Ana Sayfa Arşiv “Mesleki ve Teknik Eğitimde Model Olacak Bir Çalışma Başlatacağız”

“Mesleki ve Teknik Eğitimde Model Olacak Bir Çalışma Başlatacağız”

“Mesleki ve Teknik Eğitimin Sanayi ile Bütünleşmesi” konulu çalıştay, İstanbul Teknik Üniversitesinde yapıldı.

SAHA İstanbul (Savunma, Havacılık ve Uzay Kümelenmesi Derneği) ile Millî Eğitim Bakanlığının ortaklaşa düzenlediği seminerde ön plana çıkan husus, “mesleki, kalifiye eğitim” konusuydu.

SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar seminerde yaptığı konuşmada, savunma sanayisinin teknolojik anlamda en fazla derinleşilen sektör olduğuna ve millilik kriterinin ön planda olduğuna dikkat çekti.

Daha önce dışa bağımlı olunan İnsansız Hava Aracı (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) konusunda Türkiye’nin geldiği aşamayı ortaya koyan Bayraktar, bugün milli imkanlarla üretilen 75 silahlı veya silahsız Bayraktar TB2 İHA’nın, Türk Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Genel Müdürlüğünde kullanıldığını belirtti.

Bayraktar, “bugün dünyada SİHA üretebilen sayılı ülkelerden biriyiz” dedi.

Bayraktar şöyle devam etti:

“Nuri Demirağ’ın geçmişte ürettiği uçakları ihraç etmek istediğinde, ‘yakarız da sattırmayız’ denilerek önünün kesildiği günlerden, bugün havacılıkta belli konularda ileri seviyede olan Ukrayna’ya İHA ihraç ettiğimiz günlere geldik. Savunma sanayisindeki başarı hikayelerinin diğer sektörlerde yayılması için insan kaynağı çok önemli. Dolayısıyla da mesleki ve teknik eğitim çok önemli.”

Bayraktar, geçen yıl gerçekleştirilen Teknofest etkinliğine de değindi.

Bayraktar şöyle dedi:

“Türkiye Teknoloji Takımı olarak 550 bin katılımcıyla dünyanın en büyük 2’nci havacılık etkinliğini gerçekleştirdik. Önemli olan projenin doğru kurgulanması, organize edilmesi. Toplumumuzda bu tür faaliyetlere, tahminlerinizin ötesinde ilgi ve merak söz konusu. Mesleki ve teknik eğitimde de tüm Türkiye’de model olacak bir çalışma başlatacağız.”

Haluk Bayraktar gençlere ise şu sözlerle tavsiyelerde bulundu:

“Mesleki ve teknik eğitim alan gençlere en önemli tavsiyemiz, ilgilendikleri alanlarda iş yapan şirketlerde, AR-GE Merkezlerinde, Teknoparklarda ve savunma sanayisinde ileri ve yüksek teknolojiyle iş yapan firmalarda staj, yarı zamanlı çalışma yapsınlar. Bu firmalarda üretilen projelere entegre olmaları ve projelere katkı sunmaları, gençlerimizin gelecekleri açısından önemli katkı sağlayacaktır.  Ayrıca Teknofest gibi ulusal veya uluslararası yarışmalara takımlar oluşturarak katılsınlar. Gelişimleri açısından ufuk açıcı olacaktır.”

Sanayicilerin, eğitimcilerin ve öğrencilerin katıldığı çalıştay sonrasında bir rapor hazırlanacak.

Hazırlanacak bu sonuç raporu, Milli Eğitim Bakanlığı ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığına sunulacak.

Uygulamalı eğitimlere ilişkin önerilerden kabul görenler, ilk olarak İstanbul’daki pilot okullarda başlatılacak ve sonrasında yaygınlaştırılacak.

SAHA İstanbul Genel Sekreteri İlhami Keleş, hazırlanacak rapor sonucunda eğitim alanında kanun ve mevzuat değişikliğine ihtiyaç olursa, bu konunun takipçisi olacaklarını belirtti.

 

 

 

 

 726 Toplam Görüntüleme,  1 Günlük Görüntüleme

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.