile çalılıkların içerisindeki patlayıcılar; UXO kafası ile de patlamamış mühimmatlar tespit edilebiliyor.

Farklı marka dedektörlerle birlikte de kullanılabilen eğitim sistemi MERGEN-TİM ile 5 kişilik bir ekip aynı anda eğitilebiliyor.

 1,284 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.