Ana Sayfa Haberler Retinar Çevre Gözetleme Radarları, Artırılmış Gerçeklik ile Buluştu

Retinar Çevre Gözetleme Radarları, Artırılmış Gerçeklik ile Buluştu

Meteksan Savunma tarafından geliştirilen ve hem yurtiçinde hem de yurtdışında aktif olarak kullanılan Retinar Çevre Gözetleme Radarları, kabiliyetlerine, arttırılmış gerçekliği ekliyor. Radarlarla birlikte çalışan Retinar AR uygulaması sayesinde sahadaki askerler, Retinar Çevre Gözetleme Radarları tarafından bulunan hedeflerin bilgilerine cep telefonu, tablet PC veya akıllı gözlükler üzerinden erişim sağlayabilecek. Radarlar ile uzaktan haberleşecek olan askerler, etraflarında hareket eden her nesneyi yanlarındaki cep telefonu kamerasını araziye tutarak görebilecek. Akıllı gözlük ile hedefin detaylı bilgilerine ulaşabilecek ve böylece arazi ortamında durumsal farkındalık sağlanacak.

Retinar AR, 19 Ekim’de Ankara’da gerçekleştirilen Uluslararası Geleceğin Askeri Konferansı’nda (International Future Soldier Conference) sergileniyor.  

Retinar AR, Meteksan Savunma ve Simsoft işbirliği ile yerli ve milli olarak geliştirildi. Meteksan Savunma, uygulama ile hem Türkiye’de hem yurtdışında ilk kez bir radar sistemine artırılmış gerçeklik teknolojisinin entegre edildiğini vurguluyor.

Meteksan Savunma Radar Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Adil Baktır, Retinar AR hakkında şunları söyledi; “Simsoft- Meteksan Savunma işbirliği ile geliştirdiğimiz Retinar AR teknolojisi, Retinar radarlarının tespit ettiği kara ve hava hedeflerinin askerlerimizin ellerindeki mevcut cihazlarda sanal olarak gözükmesini sağlayarak, arazide ya da sütre gerisinde çıplak gözle görülemeyen hedefleri askerlerimiz tarafından görünür hale getiriyor. Geleceğin askerinin durumsal farkındalığını arttıran önemli bir teknolojiyi bugünden askerlerimizin beğenisine yerli ve milli bir ürün olarak sunmak bizleri ayrıca gururlandırıyor.”

 Meteksan Savunma Genel Müdürü Selçuk Alparslan da, bir açıklama yaparak, Retinar AR sistemi hakkında bilgi verdi: “Meteksan Savunma olarak önemli bir sorumluluk almış, tamamen kendi öz kaynaklarımız ile Retinar Çevre Gözetleme Radarları’nı geliştirmiştik. Bugün bu radar sistemlerimizin hem sınırda, askeri üslerde hem de yurt dışında başarı ile kullanılmasından büyük gurur duyuyoruz. Yenilikçi bir savunma sanayi şirketi olarak, gelişen teknolojilerin sistemlerimize uyarlanmasına da büyük önem veriyoruz. Bu kapsamda arttırılmış gerçeklik teknolojisini Retinar Çevre Gözetleme Radarları ile birleştirerek, sahadaki, operasyondaki askerlerimizin ellerine, ek yeni bir cihaza ihtiyaç duyulmadan, radar hedeflerinin anlık konum bilgilerini aktarmayı sağladık. Böylece örnek olarak asker cep telefonu kamerasını etrafındaki araziye tuttuğunda, cep telefonu üzerinde farklı bir lokasyonda bulunan Retinar radarlarının bulduğu hedefleri görebilecek veya ileride askerlerimiz akıllı gözlükler kullanmaya başladığında, bu gözlüklerin üzerinde radar bilgilerini gösterebileceğiz. Bu dünyada ilk kez yapılan bir uygulama, bunu iki önemli savunma sanayii şirketinin ortak çalışması halinde Türk mühendislerinin geliştirmiş olmasından büyük memnuniyet duyuyorum.”

Loading

İlgili İçerikler

Bu web sitesi deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanmaktadır. Bu konuda bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyoruz, ancak isterseniz devre dışı bırakabilirsiniz. Kabul Et Detaylı bilgi almak için tıklayın.