Ana Sayfa Manşet Mesan’dan, Mayın Dedektörlerinin Etkin Kullanımı için Dedektör Eğitim Sistemleri

Mesan’dan, Mayın Dedektörlerinin Etkin Kullanımı için Dedektör Eğitim Sistemleri

Mayın ve El Yapımı Patlayıcı (EYP) ile mücadelede etkin ve özgün çözümler sunan Mesan, bu çözümlere ilişkin eğitim ihtiyaçlarını da karşılıyor. Firma, bu kapsamda, milli ve özgün olarak tasarladığı MERGEN PARKUR ve MERGEN TİM dedektör eğitim sistemlerini, sahada aktif kullanıma sunuyor.

Mayın ve EYP tehditlerine karşı mücadelede dedektör, en aktif ve en etkin yöntem olarak, gerek ülkemizde gerekse de dünyada kullanılıyor. Bu el tipi dedektörlerinin kullanımı, bazı parametresel farklılıklar gösterse de bunların kullanım şekli ve kullanım hareketleri ortaktır. Bu ortak özellikler çerçevesinde, dedektörün doğru kullanımı ve doğru hedef arama şeklinin uygulanması, mayın ve EYP tespiti için büyük önem taşıyor.

Çalışma sırasında MERGEN TİM sensörü, dedektör kullanıcısına, yaptığı kullanım hatalarını anlık bir şekilde, sesli ve görsel olarak bildiriyor. Tim komutanı ise sistem ile birlikte sunulan bir tablete yüklü KUTAD isimli yazılım üzerinden, bu hataları eş zamanlı görebiliyor.

Mesan tarafından geliştirilen MERGEN PARKUR ve MERGEN TİM dedektör eğitim sistemleri, yer ve zamandan bağımsız olarak, dedektör eğitim faaliyetlerinin yapılabilmesini sağlıyor. MERGEN serisi dedektör eğitim sistemlerinden MERGEN TİM, güvenlik güçlerimizin envanterine girdi ve eğitim faaliyetlerinde etkin olarak kullanılıyor. Bu sistemin kullanımını yaygınlaştırma faaliyetleri ise halen devam ediyor.

MERGEN PARKUR ile mayın ve EYP ile mücadelede eğitim faaliyetlerini en ileri aşamaya ulaştıran Mesan, bu yılın başında çıkarttığı ve sahada kullanılmaya başlanan bu ürünle eğitim faaliyetlerini sanal gerçeklik platformuna da taşıdı.

MERGEN PARKUR, Dedektör Eğitimini Sanal Gerçekliğe Taşıdı

MERGEN PARKUR ile eğitim faaliyetleri, yer ve mekândan bağımsız yapılabiliyor.

MERGEN PARKUR,mayın ve EYP tespitine yönelik sanal gerçeklik tabanlı bir eğitim uygulaması olarak öne çıkıyor. Bu eğitimin en önemli amacı, dedektör operatörlerinin sahada karşılaşılan mayın ve EYP’leri tecrübe etmesi ve tespit sırasında alınan dedektör sinyallerini tanıması olarak özetlenebilir.

Mayın ve EYP tespitinde her hedef, dedektör için ayrı ve farklı bir tehdittir. Bu doğrultuda, dedektör tespit sinyalleri değişiklik gösterebilir. Operatörün sahip olması gereken en önemli kazanımlardan biri, tespit sinyallerini yorumlayarak hedef hakkında çıkarım yapabilmek ve tehdide yönelik en doğru yaklaşımı sergilemektir. MERGEN PARKUR sanal gerçeklik uygulaması, operatörün istediği tehditleri seçebilmesini ve tespitsel olarak deneyimleyebilmesini sağlıyor.

MERGEN PARKUR ile eğitim faaliyetleri, yer ve mekândan bağımsız olarak, herhangi bir kapalı ortamda, eğitim okullarında ve kritik birlik yerleşkelerinde rahatlıkla yapılabiliyor. Uygulama kapsamında, eğitici komutan, dedektör operatörü için sanal sahayı ve bulması gereken hedefleri seçiyor. Bu hedefler; anti-personel ve anti-tank mayınları, el yapımı patlayıcılar ve tuzaklı hedeflerden istenenleri içerebilir. Hedefler ve saha seçildikten sonra, eğitim otomatik olarak başlıyor. Operatör, tıpkı gerçek sahada olduğu gibi, elinde bulunan gerçek dedektörle tarama faaliyeti icra edebiliyor. Hedef üzerine geldiğinde, gerçeğe en yakın sinyalleri almaya başlıyor.

Uygulama, ülkemizde mayın ve el yapımı patlayıcı ile mücadelede görev yapan başlıca timler; METİ (Mayın El Yapımı Patlayıcı Tespiti ve İmha), ÖMAT (Özel Mayın Arama Temizleme), PMKİ (Patlayıcı Madde Keşif ve İmha) timlerinin ve aynı zamanda komandolar, özel kuvvetler vb. birliklerimizin faaliyet gösterdikleri alanlar için, gerçeğe yakın şekilde simüle edilmiş özel sahalar ve haritalar içeriyor.

Tarama faaliyetleri sonunda bulunan hedefler, bulunamayan hedefler, taranan ve taranmayan alanlar vb. birçok önemli bilgi raporlanıyor. Bu raporlar ışığında, eğitimler tekrarlanarak dedektör operatörünün, kendini gerçek saha faaliyetleri öncesi en üst düzeyde rahat hissetmesi sağlanıyor ve böylece, olası kazaların yaşanmasının önüne geçilebiliyor.

MERGEN PARKUR, ülkemizde mayın ve el yapımı patlayıcı ile mücadelede görev yapan başlıca timler; METİ (Mayın El Yapımı Patlayıcı Tespiti ve İmha), ÖMAT (Özel Mayın Arama Temizleme), PMKİ (Patlayıcı Madde Keşif ve İmha) timlerinin ve aynı zamanda komandolar, özel kuvvetler vb. birliklerimizin faaliyet gösterdikleri alanlar için, gerçeğe yakın şekilde simüle edilmiş özel sahalar ve haritalar içeriyor.

Anlık ve Sürekli Hazırlık Seviyesi için MERGEN TİM

MERGEN TİM’in kullanım amacı, mayın/EYP arama görevi öncesinde personelin, göreve teknik ve diğer açılardan hazır olup olmadığını gözlemlemek ve bu sayede, göreve hazır olmayan personelin görev öncesi belirlenmesini sağlamaktır. MERGEN TİM, her mayın timinin görev öncesi durumunun, tim/takım komutanı tarafından teknik ve mental olarak değerlendirmesine olanak sağlıyor. Marka ve modelden bağımsız şekilde herhangi bir dedektörle çalışabilen MERGEN TİM, eş zamanlı olarak 5 dedektör kullanıcısına kadar eğitim olanağı sunuyor.

Çalışma sırasında, MERGEN TİM sensörü, dedektör kullanıcısına, yaptığı kullanım hatalarını anlık bir şekilde, sesli ve görsel olarak bildiriyor. Tim komutanı ise sistem ile birlikte sunulan bir tablete yüklü KUTAD isimli yazılım üzerinden, bu hataları eş zamanlı olarak görebiliyor. Bu sayede, operatör tarafından yapılan hatalarla ilgili uyarıları, anlık ve hata özelinde görüntüleyebiliyor.

MERGEN PARKUR, tarama faaliyetleri sonunda bulunan hedefler, bulunamayan hedefler, taranan ve taranmayan alanlar vb. birçok önemli bilgiyi içeren bir rapor oluşturuyor.

Sistem yazılımı üzerinden çalışma sonunda oluşturulan detaylı raporlar sayesinde, dedektör operatörünün yaptığı hareket sayısı ve tüm hatalar, detaylı ve farklı grafiksel gösterimler ile otomatik olarak oluşturuluyor. Çalışma sonrası, dedektör operatörünün yaptığı doğru ve yanlış hareketler, detaylı bir şekilde, tim komutanı tarafından analiz ediliyor. Mayıncı timin, kendi içinde istenen sıklıklarla tekrarlayabileceği bu faaliyet ile kullanıcının dedektörü doğru kullanım seviyesi, en üst noktaya taşınıyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.