Ana Sayfa IDEF 2021 – Kara Sistemleri Özel Sayısı Mesan’ın Mayın ve EYP Tespit Çözümlerinin Kullanımı Yaygınlaşıyor

Mesan’ın Mayın ve EYP Tespit Çözümlerinin Kullanımı Yaygınlaşıyor

Bu yıl kuruluşunun 30’uncu yıldönümünü kutlayan Mesan, mayın ve El Yapımı Patlayıcı (EYP) ile mücadele için geliştirdiği milli ve özgün çözümlerini çeşitlendiriyor. Değişen tehditlere cevap veren bu yenilikçi çözümleri tercih eden son kullanıcıların sayısı da artmaya devam ediyor.

MEPAK, hem Türkiye’de hem de iki farklı dost ve müttefik ülkede kullanıma girdi.

Mesan’ın mayın tespiti için geliştirdiği MEPAK metal mayın dedektörünün kullanımı yaygınlaşırken dedektör eğitim sistemleri; Mergen Parkur ve Mergen Tim de mayıncı ekipleri yetiştirmeye ve göreve hazır tutmaya devam ediyor.

Mevcut çözümlerine yenilerini eklemek için Ar-Ge yatırımlarına ve çalışmalarına devam eden Mesan, kablo ve EYP tespit dedektörünü de özgün ve yerli olarak geliştiriyor. Geliştirme çalışmaları bu yıl içinde tamamlanması planlanan dedektörün, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kullanımına hazır hale getirilmesi hedefleniyor.

MEPAK, Yurt İçinde ve Yurt Dışında Kullanıma Girdi

Mesan’ın MEMED serisi dedektör ailesi, MEPAK ve MEMAR olarak iki farklı modelle sunuluyor. Özel Mayın Arama Temizleme Timleri (ÖMAT) ve Mayın EYP İmha Timleri (METİ) için tasarlanan MEPAK, geçtiğimiz yıl Türk güvenlik güçlerinin envanterine girdi ve halen yaygın olarak kullanılıyor. Bu dedektör, aynı zamanda yurt dışında iki farklı ülke tarafından tercih edildi ve kullanıma alındı.

MEPAK; tam katlanır tasarımı, sağlam mekanik yapısı ve zorlu şartlarda tespit kabiliyeti ile kullanıcıların tercihi haline geliyor. MEPAK’ın öne çıkan özellikleri ise şöyle sıralanıyor:

  • Mineralli ve normal toprak yapılarında yüksek tespit başarısı
  • MIL-STD-810G standardına uyumluluk
  • Tam katlanır tasarımı ile asgari yer işgal etme
  • 1,87 kg operasyonel ağırlık ile yüksek mekanik mukavemet optimizasyonu
  • Karıştırıcı (jammer) gibi yayın yapan cihazlarla beraber çalışabilme

Mayınsız Alanlar için MEMAR

Mesan, tasarım faaliyetlerini geçtiğimiz sene tamamladığı MEMAR’ı, insani mayın tarama faaliyeti yapan ekipler için üretime hazır hale getirdi. MEMAR, sahanın özelliklerine göre değişir arama başlığı seçenekleri sunuyor. Aynı zamanda üstün ergonomisi ve uzun operasyon süresiyle özellikle Özel Mayın Arama Temizleme Timlerinin (ÖMAT) ihtiyaçlarına cevap veriyor. MEMAR’ın öne çıkan özellikleri ise şöyle sıralanıyor:

  • Mineralli ve normal toprak yapılarında yüksek tespit başarısı
  • Değişebilir arama başlıkları (UXO, Probe, Oval)
  • Üstün ergonomisi ile uzun süre kullanım rahatlığı
  • MIL-STD-810G standardına uyumluluk
  • Karıştırıcı (jammer) gibi yayın yapan cihazlarla beraber çalışabilme
Mergen Tim, mayıncı ekiplerinin her an göreve hazır olabilmesini sağlıyor.

Etkin Dedektör Kullanımı için Eğitim Sistemleri: Mergen Parkur ve Mergen Tim

Mergen Parkur ile kullanıcılar, farklı hedefleri tanıma ve tespit etme yetkinliği kazanıyor.

Mesan’ın geliştirdiği eğitim sistemleri de son kullanıcılara hizmet vermeye başladı. Mergen Parkur ve Mergen Tim, kullanıcıların farklı seviyelerdeki eğitim ihtiyaçlarını, profesyonel bir yaklaşımla ve somut verilere dayalı olarak karşılıyor.

Geliştirme çalışmaları geçtiğimiz yıl tamamlanan Mergen Parkur, dedektör kullanıcısı yetiştirmeye yönelik ileri seviye eğitim faaliyetleri yapılabilmesini sağlıyor. Eğitim faaliyetlerinin önemli araçlarından biri haline gelen Mergen Parkur ile kullanıcılar, herhangi bir sınıf ortamında, mayın ve EYP tespitini, sanal gerçeklikle gerçekleştirebiliyor.

Kullanıcılar, uygulama yapmak istedikleri haritayı seçerek, bu sahada istenen mayın ve EYP hedeflerini belirleyebiliyorlar. Belirlenen hedefler, seçilen derinliklerde yer alacak şekilde ayarlanabiliyor. Kullanıcı, Mergen Parkur ile bu hedefleri tanıma ve tespit etme kabiliyetini kazanıyor. Gerçek sahada göreve çıkmadan önce, dedektörün hangi hedeflere nasıl tespit sinyali verdiğini öğreniyor. Aynı zamanda dedektör kullanımını öğreten uygulama, kullanıcının görsel hafızasını en etkin şekilde kullanmasını sağlıyor.

Bir diğer eğitim sistemi Mergen Tim ise mayıncı ekiplerinin her an göreve hazır olabilmesini sağlıyor. 5 kullanıcıya kadar eğitim verebilen sistem sayesinde tim komutanı, timinin o andaki durumunu, göreve çıkmadan önce veya istenen aralıklarla değerlendirebiliyor. Mergen Tim, dedektöre takılan akıllı sensör ile dedektör kullanım parametrelerini ölçüyor. Yapılan hataları (yükseklik, hız, yay, bilek hataları) anlık olarak kullanıcısına sesli ve görsel olarak bildiriyor. Tüm bu veriler, aynı zamanda gerçek zamanlı olarak tim komutanının tableti üzerinden izleniyor. Tim komutanı, istediği zaman kullanıcıya anlık olarak müdahale edebiliyor. Aynı zamanda faaliyet sonrasında sunulan detaylı raporu, kullanıcıyla beraber analiz edebiliyor.

Tamamlayıcı Mayıncı Ürünleri

Mesan, dedektör kullanıcıları için MKT serisi mayından koruyucu teçhizatları da sağlıyor.

Mesan, dedektör kullanıcıları için MKT serisi mayından koruyucu teçhizatları da sağlıyor. Mayından koruyucu teçhizat; vücudu koruyan ve IMAS 10.30 standardı ile uyumlu olan mayıncı kıyafetinden, yüz koruması sağlayan mayıncı vizöründen, el koruması sağlayan el koruyucusundan, mayının şişlemesini sağlayan mayıncı şişinden, ayak koruması için ise özellikle bu iş için tasarlanmış mayıncı botundan oluşuyor.

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.